Skip to content

O podszywaniu się raz jeszcze

W związku z pytaniami, które otrzymałam drogą mailową na temat przestępstwa stalkingu z art. 190a § 2 kodeksu karnego (podszywanie się pod inną osobę), postanowiłam odpowiedzieć na nie zbiorczo. Plus dorzuciłam od siebie kilka kwestii, które wymagają wyjaśnienia.

Podszywanie się w Internecie

1. Ktoś utworzył profil na facebook’u na moją osobę, ale nie podał mojego imienia ani nazwiska, nie wykorzystał też moich zdjęć. Posłużył się za to informacjami o  moich wakacjach i podróżach, które odbyliśmy z mężem. Czy jest to przestępstwem?

Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy na podstawie tych informacji wykorzystanych na facebook’u da się zidentyfikować osobę. Jeżeli tak, na podstawie informacji użytych na portalu społecznościowym (choćby były to tylko dane dotyczące aktywności fizycznej, podróży) da się zidentyfikować konkretną osobę fizyczną, to możemy mieć do czynienia z przestępstwem stalkingu z art. 190a § 2 kodeksu karnego. Tożsamość osoby można zidentyfikować nie tylko za pomocą takich danych osobowych jak imię i nazwisko, ale też poprzez specyficzne czynniki określające jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne.

Jeżeli zatem ktoś podszywa się pod inna osobę i posługuje się jej innymi danymi niż imię, nazwisko i wizerunek (np. cechami – wykształcenie, znajomość języków, stan cywilny, czy też informacjami o zainteresowaniach, sposobie spędzania wolnego czasu), które identyfikują osobę, to mogło dojść do przestępstwa przywłaszczenie tożsamości. Co ciekawe, takimi danymi mogą być również informacje o zaległościach czynszowych, jeżeli tylko identyfikują konkretną osobę.

Przestępstwa przywłaszczenie tożsamości

2. Ktoś utworzył profil na facebook’u na osobę, która już nie żyje (zmarła niedawno), osoba ta nie była fikcyjna.  Czy to też jest przestępstwo?

Chociaż kodeks karny wprost na to nie wskazuje, to uczeni uznali (przedstawiciele doktryny), że stalkingiem nie będzie podszycie się pod osobę zmarłą. Za takim stanowiskiem przemawia m.in. fakt, że w treści art. 190a § 2 kodeksu karnego użyto terminu dane osobowe, które  – zgodnie z ustawą o  ochronie danych osobowych – charakteryzują jedynie osoby żyjące. Poza tym przepis art. 190a § 2 kodeksu karnego chroni wolność. Wolność można naruszyć jedynie w sytuacji, gdy ktoś nią dysponuje, a to jest możliwe jedynie w odniesieniu do osoby żyjącej.

3. Czy  przestępstwem stalkingu będzie podszycie się pod firmę?

Art. 190a § 2 kodeksu karnego odnosi się do osoby fizycznej. Jeżeli zatem nastąpiło podszycie się pod „firmę” (biorę to słowo w cudzysłów, mają na uwadze jego potoczne znaczenie), którą prowadzi osoba fizyczna (np. w formie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do CEiDG), to będziemy mieli do czynienia z przestępstwem stalkingu z tego artykułu. Jeśli natomiast ktoś podszywa się pod firmę prowadzoną w formie jednostki organizacyjnej (spółka z o.o., spółka akcyjna itp.), to nie można uznać tego za przestępstwo stalkingu.

Barbara Szopa Zobacz wszystkie

Adwokat, prowadzi kancelarię adwokacką w centrum Warszawy; specjalizuje się w pomocy pokrzywdzonym przestępstwami stalkingu (uporczywego nękania), zniewagi, zniesławienia.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: