Skip to content

Ofiara stalkingu- kim jest? Kto należy do grupy ryzyka?

Kim jest ofiara nękania?

Liczba skazań za przestępstwo uporczywego nękania z art. 190a kodeksu karnego wzrosła do 949 skazań w roku 2014 (trochę więcej o stalkingu w Polsce pisałam tutaj: Stalking – statystyka). Skoro stalking jest tak powszechny, warto zastanowić się kim jest ofiara stalkingu i kto należy do grupy ryzyka. Warto też wiedzieć jakie działania podejmować aby uniknąć stalkingu i nie stać się ofiarą uporczywego nękania.

Nękanie powoduje problemy psychiczne u ofiar

Nie wymaga chyba szerszego uzasadnienia, że stalking negatywnie wpływa nie tylko na życie ofiary, ale także jej rodziny.  Przestępstwo uporczywego nękania może spowodować liczne, negatywne skutki od niepokoju począwszy na traumach i depresji skończywszy.  Psychologowie wyliczają, że stalking powoduje: poczucie wstydu, obniżenie poczucia własnej wartości, utratę zaufania, trudności z koncentracją uwagi oraz w wypełnianiu codziennych obowiązków, frustrację itp. Niektóre z ofiar stalking może doprowadzić nawet do prób samobójczych.

Zgodnie z badaniami nad stalkingiem (przeprowadzonymi przez p. Justynę Skarżyńską-Sernaglia w roku 2006) u 62% ofiar doświadczenie stalkingu wpłynęło negatywnie na ich życie i zdrowie, wywołując poczucie zagrożenia, niepokój, zaburzenia psychosomatyczne i problemy w relacjach interpersonalnych, w tym: zaburzenia niepokoju – u 49% ofiar, zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania itp. – u 22% ofiar, zmiany lub trudności w kontaktach interpersonalnych – u 57 % ofiar).

Badania nad stalkingiem

Czy wiesz, że w Stanach Zjednoczonych aż 1,4 miliona osób rocznie staje ofiarami stalkerów, z czego 1 milion to kobiety? Ryzyko stania się ofiarą w ciągu życia wynosi zatem dla kobiet 8%, a dla mężczyzn 2% (tak podaje prof. Brunon Hołyst, Psychologia kryminalistyczna). Wyniki badań przeprowadzonych w Polsce dotyczących uporczywego nękania (tych z roku 2006, o których wspominałam już powyżej) również nie są optymistyczne. Zgodnie z wynikami:

 • aż 12% osób badanych jest lub było ofiarą stalkingu
 • ofiarami stalkingu padają przede wszytskim kobiety (72%)
 • w 90% przypadków istnieje relacja znajomości między ofiarą a prześladowcą
 • w przeszło połowie przypadków stalkerem jest partner (mąż, narzeczony, sympatia) lub były partner
 • dla 81% ofiar nękanie trwało od kilku miesięcy do dwóch lat, najdłuższy okres to osiem lat
 • najczęstszym sposobem nękania jest rozpowszechnianie plotek i oszczerstw na temat ofiary – aż 70% ofiar doświadczyło takiej formy stalkingu

Ofiary stalkingu – osoby należące do grupy ryzyka

Zgodnie z badaniami do grup ryzyka stania się ofiarą stalkingu należą:

 • kobiety w wieku poniżej 40 lat (zgodnie z badaniami aż w 63,6% przypadków ofiarami były kobiety w wieku poniżej 40 lat)
 • osoby samotne
 • osoby wykonujące zawody, które wymagają częstego kontaktu z innymi ludźmi – lekarze, nauczyciele itp.
 • osoby, które zakończyły relacje, związek, małżeństwo (jak już pisałam – najczęściej ofiarą stalkingu staje się były partner)

Jak zapobiec stalkingowi?

Czasem trudno jest ocenić czy okazywana nam sympatia, zainteresowanie przez inną osobę jest szczere i niewinne czy ma patologiczne podłoże i zmierza do uporczywego nękania. Poniżej znajdziesz kilka porad, które zapobiegają prześladowaniu. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz potrzebował adwokata od stalkingu.

 1. uważaj na to co publikujesz w sieci na swój temat, jakie informacje o życiu prywatnym udostępniasz na Facebook’u – stalker często '”karmi się” danymi o nas, które sami umieściliśmy w Internecie
 2. używaj ustawień prywatności na swoim koncie na Facebook’u i innych portalach społecznościowych
 3. dbaj o własne bezpieczeństwo – jeśli pomimo zakończenia relacji z parterem, ten mimo wszystko dąży do kontaktu z tobą,  zaczyna wysłać ci listy czy prezenty – wymień zamki w drzwiach, nie przyjmuj prezentów
 4. zakomunikuj wprost osobie, która  zaczyna być nachalna czy natrętna, że nie życzysz sobie odwiedzin, telefonów i maili, nie rozbudzaj u nikogo płonnych nadziei (pamiętaj jednak, że tłumaczenie stalkerowi, żeby przestał cię prześladować nic nie da, a wręcz może spowodować nasilenie przestępczych czynów)
 5. po zakończeniu relacji z partnerem, którego główną motywacją staje się przeciwstawienia się tobie i twojej decyzji o rozstaniu – poinformuj bliskich o tym fakcie, poproś sąsiadów czy ochronę budynku, w którym mieszkasz aby zwrócili uwagę czy były partner nie „odwiedza cię”, nie wystaje pod twoimi drzwiami, nie podsłuchuje itp.
 6. nie udostępniaj nikomu swoich haseł innym do poczty elektronicznej czy portali społecznościowych
 7. nie podawaj w Internecie swojego adresu zamieszkania (często zdarza się, że przedsiębiorcy prowadzą działalność w swoim domu, to najkrótsza droga aby stalker znalazł twój adres w ewidencji, która przecież jest jawna w tym zakresie).

I na końcu najważniejsze – nie lekceważ stalkera, nie pozostawaj bierny. Pamiętaj, że masz prawo bronić się przed stalkingiem, zwróć się o pomoc prawną czy psychologiczną.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadzwoń aby umówić wizytę
%d bloggers like this: