Skip to content

Sprawa o nękanie. Ile może potrwać dochodzenie?

motion gears -team force
zdjęcie pochodzi z serwisu flickr.com

„Byłam na posterunku złożyć zawiadomienie o nękaniu, minął miesiąc, ale nic się nie dzieje”. „Złożyłem zeznania jako pokrzywdzony o stalking, ale policja w ogóle mnie nie informuje co dalej się dzieje ze sprawą”. Brzmi znajomo? Jeśli tak, to ten wpis jest dla Ciebie.

Zawiadomienie o stalkingu. Co dalej?

Jeśli padłeś ofiarą stalkingu i postanowiłeś zgłosić ten fakt organom ścigania (czy to policji, czy w prokuraturze), to w pierwszej kolejności powinieneś zapoznać się z pouczeniem, które otrzymasz, tzn. powinieneś dowiedzieć się jakie przysługują ci prawa (na temat praw pokrzywdzonych przestępstwem uporczywego nękanie pisałam tu wiele razy, informacje znajdziesz m.in. tutaj: Ofiara stalkingu – prawa pokrzywdzonego oraz tutaj: Prawa ofiary stalkingu na etapie dochodzenia).  A w drugiej kolejności powinieneś wiedzieć jak działają organy w takich sprawach, tzn. jak jest procedura. Żebyś nie miał złudnych oczekiwań, że już następnego dnia po złożeniu zeznań jako pokrzywdzony, policja postawi stalkerowi zarzuty. Bo to raczej się nie wydarzy.

Jako ofiara uporczywego nękania powinieneś wiedzieć przede wszystkim, że:

  • po pierwsze- organ prowadzenia postępowanie przygotowawcze (np. policja) obowiązana niezwłocznie jest wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia dochodzenia, najpóźniej w terminie 30 dni od otrzymania twojego zawiadomienia. Czyli jeśli w ciągu miesiąca nie otrzymasz żadnego pisma w twojej sprawie, to jest to raczej normalne i zgodne z przepisami.
  • po drugie – jeśli nie złożyłeś wniosku o udział w czynnościach przesłuchania świadka, to policja nie będzie cię informować, że takie przesłuchanie jest planowane lub też, że taka czynność się już odbyła.

Ile powinno trwać dochodzenie w sprawie stalkingu?

O tym, ile powinno trwać dochodzenie w sprawie o uporczywe nękania stanowi art. 325i § 1 k.p.k. Dochodzenie powinno być ukończone w ciągu 2 miesięcy. Prokurator może przedłużyć ten okres do 3 miesięcy, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych – na dalszy czas oznaczony.

Co to oznacza w praktyce? Otóż to, że dochodzenie może trwać nawet latami. Dochodzenie może być bowiem wielokrotnie przedłużone na czas oznaczony, po prostu nie określono w żaden sposób maksymalnych terminów postępowania przygotowawczego w polskim procesie karnym. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że postępowanie przygotowawcze w sprawie o stalking średnio trwa od 2 do 5ciu miesięcy, oczywiście w zależności od rejonu Polski i miasta. Gorzej jest z czasem trwania postępowania przed sądem. Ale to już materiał na oddzielny wpis…

One thought on “Sprawa o nękanie. Ile może potrwać dochodzenie? Leave a comment

  1. W mojej sprawie (jestem poszkodowana) dochodzenie trwało rok. Zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do sądu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: