Skip to content

Wyroki w sprawach o stalking z art. 190a kodeksu karnego

Wyroki sądów w sprawach o stalking

Poniżej znajdziesz wyroki, jakie zapadły w Polsce w sprawach o stalking. Orzeczenia są autentyczne, jednak z uwagi na ochronę danych osobowych, dane stron zostały zanonimizowane.

  • nękanie poprzez nwysyłanie wiadomości tekstowych

Sąd Rejonowy w Turku (wyrok z dnia 10 grudnia 2013r. w sprawie o sygn. akt II K 238/13) uznał oskarżonego S. G. za winnego tego, że uporczywie nękał M. G. poprzez przesyłanie jej wiadomości tekstowych SMS wzbudzając tym u wymienionej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia tj. popełnienia przestępstwa z art. 190a k.k.

Sprawca został skazany na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Ponadto Sąd nałożył na oskarżonego obowiązek zapłaty na rzecz M. G. kwoty 1.000,00 złotych tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

W skazaniu sprawy pomógł wykaz połączeń przychodzących na numer oskarżycielki, który potwierdził, że „ilość nawiązywanych przez oskarżonego połączeń była bardzo duża, a treść wiadomości tekstowych zabezpieczonych w telefonie oskarżonego potwierdziła, że swoimi telefonami i smsami dręczył i nękał oskarżycielkę posiłkową„.

Wyrok Sądu Rejonowego został utrzymany w mocy przez Sąd Okręgowy w Koninie tu znajdziesz pełną wersję wyroku Sądu Okręgowego w Koninie, 21 marca 2014

  • stalking poprzez wykorzystywanie wizerunku i danych osobowych, podszywanie się, założenie konta na portalu społecznościowym

Sąd Rejonowy w Olsztynie (wyrok z dnia 29 września 2014r. w sprawie VII K 700/14) uznał oskarżonego W.Z. winnego tego, że  wykorzystał wizerunek i dane osobowe A. Z. i podszywając się pod nią założył konto na portalu społecznościowym (…) w celu wyrządzenia jej krzywdy osobistej poprzez umieszczenie jej prywatnych zdjęć i obraźliwych wpisów.

Sprawca udostępniał na portalu społecznościowym informacje, które „stawiały A. Z. w złym świetle nie tylko jako kobietę i żonę ale dotyczyły na tyle istotnych kwestii obyczajowych, że podważały również jej autorytet jako nauczyciela”.

Sąd Okręgowy w Olszynie rozpatrywał apelację od powyższego wyroku Sądu Rejonowego tu znajdziesz pełną wersję wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie, 4 lutego 2015

  • nękanie poprzez obserwowanie ofiary w miejscu zamieszkania oraz śledzenie

Sąd Okręgowy w Świdnicy (wyrok z dnia 8 października 2013 r. sygn. akt III K 25/13) uznał Z. R. winnego tego, że uporczywie nękał A. R. w ten sposób, że przy użyciu telefonu komórkowego uporczywie wydzwaniał do niej wykonując połączenia głosowe i próby tych połączeń, połączenia SMS oraz wysyłał jej maile używając wobec niej słów wulgarnych i obraźliwych. Zastraszał ją, poniżał, a także obserwował w miejscu zamieszkania oraz ją śledził, czym wzbudził u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia i istotnie naruszył jej prywatność,

Oskarżony obserwował pokrzywdzoną w pobliżu jej miejsca zamieszkania, robiąc zdjęcia i nagrywając filmy, śledził jej działalność w internecie wywołując tym samym poczucie zagrożenia u pokrzywdzonej i naruszając istotnie jej prywatność.”

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu rozpatrywał apelację od powyższego wyroku Sądu Okręgowego tu znajdziesz pełną wersję wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2014 r.

Barbara Szopa Zobacz wszystkie

Adwokat, prowadzi kancelarię adwokacką w centrum Warszawy; specjalizuje się w pomocy pokrzywdzonym przestępstwami stalkingu (uporczywego nękania), zniewagi, zniesławienia.

Jedna myśl w temacie “Wyroki w sprawach o stalking z art. 190a kodeksu karnego Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: