Skip to content

Kim jest stalker? Jak się bronić przed nękaczem?

stalker profil pomoc nękanie
zdjęcie pochodzi z serwisu flickr.com

Na blogu przedstawiałam już wiele rozwiązań, które pomogą ci w walce z uporczywym nękaniem. Znajdziesz tu nie tylko rady gdzie złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (Gdzie zgłosić uporczywe nękanie?), ale dowiesz się również o możliwości złożenia wniosku o zakaz zbliżania się stalkera do pokrzywdzonego (Zakaz zbliżania się do ofiary), czy też wniosku o zakaz kontaktowania (Zakaz kontaktowania się z ofiarą). Dziś zajmę się tematem bardziej od strony psychologii, czyli tym jak ma zachowywać się ofiara aby „nie nakręcać” prześladowcy, a tym samym maksymalnie skrócić czas stalkingu. Konieczność współpracy pomiędzy pokrzywdzonym a adwokatem i psychologiem jest bowiem bardzo ważnym aspektem działań w przypadku przestępstwa nękania.

Czy stalking jest niebezpieczny?

Istnieje wiele określeń na osobę, która dopuszcza się uporczywego nękania, najbardziej chyba popularne to właśnie „stalker„, choć istnieją też polskie rzeczowniki typu „nękacz” czy „prześladowca”. Ja będę się posługiwać nimi naprzemiennie.

Najbardziej znanym stalkerem w historii był chyba zabójca Johna Lenona. Celowo nie wymieniam jego nazwiska, bo moim zdaniem nie zasługuje na to aby je pamiętać. Warto jednak wiedzieć, że w skrajanych przypadkach stalking może doprowadzić do zabójstwa, dlatego tak ważnym jest aby pokrzywdzony szybko uzmysłowił sobie, że padł ofiarą uporczywego nękania i równie szybko podjął kroki aby się chronić. Jak pokazują badania, ponad 1/5 sprawców stalkingu użyła w stosunku do swoich ofiar przemocy, a 4% usiłowało zgwałcić bądź dokonało tego czynu.

Kim jest stalker?

Na podstawie badań opracowano profil stalkera. Przeciętny nękacz jest:

 • mężczyzną
 • w wieku poniżej 40 roku życia
 • najczęściej żyje samotnie
 • zazwyczaj jest osobą bezrobotną lub też ma problemy zawodowe
 • był już uprzednio skazany za przestępstwa przeciwko wolności, z zastosowaniem przemocy, za groźby

Psychologowie wskazują, że stalkerem mogą być zarówno osoby chore np. na schizofrenię, ale również osoby zdrowe, niepsychotyczne. Przy czym ci drudzy, będący osobami niepsychotycznymi cierpią na różnego rodzaju zaburzenia osobowości, np. borderline, narcystyczne zaburzenia osobowości czy adaptacji. Często stalkerzy są po prostu erotomanami; czym jest erotomania wyjaśnia świetnie Pan Adam Straszewicz w wywiadzie, jakiego udzielił ok. 2 lata temu na potrzeby akcji Focha i stacji telewizyjnej ID.

Czy warto negocjować ze stalkerem?

Ze stalkerem nie warto negocjować. Nie warto zgadzać się ani na ugodę ani na mediację z prześladowcą. Zapewniam, że na tym blogu nie pojawią się takie tematy jak ugoda ze stalkerem np. na etapie karnego postępowania przygotowawczego, bo nie proponuję nikomu rozwiązań bezcelowych. Takie sytuacje jak zgoda ofiary na np. umorzenie postępowania w zamian za skruchę prześladowcy i przeproszenie przynoszą tylko spokój chwilowy.

Pan Paweł Droździak, warszawski psychoterapeuta pracujący z ofiarami uporczywego nękania w swoim artykule Kim są osoby wymuszające kontakt i uporczywie nękające? pisze: „Nękacz specjalnie przedłuża takie negocjacje w nieskończoność, wywleka winy prawdziwe i urojone, targuje się i stosuje tysiące sztuczek. Jeśli wysyła ci smsy a ty w odpowiedzi wysyłasz mu prośby by więcej nie pisał, robisz dokładnie to, czego on chce. Treść smsa nie jest ważna. Ważne jest, że poświęcasz tej osobie swoją uwagę. Zrobi wszystko byś robiła to nadal. Jeśli zorientuje się, że najwięcej energii poświęcasz mu kiedy jesteś w złości, wywoła twoją złość, by cię sprowokować do działania. Nawet nasłana na niego policja to woda na jego młyn. Jeśli wysłałaś do niego policjantów, właśnie dałaś mu do zrozumienia, że jest kimś ważnym w twoim życiu i wiele was łączy. Jest tak ważny, że aż policja musiała przyjeżdżać”. (Pan Paweł Droździak wyraził zgodę na cytowanie jego artykułu oraz wykorzystanie linku do strony).

Aby była jasność wyjaśniam, że czym innym jest „nasyłanie policji na stalkera”, a czym innym złożenia zawiadomienia o przestępstwie stalkingu, wszczęcie sprawy karnej. To drugie ma być przemyślanym aktem, jeśli się decydujesz na sprawę karną, musisz być konsekwentny i zdecydowany na składanie zeznań, nawet w obecności prześladowcy na sali sądowej.  Natomiast straszenie policją czy raczej wzywanie stróżów prawa ma odbywać się w uzasadnionych przypadkach, a nie wtedy gdy np. widzisz, że stalker 'tylko' obserwuje cię z drugiej strony ulicy, chociaż robi to już 3 dzień z rzędu, ale jednak nie próbuje użyć przemocy itp.

Jak zachowywać się w stosunku do stalkera?

Co zatem robić aby nękacz dał sobie, mówiąc potocznie, spokój? Otóż okazywać mu obojętność. Stalkerowi trzeba konsekwentnie okazywać obojętność. To znaczy:

 • nie odpisywać na SMS-y, ani na maile (poza tym jednym, który sugeruję wystosować do stalkera z treścią, że wzywamy go do zaniechania naruszenia naszej prywatności)
 • nie oddzwaniać
 • nie wdawać się w żadne utarczki
 • nie wykonywać w stosunku do stalkera żadnych gestów
 • nie odpowiadać na zaczepki
 • nie okazywać zniecierpliwienia

I równie ważne – nie należy liczyć na to, że stalker się zmieni.

Więcej porad, jak zachowywać się w stosunku do prześladowcy może znaleźć na stronie psychoterapeuty Pana Pawła Droździaka, do której link umieściłam powyżej.

If you change nothing, nothing will change

W biurze u mojego przyjaciela wisi na ścianie oprawiony w ramy napis, który osobiście bardzo lubię „If you change nothing, nothing will change”. W wolnym tłumaczeniu znaczy tyle co „Jeśli nic nie zmienisz, nic nie zostanie zmienione”. Moim zdaniem świetnie obrazuje konieczność podjęcia przez ofiarę stalkingu działań aby przeciwstawić się prześladowcy. Jeśli dołożymy do tego wyniki badań, zgodnie z którymi tylko trzy procent ze stalkerów raz na zawsze zaprzestaje prześladowań z własnej woli (tak twierdzi m.in. Jan Gołębiowski, były psycholog policyjny), to chyba nie trzeba przekonywać już żadnej ofiary stalkingu, aby udała się do adwokata, psychologa czy na policję.

11 thoughts on “Kim jest stalker? Jak się bronić przed nękaczem? Leave a comment

 1. jestem szantażowana przez kogoś z zagranicy.Cały czas przy tym samym profilu Wolf Eugene wyłudził ode mnie 1000euro. Pisaliśmy blisko 5 miesięcy.ale odkryłam że z tego zdjęcia jest mnóstwo fałszywych profili.Od tego się zaczęło wpadł w furię i zaczął szantażować mnie moimi zdjęciami w bieliżnie o następne wielkie pieniądze.Jestem u kresu wykończenia nerwowego i nie potrafię już funkcjonować.Pisaliśmy na Hangoustsie a wsześniej na faceboku gdzie zlikwidował konto.Włamał się do kogoś na konto i zaczął wrzucać moje zdjęcia pod włamanym profilem z obrazliwymi komentażami. Żąda pieniędzy bo dotąd będzie wrzucał zdjęcia w internecie dokąd nie otrzyma pieniędzy .Gdzie to mam zgłosić skoro to ktoś z zagranicy.Doszłam ,że to najprawdopodobniej Nigeryjska mafia podszywa się pod zdjęcia innych osób i tak wyłudza pieniądze.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: