Jak reagować na stalking?

Jak reagować na stalking? Co robić, gdy ktoś cię nęka? Porady dla ofiar uporczywego nękania.

Czy wiesz, jak reagować na stalking? Jak się zachowywać, kiedy ktoś cię nęka? Czy wiesz, że w przypadku tego przestępstwa z art. 190a kodeksu karnego, aby powstrzymać jego eskalację, ważnym jest również zachowanie samego pokrzywdzonego? Jeśli interesują cię praktyczne aspekty radzenia sobie z nękaniem, poniżej znajdziesz kilka porad.

Stalking – chora miłość

Stalking jest nazywany przestępstwem chorej miłości. Bowiem zazwyczaj sprawcą jest osoba, która nie może pogodzić się z rozstaniem, że jej związek się zakończył. I na różne sposoby próbuje odzyskać partnera. A kiedy to nie przynosi rezultatu, zaczyna być nachalna, próbuje kontaktować się wielokrotnie różnymi kanałami, osacza swoją ofiarę.

Stalker potrafi nawet okraść swoją ofiarę lub stosować przemoc fizyczną. (Szerzej na temat tego, czym jest uporczywe nękanie tu: czym jest stalking?). Może dopuścić się naruszenia miru domowego swojej ofiary, czekać na nią przed pracą, rozpowszechniać o niej nieprawdziwe informacje.

Katalog zachowań, których może dopuszczać się stalker jest bardzo długi i nie jest zamknięty. Czasem wydaje mi się, że po tylu latach w zawodzie adwokata i udzieleniu kilkuset porad w sprawach o uporczywe nękanie, nic już mnie nie zaskoczy. Jednak od czasu do czasu zdarzają się przypadki, o których nigdy wcześniej nie słyszałam, jak na przykład ta z pozostawianiem listów miłosnych na nagrobku matki pokrzywdzonej.

Kobiety – ofiary nękania

Jak już pisałam na blogu ( Ofiara stalkingu- kim jest? ), według badań, ofiarami stalkingu padają przede wszystkim kobiety (72%). A w przeszło połowie przypadków stalkerem jest partner (mąż, narzeczony, sympatia) lub były partner.

Inna grupa osób, które bywają nękane to sąsiedzi czy osoby wspólnie zamieszkujące bloki, bliźniaki itp. Oraz niestety dzieci i młodzież w szkole. O najczęstszych formach nękania przeczytasz tu: Nękanie – najczęstsze formy stalkingu.

Stalking – jak go rozpoznać?

Pierwsze sygnały, że twój partner dopuści się nękania w przyszłości mogą pojawić się już na etapie związku. Jeśli bowiem cię kontroluje, chce wiedzieć dokąd chodzisz, z kim się spotykasz, chce znać twój kod do telefonu czy czyta twoją pocztę mail- to takie zachowania będzie najprawdopodobniej przejawiać również po waszym rozstaniu, jeśli postanowisz go zostawić.

Jeśli na dodatek bywa zaborczy, robi awantury, grozi, szantażuje, to oznaki, że ma tendencję do nieprawidłowych zachowań. I że ty jesteś w grupie ryzyka stania się ofiarą stalkingu.

Tu opisywałam typowy schemat stalkingu w wydaniu byłego partnera: Nękanie przez byłego partnera.

Jak zachowuje się stalker?

Generalnie, według badań przeprowadzonych nad osobami, które dopuściły się stalkingu, wyróżniono pewne zachowania, które się powtarzały. M.in.:

 • poniżanie partnera;
 • prowokowanie kłótni;
 • wybuchowość złości;
 • poczucie niedowartościowania;
 • uniemożliwiania lub utrudnianie spotkań ze znajomymi czy rodziną;
 • kontrolowanie.

Czy to brzmi znajomo? Być może jesteś ofiarą nękania, tylko nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Pierwsze oznaki stalkingu

Oznaki stalkingu mogą być również bardzo niewinne lub nawet przyjemne dla ofiary – przyszłej ofiary. Stalker może zacząć od obdarowywania cię prezentami, kwiatami, może wysyłać listy miłosne lub zostawiać je w skrzynce pocztowej. Może też zapraszać na różne imprezy, chcieć przedstawiać cię znajomym czy rodzinie.

Sygnałem jednak, że nie jest to miłość romantyczna może być zachowanie adoratora kiedy mu się sprzeciwisz. Zwróć uwagę, jak reaguje na twoje „nie”. Co mówi i robi, kiedy nie przyjmujesz zaproszeń ani prezentów. Jak jest jego reakcja na odmowę spotkania?

Jeśli cię obraża, a potem przeprasza i tak na przemian, próbuje wzbudzić poczucie winy, szantażuje, że targnie się na swoje życie – zastosuj się do poniższych rad.

Jak reagować na stalking?

Konkretne rady, jak się zachowywać w stosunku do stalkera opisywałam tutaj: Kto to jest stalker? Czyli nie odpisuj, nie oddzwaniaj, nie ulegaj naciskom na spotkanie. Stalkerowi tylko o to chodzi – żebyś ciągle o nim myślał i mu ulegał.

 • Jeśli ktoś nachodzi cię w domu, dzwoni domofonem – nie wychodź do niego, nie wpuszczaj do domu.
 • Gdy widzisz stalkera pod swoją pracą – spróbuj wyjść innym wyjściem, ominąć go, ewentualnie zaczekaj trochę aż sobie pójdzie, żeby bezpiecznie wrócić do domu.
 • Kiedy już nękaczowi udało się wejść do twojej pracy- poproś ochronę o pomoc, żeby go wyprowadzili.
 • Nie przyjmuj prezentów- jeśli doręcza ci je kurier, po prostu nie przyjmuj paczek ani kwiatów.
 • Jeśli możesz, zmień numer telefonu ewentualnie go zablokuj.
 • Jeśli będzie dzwonił z nowych, nieznanych ci numerów, a poznasz go po głosie – po prostu odłóż słuchawkę, nie wdawaj się w słowne utarczki.

Jak reagować na nękanie?

Jak inaczej reagować na stalking? Pamiętaj, że możesz wezwać sprawcę do zaprzestania nękania. Najlepiej raz, dosadnie, na piśmie. Możesz zwrócić się do adwokata o pomoc w sporządzeniu takiego wezwania: Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania?

Bardzo często spotykam się z pytaniem od klientów, o skuteczność takiego wezwania. To pewnie zależy od wielu czynników, w tym od prawnika, od którego pochodzi pismo. Jednak w mojej kancelarii, ok. 80% wezwań jest respektowanych. To znaczy, że 8miu na 10ciu sprawców, którzy otrzymają wezwanie, zaprzestaje nękania.

Zawiadomienie o przestępstwie

Wezwanie, pismo do sprawcy nękania nie zamyka ci drogi oficjalnej- możliwości zgłoszenia przestępstwa uporczywego nękania organom ścigania. Bo nawet jeśli stalker przestanie podejmować swoje przestępcze zachowania, nie niweczy to faktu, że do stalkingu doszło wcześniej.

O tym, jak napisać zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 190a kk, gdzie go złożyć, jakie dowody dołączyć, przeczytasz tu: Uporczywe nękanie – gdzie zgłosić?

Kiedy stalking jest niebezpieczny

I pamiętaj o najważniejszym. Jeśli zagrożone jest twoje zdrowie lub życie, dzwoń po policję. Bywały już bowiem sytuacje, kiedy stalker oblał kwasem swoją ofiarę (sprawa tym bardziej bulwersująca, że doszło do tego w sądzie) lub kiedy zastrzelił swoją była partnerkę. O tej ostatniej sprawie wypowiadałam się w programie TVN24: Nagrałam go, jak krzyczał do mnie: „zdechniesz, ku***”. Tego samego dnia poszłam na policję.

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.