Stalking nie jest wyłączną domeną mężczyzn

Adwokat Barbara Szopa stalking pomoc art.190a kodeks karny

W miniony piątek, podczas spotkanie ze znajomymi, po lekturze artykułu w Gazecie Wyborczej, do którego udzieliłam wypowiedzi (Stalking w wydaniu kobiecym. Słała wykładowcy kilka tysięcy SMS-ów dziennie) kolega zapytał zdumiony “To stalkerami są też kobiety?! Myślałem, że nękają tylko faceci”.

To spotkanie i reakcja kolegi, który jest programistą, a zatem z prawem nie ma wiele wspólnego, natchnęły mnie do napisania tego posta. Bo okazuje się, że wiele osób jest w błędzie, myśląc, że stalking to domena wyłącznie mężczyzn. Zdałam sobie sprawę, że dysponujemy statystykami dotyczącymi tego przestępstwa, jeśli chodzi o ilość postępowań wszczętych, ilość skazań. Czy rodzaju kar orzeczonych za nękanie. Natomiast brak jest statystyki z uwzględnieniem płci. Jaka jest odpowiedź na pytanie, czy częściej stalkerami są mężczyźni czy kobiety? Dlatego dziś publikuję informacje na ten temat.

Stalking – statystyka

W poprzednich latach ilość osób osądzonych ogółem (a zatem  łącznie skazania, warunkowe umorzenia, odstąpienia od wymierzenia kary i środki zabezpieczające orzeczone samoistnie) za przestępstwo uporczywego nękania z art. 190a §1 – 3 kodeksu karnego wyglądała następująco:

  • w roku 2013 – 955 osądzonych (przy czym osądzonych mężczyzn było 788)
  • w roku 2014 – 1149 osądzonych (przy czym osądzonych mężczyzn było 955)
  • w roku 2015 – 1236 osądzonych (przy czym osądzonych mężczyzn było 1019).

Jak obrazuje powyższe, ilość wyroków skazujących wzrasta w Polsce z roku na rok.

Ponad 82 % stalkerów to mężczyźni

Jak wynika z powyższych danych, wśród osądzonych stalkerów w latach 2013-2015  w łącznej ilości 3340, ponad 82% stanowią mężczyźni.

I teraz uwaga. Statystyka ta bardzo odbiega od wyniku badań przeprowadzonych przez p. Justynę Skarżyńską-Sernaglia w roku 2006 na próbie 2 tysięcy osób! Otóż według tamtych badań  sprzed dekady sprawcami stalkingu byli w równym stopniu mężczyźni (51%) jak i kobiety (49%).

Stalking – statystyka Ministerstwa Sprawiedliwości

Dane dotyczące stalkingu pochodzą z Ministerstwa Sprawiedliwości. Tutaj znajdziesz pełną statystykę dotycząca osądzonych i warunkowych umorzeń za czyn z art. 190a §1 – 3 kodeksu karnego w latach 2013-2015

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadzwoń aby umówić wizytę search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close