Skip to content

Od czego zacząć czytanie bloga?

stalking pomoc prawna adwokat Barbara Szopa

Jeśli trafiłeś na tego bloga, to najprawdopodobniej masz problem ze stalkingiem, być może jesteś ofiarą uporczywego nękania, a może ktoś z twoich bliskich jest nękany albo też sam jesteś sprawcą i zostałeś oskarżony o to przestępstwo. Bez względu na przyczyny, bardzo miło mi Cię tu gościć.  Dziękuję, że zdecydowałeś się poświęcić swój czas i przeczytać zamieszczone tu artykuły.

Poniżej zebrałam wszystkie informacje, które podpowiedzą Ci od czego zacząć czytanie bloga i pomogą odnaleźć się w tematyce stalkingu.

Stalking – informacje podstawowe

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest stalking, jakie są znamiona przestępstwa z art. 190a kodeksu karnego, jakie są najczęstsze formy nękania,  a także czym jest podszywanie się, zajrzyj do poniższych wpisów:

 1. Czym jest stalking?
 2. Najczęstsze formy stalkingu
 3. Stalking – nękanie telefonami
 4. Stalking – nękanie SMS-ami
 5. Podszywanie się pod inną osobę na Facebooku
 6. Uporczywe nękanie- czyli ile musi trwać aby uznać je za przestępstwo
 7. Nękanie przez byłego partnera

A może to nie jest stalking?

Jeśli po lekturze powyższych artykułów doszedłeś do wniosku, że to co cię spotkało nie jest stalkingiem i zachowaniem sprawcy nie wypełnia znamion przestępstwa z art. 190a kodeksu karnego, to być może warto zastanowić się czy nie jest to inny czyn, z innej kwalifikacji prawnej.

 1. Nękanie i znęcanie – różnice i podobieństwa
 2. Wykroczenie – złośliwe niepokojenie z art. 107 k.w.

Jak się bronić przed stalkingiem?

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak walczyć ze stalkingiem, najpierw proponuję przeczytać artykułu o samym sprawcy; z poniższych wpisów dowiesz się kim jest stalker, jak się zachowywać w stosunku do niego, a także jak się przygotować do ewentualnego procesu. I czego nie robić. Tu znajdziesz też porady od psychologa.

 1. Kim jest stalker?
 2. Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania?
 3. Jak w 5 krokach przygotować się do procesu o stalking?
 4. Jak (nie) walczyć ze stalkerem? Kilka rad dla ofiar stalkingu

Postępowanie w sprawach o stalking

Gdzie zgłosić przestępstwo? Ile trwa postępowanie w sprawie o uporczywe nękanie? jakie prawa przysługują ofiarom stalkingu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

 1. Dowody na stalking
 2. Gdzie zgłosić uporczywe nękanie?
 3. Sprawa o nękanie. Ile może potrwać dochodzenie?
 4. Prawa ofiary stalkingu na etapie dochodzenia

Wyroki w sprawach o przestępstwo z art. 190a k.k.

Jeśli już podjąłeś decyzję o złożeniu zawiadomienia o przestępstwie lub też twoja sprawa jest już w sądzie, zapewne ciekawi cię, jak orzekały sądy w tego typu sprawach, jakie zapadły wyroki, jakie były kary dla stalkerów. Poniżej znajdziesz linki do artykułach o wyrokach w sprawach o uporczywe nękanie, a także statystykę.

 1. Sankcje za stalking
 2. Wyrok skazujący stalkera-windykatora 
 3. Wyrok w sprawie nękania przez byłego męża
 4. Wyroki w sprawach o stalking z art. 190a kodeksu karnego
 5. Oskarżona uniewinniona od stalkingu
 6. Uporczywe nękanie – statystyka

Uporczywe nękanie – pomoc adwokata

Jeśli chciałbyś skorzystać z pomocy adwokata, to więcej o mnie dowiesz się także z mediów, często bowiem jestem proszona o udzielnie wypowiedzi dla pracy, telewizji, a także radia. Mój życiorys i linki do artykułów w mediach znajdziesz tutaj: Adwokat Barbara Szopa- autorka bloga stalking.com.pl

Jeśli nie znalazłeś tutaj odpowiedzi na nurtujące cię pytania, to zapraszam do kontaktu, tutaj znajdziesz numer telefonu oraz adresy: kontakt

Categories

Bez kategorii

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: