Kto to jest stalker?

Kim jest stalker? Jak rozpoznać stalkera?  Jak ma zachowywać się ofiara aby “nie nakręcać” prześladowcy, a tym samym maksymalnie skrócić czas stalkingu. Na blogu przedstawiałam już wiele rozwiązań, które pomogą ci w walce z uporczywym nękaniem.

Kto to jest stalker?

Istnieje wiele określeń na osobę, która dopuszcza się uporczywego nękania. Najbardziej chyba popularne to właśnie “stalker”, choć istnieją też polskie rzeczowniki typu “nękacz” czy “prześladowca”. Ja będę się posługiwać nimi naprzemiennie.

Stalkerem będzie więc osoba skazana za przestępstwo uporczywego nękania, czyli za czyn określony w art. 190a kk. O tym czym jest stalking i co za niego grozi, dowiesz się stąd: Czym jest stalking?

Najbardziej znanym stalkerem w historii był chyba zabójca Johna Lenona. Celowo nie wymieniam jego nazwiska, bo moim zdaniem nie zasługuje na to, aby je pamiętać. Warto jednak wiedzieć, że w skrajanych przypadkach stalking może doprowadzić do zabójstwa. Dlatego tak ważnym jest aby pokrzywdzony szybko uzmysłowił sobie, że padł ofiarą uporczywego nękania i równie szybko podjął kroki aby się chronić. Jak pokazują badania, ponad 1/5 sprawców stalkingu użyła w stosunku do swoich ofiar przemocy, a 4% usiłowało zgwałcić bądź dokonało tego czynu.

Kim jest stalker? – profil stalkera

Na podstawie badań opracowano profil stalkera.

 1. Przeciętny nękacz jest mężczyzną.
 2. W wieku poniżej 40 roku życia.
 3. Najczęściej żyje samotnie.
 4. Zazwyczaj jest osobą bezrobotną lub też ma problemy zawodowe.
 5. Był już uprzednio skazany za przestępstwa przeciwko wolności, z zastosowaniem przemocy, za groźby.

Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że ten profil stalkera pokrywa się z rzeczywistością. Bo najwięcej właśnie spraw o stalking prowadzę przeciwko mężczyznom, w wieku ok. 35- 39 lat, którzy często zmieniają prace. Prace te z resztą są dorywcze, stalker rzadko zagrzewa miejsce w jednej firmie na kilka lat.

Jeśli interesuje cię pogłębienie tematu, to zajrzyj na mój wpis, w którym opisałam różne typy stalkerów według klasyfikacji psychiatrów:  Typy stalkerów według psychiatrów.

Czy stalker jest osobą chorą psychicznie?

Psychologowie wskazują, że stalkerem mogą być zarówno osoby chore np. na schizofrenię, ale również osoby zdrowe, niepsychotyczne. Przy czym ci drudzy, będący osobami niepsychotycznymi cierpią na różnego rodzaju zaburzenia osobowości, np. borderline, narcystyczne zaburzenia osobowości czy adaptacji. Jeśli interesuje cie kwestia odpowiedzialności w przypadku chorego psychicznie stalkera, przeczytaj ten wpis: A jeśli stalker jest chory psychicznie?

Często stalkerzy są po prostu erotomanami. Czym jest erotomania wyjaśniam tutaj: Stalking – czym jest erotomania?

Kto to jest stalker? Jak się przed nim bronić?

Po pierwsze – ze stalkerem nie warto negocjować. Nie warto zgadzać się na mediację z prześladowcą. Takie sytuacje jak zgoda ofiary na np. umorzenie postępowania w zamian za skruchę prześladowcy i przeproszenie przynoszą tylko spokój chwilowy. Co prawda bardzo często zawieram w imieniu swoich klientów- pokrzywdzonych różne ugody ze sprawcami stalkingu. Jednak, co trzeba podkreślić, rzadko zgadzamy się na cofnięcie wniosku o ściganie sprawcy, tak żeby śledztwo zostało umorzone. Więcej o ugodzie ze stalkerem przeczytasz tu: Sprawa o nękanie – ugoda.

Pan Paweł Droździak, warszawski psychoterapeuta pracujący z ofiarami uporczywego nękania w swoim artykule Kim są osoby wymuszające kontakt i uporczywie nękające? opisał takie działania stalkera.

“Nękacz specjalnie przedłuża takie negocjacje w nieskończoność, wywleka winy prawdziwe i urojone, targuje się i stosuje tysiące sztuczek. Jeśli wysyła ci smsy a ty w odpowiedzi wysyłasz mu prośby by więcej nie pisał, robisz dokładnie to, czego on chce. Treść smsa nie jest ważna. Ważne jest, że poświęcasz tej osobie swoją uwagę. Zrobi wszystko byś robiła to nadal. Jeśli zorientuje się, że najwięcej energii poświęcasz mu kiedy jesteś w złości, wywoła twoją złość, by cię sprowokować do działania. Nawet nasłana na niego policja to woda na jego młyn. Jeśli wysłałaś do niego policjantów, właśnie dałaś mu do zrozumienia, że jest kimś ważnym w twoim życiu i wiele was łączy. Jest tak ważny, że aż policja musiała przyjeżdżać”. (Pan Paweł Droździak wyraził zgodę na cytowanie jego artykułu oraz wykorzystanie linku do strony).

Jak zachowywać się w stosunku do stalkera?

Co zatem robić aby nękacz dał sobie, mówiąc potocznie, spokój? Otóż okazywać mu obojętność. Stalkerowi trzeba konsekwentnie okazywać obojętność. To znaczy:

 • nie odpisywać na SMS-y, ani na maile (poza tym jednym, który sugeruję wystosować do stalkera z treścią, że wzywamy go do zaniechania naruszenia naszej prywatności. Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania?)
 • najlepiej nie oddzwaniać w ogóle
 • nie wdawać się w żadne utarczki

Poza tym nie powinno się  wykonywać w stosunku do stalkera żadnych gestów. Nie odpowiadać na zaczepki i nie okazywać zniecierpliwienia. I równie ważne – nie należy liczyć na to, że stalker się zmieni.

Więcej porad, jak zachowywać się w stosunku do prześladowcy może znaleźć na stronie psychoterapeuty Pana Pawła Droździaka, do której link umieściłam powyżej.

If you change nothing, nothing will change

W biurze u mojego przyjaciela wisi na ścianie oprawiony w ramy napis, który osobiście bardzo lubię “If you change nothing, nothing will change”. W wolnym tłumaczeniu znaczy tyle co “Jeśli nic nie zmienisz, nic nie zostanie zmienione”. Moim zdaniem świetnie obrazuje konieczność podjęcia przez ofiarę stalkingu działań aby przeciwstawić się prześladowcy. Jeśli dołożymy do tego wyniki badań, zgodnie z którymi tylko trzy procent ze stalkerów raz na zawsze zaprzestaje prześladowań z własnej woli (tak twierdzi m.in. Jan Gołębiowski, były psycholog policyjny), to chyba nie trzeba przekonywać już żadnej ofiary stalkingu, aby udała się do adwokata, psychologa czy na policję.

Sprawa karna o nękanie

Jeśli jesteś zdecydowany działać, zawiadomić prokuraturę o przestępstwie nękania, poczytaj, jak może wyglądać twoja sprawa. Jak przebiega sprawa o stalking?

Ewentualnie zajrzyj tu, jeśli chcesz wiedzieć, ile taka sprawa może potrwać: Sprawa karna o nękanie- jak długo trwa postępowanie?

2 Komentarze “Kto to jest stalker?

 1. pokrzywdzona 16/12/2017 — 11:50

  jestem szantażowana przez kogoś z zagranicy.Cały czas przy tym samym profilu Wolf Eugene wyłudził ode mnie 1000euro. Pisaliśmy blisko 5 miesięcy.ale odkryłam że z tego zdjęcia jest mnóstwo fałszywych profili.Od tego się zaczęło wpadł w furię i zaczął szantażować mnie moimi zdjęciami w bieliżnie o następne wielkie pieniądze.Jestem u kresu wykończenia nerwowego i nie potrafię już funkcjonować.Pisaliśmy na Hangoustsie a wsześniej na faceboku gdzie zlikwidował konto.Włamał się do kogoś na konto i zaczął wrzucać moje zdjęcia pod włamanym profilem z obrazliwymi komentażami. Żąda pieniędzy bo dotąd będzie wrzucał zdjęcia w internecie dokąd nie otrzyma pieniędzy .Gdzie to mam zgłosić skoro to ktoś z zagranicy.Doszłam ,że to najprawdopodobniej Nigeryjska mafia podszywa się pod zdjęcia innych osób i tak wyłudza pieniądze.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadzwoń aby umówić wizytę search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close