Skip to content

Prawa ofiary stalkingu na etapie dochodzenia

stalking nekanie art. 190a kodeks karny adwokat pokrzywdzony ofiara

Tak jak zapowiadałam w poprzednim wpisie Ofiara stalkingu – prawa pokrzywdzonego, w kwietniu będę się zajmować omawianiem poszczególnych praw pokrzywdzonego w postępowaniu przygotowawczym, inaczej mówiąc prawami ofiar stalkingu na etapie dochodzenia (lub śledztwa). Dziś będzie o prawie do udziału w czynnościach.

Prawo ofiary stalkingu do udziału w czynnościach dochodzenia

Zgodnie z art.  315 kodeksu postępowania karnego podejrzany i jego obrońca oraz pokrzywdzony i jego pełnomocnik mogą składać wnioski o dokonanie czynności śledztwa (§ 1), stronie, która złożyła wniosek, oraz jej obrońcy lub pełnomocnikowi nie można odmówić wzięcia udziału w czynności, jeżeli tego żądają (§ 2).

Co to oznacza w praktyce?

 1. Po pierwsze, powyższy przepis art. 315 k.p.k. ma zastosowanie również do dochodzenia, bo w takiej formie zazwyczaj jest prowadzone postępowanie przygotowawcze w sprawie o stalking.
 2. Po drugie, jeśli jesteś stroną postępowania, tzn. masz status pokrzywdzonego, możesz złożyć wnioski dowodowe, np. o przesłuchanie świadka. 
 3. Po trzecie, jako pokrzywdzony przestępstwem stalkingu możesz również wnioskować o dopuszczenia cię do tej konkretnej czynności (a nawet grupy czynności, np. przesłuchania świadków ogólnie).
 4. Wniosek o dopuszczenie do udziału w czynnościach może być złożony wraz z samym wnioskiem dowodowym lub odrębnie.
 5. Prawo do twojego udziału w czynności będzie aktualne dopiero wówczas gdy wniosek  o dokonanie danej czynności zostanie uwzględniony (np. przez prokuratora).
 6. Odmowa dopuszczenia, jeżeli samą czynność organ zdecydował się przeprowadzić, jest wykluczona. Oznacza to, że jeżeli strona lub jej pełnomocnik tego zażądają, organ procesowy nie może im odmówić wzięcia udziału w tej czynności.
 7. I na koniec – powinieneś być poinformowany o miejscu i czasie czynności, czyli nie musisz sam dzwonić i dopytywać o termin przesłuchania; policja lub prokurator z urzędu powinien wystosować do ciebie odpowiednie pismo ewentualnie zawiadomić cię telefonicznie.

I na koniec najważniejsze – możesz zrezygnować z udziału w czynności, to jest w końcu twoje uprawienie, a nie obowiązek. A jeśli się rozmyślisz, to przysługuje ci prawo dostępu do protokołu tej czynności.

Tutaj warto też wspomnieć o art. 317 § 1 k.p.k. zgodnie z którym strony, a obrońcę lub pełnomocnika, gdy są już w sprawie ustanowieni, należy także na żądanie dopuścić do udziału w innych czynnościach śledztwa. Ten przepis zezwala po prostu na twój udział jako pokrzywdzonego także w innych czynnościach dochodzenia (innych niż te, o które wnioskowałeś) podejmowanych przez organ prowadzący.

Wzory wniosków w sprawie o uporczywe nękanie

Poniżej znajdziesz przykładowe wnioski, które możesz złożyć jako pokrzywdzony w sprawie o uporczywe nękanie:

 • Na podstawie art. 315 § 1 oraz 2 k.p.k. wnoszę o przesłuchanie w charakterze świadka Janiny Nowak (adres: …………………………) na okoliczność ……………………………………. oraz o dopuszczenie pokrzywdzonego do udziału w przeprowadzeniu zawnioskowanego dowodu.
 • Na podstawie art. 317 § 1 k.p.k. wnoszę o  zawiadomienie mnie i dopuszczenie do udziału w przesłuchaniu podejrzanego Adama Nowaka.

7 thoughts on “Prawa ofiary stalkingu na etapie dochodzenia Leave a comment

 1. UPROŚĆCIE TE CHOLERNE PROCEDURY !!!!!!!!!!!
  MOŻLIWOŚĆ STAŁEGO I SKUTECZNEGO BLOKOWANIA STALKERÓW I HAKERÓW POWINNA BYĆ W SIECI, BEZ BIEGANIA NA POLICJĘ, WNIOSKÓW, ZEZNAŃ NIE WIADOMO JAKICH itp. !!!!!!!!!!!
  STALKER NĘKA MNIE OD KILKU LAT, AŻ WPADŁAM W DEPRESJĘ !!!!! NIE WYCHODZĘ JUŻ PRAWIE W OGÓLE Z DOMU !!!! TRUDNO W TAKIM STANIE BIEGAĆ NA POLICJĘ !!!!!
  CHCECIE DOWODY, BYŁY NA KARCIE PAMIĘCI, ALE HAKER POZBAWIŁ MNIE ZAWARTOŚCI TEJ KARTY !!!!!!!!!!!!! ON CAŁKOWICIE MNIE OSACZYŁ W SIECI I ODIZOLOWAŁ !!!!!!! TO, CO ZE MNĄ ROBI, KOJARZY MI SIĘ Z PSYCHOPATIĄ !!!! WIELOKROTNIE ZGŁASZAŁAM TO NA FB-u I PRZEZ BARDZO DŁUGI CZAS BLOKOWAŁAM, ALE CIĄGLE NIESKUTECZNIE !!!! NIKT MI NIE POMÓGŁ !!! A ON NĘKA MNIE CIĄGLE, CODZIENNIE, JUŻ OD KILKU LAT, CAŁODOBOWO !!!! GRA NA MOICH EMOCJACH I UCZUCIACH !!!
  CHCĘ MIEĆ SWOBODĘ, WOLNOŚĆ W SIECI I ZACHOWAĆ WŁASNY PROFIL !!!!
  MAM DO TEGO PRAWO! JESTEM WOLNYM CZŁOWIEKIEM ! TO OSOBA NĘKAJĄCA I OSACZAJĄCA POWINNA BYĆ BLOKOWANA I ODSUNIĘTA ODE MNIE !
  JUŻ WIELOKROTNIE, NAWET CODZIENNIE I BARDZO DOBITNIE NAKAZZAŁAM TEJ OSOBIE POZOSTAWIENIE MNIE W SPOKOJU! ALE ON JEST WSZĘDZIE, POD KAŻDYM MOIM WPISEM, KOMENTARZEM I CIĄGLE TYLKO ON MI WSZĘDZIE ODPOWIADA, CHOCIAŻ MAM WRAŻENIE, ŻE MA DO NĘKANIA MNIE WIELU POMOCNIKÓW !!! JA NIE CHCĘ BYĆ PRZEZ KOGOŚ BEZ PRZERWY WYKAŃCZANA PSYCHICZNIE I NERWOWO !!!!!!! MAM PRAWO DO WOLNOŚCI I ŚWIĘTEGO SPOKOJU !
  DLACZEGO TO W SIECI NIKT NIE CHCE MI POMÓC ??? NIE CHCĘ BIEGAĆ NA POLICJĘ, CHCĘ MIEĆ PO PROSTU ŚWIĘTY SPOKÓJ !!! I Z POWROTEM ZAWARTOŚĆ MOJEJ KARTY PAMIĘCI ! CZY JA MUSZĘ SIĘ Z KIMŚ TAK NATARCZYWYM SĄDZIĆ ?
  SKRÓĆCIE I UPROŚĆCIEJAKOŚ TE PROCEDURY, BO TRUDNO WYTRZYMYWAĆ TAK NIENORMALNE NĘKANIA ! 🙁 🙁 NIE MAM JUŻ SIŁY I NERWÓW DO TEGO ! 🙁 🙁 NIEKTÓRE OSOBY ODBIERAJĄ SOBIE NAWET ŹYCIE PRZEZ TAKICH I CIĄGŁE PRZEŚLADOWANIE ! 🙁

  • A JA PANIĄ ROZUMIĘ ciągle mam to samo i zgłaszanie na policji i wszystkie dowody jakie mam i jakie miałam przez osoby takie które psychicznie i emocjonalnie wykorzystują wszystko co mogą nawet bezprawnie potrafią brać kogoś zdjęcia i je przerabiać a do tego nawet dowód lub paszport potrafią podrabiać podrabiają całe życie z myślą że ktoś o tym nie wie a nawet co najlepsze bezkarnie wykorzystują kogoś ubezpieczenia to jest nie normalne żeby nawet policja tym się nie zajmowała tylko mają na to wylewkę lub sami z tego korzystają

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: