Groźby jak element uporczywego nękania

Jedną z najczęstszych form stalkingu, obok rozpowszechnianie oszczerstw, kłamstw i plotek o ofierze, są groźby lub użycie szantażu. Zgodnie bowiem z badaniami na temat uporczywego nękania, o których pisałam m.in. tutaj: Uporczywe nękanie – najczęstsze formy stalkingu, ponad 49% wszystkich pokrzywdzonych przestępstwem z art. 190a kodeksu karnego było szykanowanych właśnie poprzez groźby.
Zbieg stalkingu z innymi przestępstwami
Jak już wiele razy wspominałam na blogu, zachowanie sprawcy stalkingu polegające na uporczywym nękaniu może jednocześnie wyczerpywać znamiona innych przestępstw lub wykroczeń. W zależności od okoliczności może dojść do zbiegu stalkingu m.in. z:
- groźbą karalną (art. 190 kodeksu karnego),
- naruszeniem miru domowego (art. 193 kodeksu karnego),
- naruszeniem nietykalności cielesnej (art. 217 kodeksu karnego),
- naruszeniem tajemnicy korespondencji (art. 267 kodeksu karnego),
- kradzieżą (art. 278 kodeksu karnego),
- zniszczeniem rzeczy (art. 288 kodeksu karnego).
Co to jest groźba według kodeksu karnego?
- groźbę bezprawną
- groźbę karalną
Akt oskarżenia w sprawie o uporczywe nękanie
W praktyce zawodowej spotkałam się z wieloma różnymi sposobami opisywania stalkingu w akcie oskarżenia. Jeśli jednak chodzi o przypadki, kiedy mamy też jednocześnie do czynienia z groźbami, opis czynu zazwyczaj wygląda podobnie.
Poniżej przykłady z autentycznych spraw o stalking i groźby:
- sprawa A.G. (która toczyła się przed Sądem Rejonowy w Giżycku w V Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w Węgorzewie) oskarżonej o to, że: w okresie od 01 maja 2015 roku do 03 maja 2015 roku oraz w okresie od 26 maja 2015 roku do 10 czerwca 2015 roku w W. działając w krótkich odstępach czasu z góry powziętym zamiarem uporczywie nękała B. M. oraz I. J., w ten sposób, że wysyłała do pokrzywdzonych dużą ilość wiadomości tekstowych czym wzbudziła w pokrzywdzonych uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia i istotnie naruszała ich prywatność, a nadto w okresie j.w. za pomocą wiadomości tekstowych groziła B. M. oraz I. J. pozbawieniem życia oraz zniszczeniem mienia w postaci spalenia domu oraz samochodu, przy czym groźby te wzbudziły u pokrzywdzonych uzasadnioną obawę, że mogą zostać spełnione, tj. o czyn z art. 190a §1 kk w zb. z art. 190 §1 kk w zw. z art. 12 kk w zw. z art. 11 §2 kk
- sprawa P.M. (która toczyła się przed Sądem Rejonowym Gdańsk – Południe w Gdańsku w X Wydziale Karnym) oskarżonego ot, że d 15 września 2013 roku do listopada 2013 roku w P. i S. uporczywie nękał swoją żonę A. M. w ten sposób, że notorycznie wysyłał do niej wiadomości tekstowe i dzwonił wyzywając słowami wulgarnymi i powszechnie uznanymi za obelżywe, jeździł za nią do miejsca pracy i groził pozbawieniem życia, przy czym groźby te wzbudziły u niej uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione, tj. o czyn z art. 190a § 1 kk
- sprawa K. W. oskarżonego o to, że w okresie od 20 stycznia 2014 roku do 7 kwietnia 2014 roku w Ł. telefonicznie oraz poprzez wysyłanie smsów, poprzez uporczywe nękanie A. W. wzbudził w niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia oraz naruszał jej prywatność, a także w miejscu i czasie jak wyżej groził A. W. uszkodzeniem ciała i pozbawieniem życia jej znajomego C. P., które to groźby wzbudziły u pokrzywdzonej oraz u C. P. uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione,to jest o czyn z art. 190a § 1 k.k. i art. 190 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.
Groźba jako element stalkingu
Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa stalkingu i użyto wobec ciebie gróźb, to pamiętaj, że:
- dla bytu przestępstwa uporczywego nękania nie ma znaczenia, czy sprawca ma zamiar wykonać swoje groźby. Decydujące jest tu twoje subiektywne odczucie jako osoby zagrożonej (tak m.in. orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 12.12.2013 r., sygn. III KK 417/13);
- nie ma też znaczenia w jakiej formie ci grożono. Groźba może bowiem przybrać postać grożenia słowem (ustnie), pismem, gestem (np. przez przystawianie noża do gardła, zbliżanie się z otwartym ogniem do przedmiotów łatwopalnych) lub jakimkolwiek innym zachowaniem pod warunkiem, że wynika z niego jasno, że sprawca chce wzbudzić w zagrożonym uzasadnioną obawę, że popełni przestępstwo na jego szkodę lub wobec jego osoby najbliższej;
- aby organy ścigania zajęły się takim przestępstwem musisz je zgłosić, jak już pisałam wyżej, jest ono bowiem ścigane na wniosek pokrzywdzonego (porady gdzie i jak głosić przestępstwo znajdziesz tutaj: Uporczywe nękanie – gdzie zgłosić?).
Jestem ofiara stalkingu- nekania od 7 lat.Znam dane osoby, ktora to czyni.Znam zamiar tej osoby-zmuszanie do prostytucji.Doprowadzono do sytuacji,ze z powodu chorob, plotek, oszczerstw zmuszona bylam zamknac dzialaln.gospodarcza(salon podologii).
Wyjechalam do Niemiec, ale okazalo sie ze przekazano mnie tamtejszym grupom przestepczym, zajmujacym sie sutenerstwem.Trwa to juz od 2010 r.zZlozylam zawiadomienie o przestepstwie w 2012 r.jednak nie podjeto zadnych krokow w celu wyjasnienia sprawy.
W 2016 r.( czerwiec)zlozylam doniesienie w Niemczech i do dzis jest cisza.Jestem non stop inwigilowana, moje zycie zamieniono w pieklo.
Prosze o rade, gdzie mam sie udac po pomoc.Dziekuje.