Skip to content

Nękanie przez Internet – co może być dowodem na stalking?

stalking nekanie blog Facebook pomoc prawna art. 190a kodeks karny adwokat Barbara Szopa
fot.: Tomasz Duma

Kilka tygodni temu udzielałam porady prawnej pewnemu mężczyźnie, który padł ofiarą uporczywego nękania. Sprawa była na tyle poważna, że już po kilku tygodniach stalkingu za pośrednictwem Internetu, zdecydował się on na zawiadomienie o przestępstwie. W tym celu udał się na komisariat policji, zabrał ze sobą dowody świadczące o nękaniu. Niestety, jeszcze przed formalnym przesłuchaniem, poinformowano go, że wydruki z Facebook’a, tzw. print screeny, to nie dowód, ten portal społecznościowy ich nie dostarczy na żądanie polskich organów sprawiedliwości, a skoro pokrzywdzony nie zna nawet danych sprawcy, to nie ma sensu wszczynać postępowania. Takie stanowisko było oczywiście nieprawidłowe. A ponieważ spraw o stalking za pośrednictwem Internetu przybywa, dziś opiszę krótko, co może być dowodem w takim postępowaniu karnym.

Dowody na stalking

Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa uporczywego nękania,  a stalking odbywał się za pośrednictwem Internetu, to pamiętaj, że poza twoimi zeznaniami i zeznania świadków, dowodami mogą być również:

 • wydruki wiadomości (w tym z aplikacji Messenger, czy innych komunikatorów jak WhatsApp czy Gadu Gadu,  a także portali Twitter czy Instagram);
 • zdjęcia;
 • nagrania rozmów (np. z aplikacji Skype);
 • filmy (np. te z portalu youtube.com);
 • protokół oględzin rzeczy np. komputera, telefonu, karty SIM (zarówno ofiary oraz sprawy);
 • dane uzyskane od operatorów telekomunikacyjnych;
 • opinia biegłego (która wydawana jest zazwyczaj na podstawie oględzin komputera czy innych rzeczy).

Nie ma przy tym znaczenia czy zrobisz print screeny z Facebooka’a, czy po prostu przekopiujesz treść wiadomości, które przesyła ci stalker do programu Word, czy dostarczysz te materiały organom ścigania wydrukowane, na nośniku pen drive czy płycie CD. Ważne, żebyś nie ingerował w ich treść, a materiały, które dostarczysz zawierały jak najwięcej szczegółów- nazwę konta, daty wiadomości, komentarze innych użytkowników, itp.

Czy Facebook wyda dane prokuratorowi?

Spotkałam się w swojej praktyce zawodowej z sytuacjami, że ofiara nie zdążyła zrobić kopii wiadomości na Facebooku, a stalker usunął jej konto (wcześniej zmienił jej hasło dostępu),  a także z takimi, że pokrzywdzony sam usunął swój profil. Wówczas o takie dane, do których nie mamy już dostępu, a które mogą być pomocne, może zwrócić się prokurator w toku postępowania przygotowawczego, a także sąd. Co prawda czas oczekiwania na odpowiedź od spółki Facebook Ireland Limited, która ma siedzibę w Irlandii, może wynieść nawet kilka miesięcy, ale warto. Dane, jakie Facebook może udostępnić, to m.in.:

 • dane użytkownika;
 • dane dotyczące konta (na przykład czas korzystania z serwisu),
 • zawartość konta (na przykład wiadomości, zdjęcia, filmy, posty na osi czasu i informacje o lokalizacji).

Prokurator może się zwrócić do serwisu Facebook sam, z urzędu, a także na twój wniosek. W praktyce dzieje się to jednak rzadko, zazwyczaj same wydruki z komputera czy oględziny profilu pokrzywdzonego na Facebooku wystarczają.

 

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nękaniu w Internecie, zerknij także tutaj: Oskarżona uniewinniona od stalkingu,  oraz: „Stalker zmienił mi hasła do maila i Facebooka”. 

One thought on “Nękanie przez Internet – co może być dowodem na stalking? Leave a comment

 1. Najgorzej jak do nękania stalker używa zagranicznego adresu e-mail… wtedy postępowanie przygotowawcze w Polsce będzie stać w miejscu tak długo, aż organa ścigania w innym państwie nie dostarczą dowodów przestępstwa do Polski.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: