Skip to content

Dowody na stalking – cz. II

Dziś kolejna część o zbieraniu dowodów na stalking. Z uwagi na fakt, że coraz częściej przestępstwo stalkingu popełniane jest przez Internet, tym razem zajmiemy się kwestią adresów IP. Z tego posta dowiesz się, kto pomoże ci ustalić adres IP stalkera i do czego to właściwie jest potrzebne.

Adres IP – czym nie jest

Adres IP to po prostu sekwencja cyfr (ciąg cyfr podzielonych kropkami), która jest nadawana np. całej sieci komputerów pełniąca funkcję numeru rozpoznawczego (nie jestem specjalistą z zakresu informatyki, więc chętnych do poznania definicji i zgłębienia tematu od strony teoretycznej odsyłam np. do Wikipedii). Warto wiedzieć czym adres IP na pewno nie jest – otóż nie jest „numerem rejestracyjnym” komputera. Innymi słowy, taki adres nie identyfikuje jednoznacznie fizycznego urządzenia.

Sam adres IP nie wystarczy do postawienia stalkerowi zarzutu stalkingu

Adres IP może być zmienny, przykładowo stalker może mieć w ciągu dnia nawet kilka różnych adresów IP. Co więcej, z jednego urządzenie może korzystać wiele osób (np. obraźliwe teksty w Internecie zostały umieszczone za pośrednictwem służbowego laptopa, do którego dostęp miało 10 różnych osób w firmie). W konsekwencji, nawet jeśli poznamy już adres IP, może się okazać, że stalker i tak nie będzie zidentyfikowany, bo nie można będzie w ten sposób ustalić, kto siedział w danym momencie za klawiaturą komputera.

Skoro IP nie jest wystarczające, żeby rzeczywiście zidentyfikować prześladowcę, a zatem aby przestawić konkretnej osobie zarzut przestępstwa stalkingu z art. 190a kodeksu karnego, to po co w ogóle ustalać adres IP? Odpowiedź jest prosta. Adres IP jest dopiero punktem wyjścia do dalszych ustaleń.

Mam adres IP, ale prokurator umorzył dochodzenie

Często zdarza się, że adres IP jest znany jednak postępowanie przygotowawcze jest umarzane przez policję czy prokuraturę z powodu niewykrycia sprawy, bo dostęp do komputera miało kilka osób. A zatem według organów nie sposób ustalić sprawy przestępstwa stalkingu. Warto dlatego wiedzieć, że organy ścigania powinny podejmować próby zebrania materiału dowodowego i sprawdzenia, kto mógł korzystać z komputera o danym IP w chwili popełnienia czynu. Organy powinny przykładowo przesłuchać świadków – osoby mające dostęp do danego urządzenia. Dowodem takim mogą być też zapisy monitoringu.

O tym, że prokuratura nie powinna uznawać, że skoro do komputera miało dostęp kilka osób, to nic już nie można zrobić, orzekł m.in. Sąd Rejonowy w Otwocku (sygn. akt II Kp 366/10).  Sąd uchylił postanowienie prokuratury i stwierdził, że powołanie się na możliwość dostępu do komputera większej ilości osób nie uniemożliwia wykrycia sprawcy – należy te osoby przesłuchać. 

GIODO pomoże ustalić adres IP stalkera

Większość z nas wie, że policja i prokuratura zajmują się ustalaniem adresów IP. Nie każdy jednak wie, że pomocy w ustalaniu adresu IP stalkera można szukać również w biurze Generalnego Inspektora Danych Osobowych. GIODO może zwrócić się np. do portalu internetowego gdzie stalker zamieścił nasze zdjęcia albo obraźliwe komentarze i nakazać udostępnić adres IP komputera, z którego dokonano logowania, a także  e- mail oraz imię i nazwisko użytkownika.

Problemem tutaj jest jednak czas trwania procedury administracyjnej. W przypadku bowiem odwołanie się portalu od decyzji GIODO czy skargi do sądu administracyjnego, postępowanie takie może trwać latami.

Barbara Szopa Zobacz wszystkie

Adwokat, prowadzi kancelarię adwokacką w centrum Warszawy; specjalizuje się w pomocy pokrzywdzonym przestępstwami stalkingu (uporczywego nękania), zniewagi, zniesławienia.

2 myśli w temacie “Dowody na stalking – cz. II Dodaj komentarz

  1. Witam,mam problem i bardzo proszę o pomoc…Raz na jakiś czas na instagramie powstaje konto z moimi zdjęciami,ale fikcyjnym nazwiskiem.Podpisy zdjęć są głupie i dziecinne,autor mi nie grozi ale przykro mi z tego powodu,w dodatku nie mam pomysłu kim może być ta osoba.Co mogę zrobić w tej sprawie?Czy policja jest w stanie znaleźć tę osobę?Pozdrawiam

    Polubienie

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: