Kim jest przeciętna ofiara nękania? Jakie jest ryzyko, że padniesz ofiarą stalkingu?
Liczba skazań za przestępstwo uporczywego nękania z art. 190a kodeksu karnego wzrasta w Polsce z roku na rok. W 2020 r. wydano aż 2 tysiące wyroków za stalking oraz podszywanie się. (Więcej o stalkingu w Polsce pisałam tutaj: Wyroki za nękanie).
Skoro stalking jest tak powszechny, warto zastanowić się kim są ofiary nękania psychicznego, stalking. I kto należy do grupy ryzyka. Warto też wiedzieć jakie działania podejmować, aby uniknąć stalkingu i nie stać się ofiarą uporczywego nękania.
Nie wymaga chyba szerszego uzasadnienia, że stalking negatywnie wpływa nie tylko na życie ofiary, ale także jej rodziny. Przestępstwo uporczywego nękania może spowodować liczne, negatywne skutki od niepokoju począwszy na traumach i depresji skończywszy.
Bez względu na to, czy masz do czynienie z nękaniem przez internet, czy nękaniem tylko przez Facebooka, bez względu na przyczyny stalkingu, psychologowie wyliczają, że stalking powoduje poczucie wstydu, obniżenie poczucia własnej wartości. A także utratę zaufania, trudności z koncentracją uwagi oraz w wypełnianiu codziennych obowiązków, frustrację itp. Niektóre z ofiar stalking może doprowadzić nawet do prób samobójczych.
Zgodnie z badaniami nad stalkingiem (przeprowadzonymi przez p. Justynę Skarżyńską-Sernaglia w roku 2006) u 62% ofiar doświadczenie stalkingu wpłynęło negatywnie na ich życie i zdrowie. Negatywne skutki to m.in. poczucie zagrożenia, niepokój, zaburzenia psychosomatyczne i problemy w relacjach interpersonalnych. Statystycznie przedstawia się to tak, że zaburzenia niepokoju wystąpiło u 49% ofiar. Zaś zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania itp. – u 22% ofiar. Zmiany lub trudności w kontaktach interpersonalnych – u 57 % ofiar.
Czy wiesz, że w Stanach Zjednoczonych aż 1,4 miliona osób rocznie staje ofiarami stalkerów, z czego 1 milion to kobiety? Ryzyko stania się ofiarą w ciągu życia wynosi zatem dla kobiet 8%, a dla mężczyzn 2% (tak podaje prof. Brunon Hołyst, Psychologia kryminalistyczna).
Wyniki badań przeprowadzonych w Polsce dotyczących uporczywego nękania (tych z roku 2006, o których wspominałam już powyżej) również nie są optymistyczne. Zgodnie z wynikami:
Zgodnie z badaniami do grup ryzyka stania się ofiarą stalkingu należą:
Czasem trudno jest ocenić czy okazywana nam sympatia, zainteresowanie przez inną osobę jest szczere i niewinne czy ma patologiczne podłoże i zmierza do uporczywego nękania. Poniżej znajdziesz kilka porad, które zapobiegają prześladowaniu. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz potrzebował adwokata od stalkingu.
Inne, cenne rady, dla ofiar stalkingu, znajdziesz poniżej.
Parę lat temu opowiadałam o uporczywym nękaniu i ofiarach stalkingu w magazynie Women’s Health. W tym artykule znajdziesz tez inne praktyczne porady, jak radzić sobie z nękaniem: Stalking: raport specjalny
Jeśli już padłeś ofiarą nękania, możesz zastanowić się nad wezwaniem go na piśmie do zaprzestania stalkingu: Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania?
Ewentualnie rozważ złożenie zawiadomienia o przestępstwie.
Bez względu na to, czy już padłeś ofiara nękania, czy dopiero nękające zachowania w stosunku do ciebie się zaczynają – nie lekceważ stalkera. Nie pozostawaj bierny. Pamiętaj, że masz prawo bronić się przed stalkingiem, zwróć się o pomoc prawną czy psychologiczną. Dane kontaktowe do mnie znajdziesz tutaj: Adwokat Barbara Szopa – kontakt, adres, telefon