Skip to content

Groźby jak element uporczywego nękania

stalking-art-190a-kodeks-karny-pomoc-ofiarom-blog-adwokat-barbara-szopa
zdjęcie pochodzi z serwisu flickr.com

Jedną z najczęstszych form stalkingu, obok rozpowszechnianie oszczerstw, kłamstw i plotek o ofierze, są groźby lub użycie szantażu. Zgodnie bowiem z badaniami na temat uporczywego nękania, o których pisałam m.in. tutaj: Uporczywe nękanie – najczęstsze formy stalkingu, ponad 49% wszystkich pokrzywdzonych przestępstwem z art. 190a kodeksu karnego było szykanowanych właśnie poprzez groźby.

Zbieg stalkingu z innymi przestępstwami

Jak już wiele razy wspominałam na blogu, zachowanie sprawcy stalkingu polegające na uporczywym nękaniu może jednocześnie wyczerpywać znamiona innych przestępstw lub wykroczeń. W zależności od okoliczności może dojść do zbiegu stalkingu m.in. z:

 • groźbą karalną (art. 190 kodeksu karnego),
 • naruszeniem miru domowego (art. 193 kodeksu karnego),
 • naruszeniem nietykalności cielesnej (art. 217 kodeksu karnego),
 • naruszeniem tajemnicy korespondencji (art. 267 kodeksu karnego),
 • kradzieżą (art. 278 kodeksu karnego),
 • zniszczeniem rzeczy (art. 288 kodeksu karnego).

Co to jest groźba według kodeksu karnego?

Kodeks karny rozróżnia:
 • groźbę bezprawną
 • groźbę karalną
Dziś zajmujemy się na blogu tą drugą, czyli groźbą karalną.
Groźba karalna została ujęta w art. 190 kodeksu karnego. Zgodnie z paragrafem 1 kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Groźba karalna, podobnie jak stalking, jest ścigana  na wniosek pokrzywdzonego.
Istotą groźby jest nie tyle skłonienie (zmuszenie) pokrzywdzonego do określonego postępowania wbrew jego woli, ile wywołanie u niego stanu uzasadnionej obawy, że zapowiedziana krzywda może go spotkać (np. z chęci zemsty).

Akt oskarżenia w sprawie o uporczywe nękanie

W praktyce zawodowej spotkałam się z wieloma różnymi sposobami opisywania stalkingu w akcie oskarżenia. Jeśli jednak chodzi o przypadki, kiedy mamy też jednocześnie do czynienia z groźbami, opis czynu zazwyczaj wygląda podobnie.

Poniżej przykłady z autentycznych spraw o stalking i groźby:

 1. sprawa A.G. (która toczyła się przed Sądem Rejonowy w Giżycku w V Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w Węgorzewie) oskarżonej o to, że: w okresie od 01 maja 2015 roku do 03 maja 2015 roku oraz w okresie od 26 maja 2015 roku do 10 czerwca 2015 roku w W. działając w krótkich odstępach czasu z góry powziętym zamiarem uporczywie nękała B. M. oraz I. J., w ten sposób, że wysyłała do pokrzywdzonych dużą ilość wiadomości tekstowych czym wzbudziła w pokrzywdzonych uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia i istotnie naruszała ich prywatność, a nadto w okresie j.w. za pomocą wiadomości tekstowych groziła B. M. oraz I. J. pozbawieniem życia oraz zniszczeniem mienia w postaci spalenia domu oraz samochodu, przy czym groźby te wzbudziły u pokrzywdzonych uzasadnioną obawę, że mogą zostać spełnione, tj. o czyn z art. 190a §1 kk w zb. z art. 190 §1 kk w zw. z art. 12 kk w zw. z art. 11 §2 kk
 2. sprawa P.M. (która toczyła się przed Sądem Rejonowym Gdańsk – Południe w Gdańsku w X Wydziale Karnym) oskarżonego ot, że d 15 września 2013 roku do listopada 2013 roku w P. i S. uporczywie nękał swoją żonę A. M. w ten sposób, że notorycznie wysyłał do niej wiadomości tekstowe i dzwonił wyzywając słowami wulgarnymi i powszechnie uznanymi za obelżywe, jeździł za nią do miejsca pracy i groził pozbawieniem życia, przy czym groźby te wzbudziły u niej uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione, tj. o czyn z art. 190a § 1 kk
 3. sprawa K. W. oskarżonego o to, że w okresie od 20 stycznia 2014 roku do 7 kwietnia 2014 roku w Ł. telefonicznie oraz poprzez wysyłanie smsów, poprzez uporczywe nękanie A. W. wzbudził w niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia oraz naruszał jej prywatność, a także w miejscu i czasie jak wyżej groził A. W.  uszkodzeniem ciała i pozbawieniem życia jej znajomego C. P., które to groźby wzbudziły u pokrzywdzonej oraz u C. P. uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione,to jest o czyn z art. 190a § 1 k.k. i art. 190 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Groźba jako element stalkingu

Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa stalkingu i użyto wobec ciebie gróźb, to pamiętaj, że:

 • dla bytu przestępstwa uporczywego nękania nie ma znaczenia, czy sprawca ma zamiar wykonać swoje groźby. Decydujące jest tu twoje subiektywne odczucie jako osoby zagrożonej (tak m.in. orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu  z 12.12.2013 r., sygn. III KK 417/13);
 • nie ma też znaczenia w jakiej formie ci grożono. Groźba może bowiem przybrać postać grożenia słowem (ustnie), pismem, gestem (np. przez przystawianie noża do gardła, zbliżanie się z otwartym ogniem do przedmiotów łatwopalnych) lub jakimkolwiek innym zachowaniem pod warunkiem, że wynika z niego jasno, że sprawca chce wzbudzić w zagrożonym uzasadnioną obawę, że popełni przestępstwo na jego szkodę lub wobec jego osoby najbliższej;
 • aby organy ścigania zajęły się takim przestępstwem musisz je zgłosić, jak już pisałam wyżej, jest ono bowiem ścigane na wniosek pokrzywdzonego (porady gdzie i jak głosić przestępstwo znajdziesz tutaj: Uporczywe nękanie – gdzie zgłosić?).

2 thoughts on “Groźby jak element uporczywego nękania Leave a comment

 1. Jestem ofiara stalkingu- nekania od 7 lat.Znam dane osoby, ktora to czyni.Znam zamiar tej osoby-zmuszanie do prostytucji.Doprowadzono do sytuacji,ze z powodu chorob, plotek, oszczerstw zmuszona bylam zamknac dzialaln.gospodarcza(salon podologii).
  Wyjechalam do Niemiec, ale okazalo sie ze przekazano mnie tamtejszym grupom przestepczym, zajmujacym sie sutenerstwem.Trwa to juz od 2010 r.zZlozylam zawiadomienie o przestepstwie w 2012 r.jednak nie podjeto zadnych krokow w celu wyjasnienia sprawy.
  W 2016 r.( czerwiec)zlozylam doniesienie w Niemczech i do dzis jest cisza.Jestem non stop inwigilowana, moje zycie zamieniono w pieklo.
  Prosze o rade, gdzie mam sie udac po pomoc.Dziekuje.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: