Skip to content

Uporczywe nękanie – gdzie zgłosić?

stalking zawiadomomienie o uporczywym nękaniu art. 190a kodeks karny
zdjęcie pochodzi z serwisu flickr.com

Co powinieneś zrobić jeśli padłeś ofiarą stalkingu? Gdzie i komu zgłosić, że jesteś uporczywie nękany? Czy lepiej napisać zawiadomienia o przestępstwie, czy złożyć ustne zawiadomienie na komisariacie? Znajdziesz tu odpowiedzi na te i inne pytania.

Zawiadomienie o uporczywym nękaniu – czy zgłaszać policji?

Po pierwsze powinieneś wiedzieć, że zawiadomienie o przestępstwie stalkingu możesz zgłosić policji. Każdy funkcjonariusz Policji ma bowiem obowiązek przyjąć zawiadomienie bez względu na to do jakiego komisariatu się udasz. Co prawda zasadą jest, że daną sprawą zajmuje się ta jednostka, na terenie której popełniono przestępstwo, jednak jeśli nie wiesz do którego konkretnie komisariatu się udać, skieruj się do najbliższego (zawiadomienie o przestępstwie złożone w jednostce policji, która jest niewłaściwa i tak  zostanie przekazane jednostce odpowiedniej).

Osobiście często odradzam tę metodę. Po pierwsze, w emocjach zapomnisz o połowie zdarzeń, o których powinieneś wspomnieć, pominiesz świadka lub też nie dołączyć wszystkich wydruków maili czy zdjęć. To normalne, pod wpływem stresu zdarza się przecież pominąć pewne fakty. Po drugie i najważniejsze – często słyszę od swoich klientów, że jak byli na komisariacie, to policjant ich zniechęcał do złożenia zawiadomienia. Usłyszeli od funkcjonariusza, żeby poczekali, stalking sam minie, sprawca się zniechęci. Albo żeby wrócili później np. z komputerem czy innymi dowodami, które są rzekomo niezbędne. Albo że to w ogóle nie jest przestępstwo, klika moich klientek usłyszało nawet, że „facet panią adoruje, to trzeba się cieszyć”.  Dlatego lepiej czasem napisać pismo- o tym więcej poniżej.

Zawiadomienie o uporczywym nękaniu

Forma zawiadomienia o uporczywym nękaniu może być różna. Zawiadomienie o przestępstwie może być:

 • złożone ustanie – wówczas policjant zajmujący się sprawą powinien sporządzić protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie;
 • pisemne.

Pisemne zawiadomienie o stalkingu

Pisemne zawiadomienie o przestępstwie stalkingu to nic innego jak pismo procesowe. Pamiętaj zatem, że powinno ono spełniać wymogi pisma procesowego określone w kodeksie postępowania karnego (art. 119 k.p.k.). To znaczy, że powinno zawierać co najmniej:

 1. oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy (oznaczenie jednostki policji lub prokuratury wraz z adresem);
 2. oznaczenie (czyli dane personalne) oraz adres wnoszącego pismo,
 3. treść wniosku lub oświadczenia (czyli opis sprawy, której dotyczy zawiadomienie), w miarę potrzeby z uzasadnieniem,
 4. datę i podpis składającego pismo.
Jeżeli zdecydujesz się na pisemne zawiadomienie o stalkingu, to takie pismo możesz:
 • wysłać pocztą tradycyjną, elektroniczną (mailem) lub też faksem
 • dostarczyć osobiście do policji  lub prokuratury.

Pamiętaj jednak, że samo sporządzenia zawiadomienia o przestępstwie uporczywego nękania nie kończy sprawy, jest to w zasadzie dopiero jej początek. Po dostarczeniu pisma najprawdopodobniej zostaniesz wezwany do złożenia zeznań w charakterze świadka.

W przypadku zawiadomienia o stalkingu, nie zapominaj również o wniosku o ściganie. Stalking jest bowiem przestępstwem prywatnoskargowym, oznacza to, że ściganie będzie możliwe jedynie na wniosek ofiary. Bez wniosku pokrzywdzonego ani prokuratura, ani policja nie zajmą się ściganiem stalkera. Wyjątek stanowi tzw. typ kwalifikowany stalkingu z art. 190a § 3 kodeksu karnego (jeżeli w wyniku stalkingu, pokrzywdzony targnie się na własne życie), którego ściganie odbywa się w trybie publicznoskargowym z urzędu.

Dlaczego lepiej złożyć pisemne zawiadomienie o stalkingu?

Swoim klientom rekomenduję złożenie pisemnego zawiadomienie o stalkingu z kilku przyczyn. Po pierwsze pisząc masz możliwość spokojnie zastanowić się na faktami dotyczącymi przestępstwa, usystematyzować wiedzę o stalkerze (jeśli ją posiadasz), zebrać dane:

 • kiedy stalking się zaczął, jak długo trwał, czyli ramy czasowe przestępstwa,
 • jakie jest miejsce lub miejsca przestępstwa,
 • kim jest sprawca lub co o nim wiesz, a co mogłoby pomóc go zidentyfikować,
 • jakie posiadasz dowody – maile, smsy, bilingi, zdjęcia, wydruki wiadomości z Facebooka lub innych portali itp.
 • czy znasz dane świadków oraz ich dane (imię, nazwisko, adres)

Napisanie zawiadomienia pomoże ci także w przyszłości, kiedy będziesz składał zeznania. Pisemne zawiadomienie to taka twoja baza wiedzy, zawsze możesz do niej wrócić jeśli zapomnisz o pewnych faktach.

Wzór zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa uporczywego nękania

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników mojego bloga, stworzyłam wzór takiego zawiadomienia, który możesz pobrać za darmo.

Wzór zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa uporczywego nękania (stalkingu) do pobrania tu: zawiadomienie o przestępstwie stalkingu- wzór

Jeśli jednak z jakichś powodów policja (lub prokuratura) odmówi ci wszczęcia postępowania o czyn z art. 190a kodeksu karnego, lub też umorzy takie postępowanie, to na blogu znajdziesz wzory zażaleń na takie decyzje:

Czy Policja zajmuje się zgłoszeniami anonimowymi?

Jednym ze sposobów zawiadomienia o przestępstwie jest także anonim. Anonim to po prostu informacja pochodząca od osoby, która chce pozostać nieznana. Forma złożenia anonimu może być różna:

 • informacja telefoniczna (np. za pośrednictwem infolinii dla pokrzywdzonych)
 • informacja w formie pisemnej – może być bez podpisu albo też z podaniem nieprawdziwych danych personalnych lub też celowo nieczytelnie podpisana.

Teoretycznie każda informacja, w tym anonimowa, powinna być traktowana jest przez policję na równi z zawiadomieniem pochodzącym od osoby, która ujawniła swoje dane. Pamiętaj jednak, że jeśli jesteś ofiarą i zgłaszasz sprawę anonimowo, to mówiąc potocznie, takie dochodzenie czy śledztwo zajmie więcej czasu, organy ścigania będą bowiem ustalać m.in. osobę pokrzywdzoną.  Jeśli organom ścigania nie uda się ustalić Twoich danych w ogóle, to pozbawiasz się wiedzy co się dalej ze sprawą dzieje. Nie będziesz bowiem informowany o wyniku dochodzenia czy śledztwa.

Czy zawiadomienie o przestępstwie stalkingu może złożyć dziecko?

Odpowiadając wprost – tak. Każda osoba może złożyć zawiadomienie o przestępstwie, może to zatem zrobić również małoletni. Zasady składania zawiadomienia o przestępstwie są takie same w odniesieniu do dzieci, jak i do osób dorosłych. Oznacza to, że dziecko będzie mogło np. złożyć zeznania w charakterze świadka czy też będzie uczestniczyć w innych czynnościach procesowych na tych samych zasadach co osoba dorosła.

69 thoughts on “Uporczywe nękanie – gdzie zgłosić? Leave a comment

 1. Dzień dobry .od wczoraj 2.04.2019 jest nekania przez właścicielkę mieszkania mam caly czas przyklejana karteke na drzwiach ta sama sytuacja pojawila sie w dniu dzisiejszym ta sama kartka bylam wczoraj na policji ale oni nic z tym nie robią proszepo pomoc co mam zrobic

 2. A ja sie zastanawiam jak zlozyc takie zawiadomienie, jesli wiem ze osoba ktora mnie neka nie znajduje sie w Polsce, a nawet w tym samym kraju co ja (jestesmy w dwoch roznych krajach, czasem pryjezdzamy do polski). Czy moge dalej zglosic to w Polsce?

 3. Witam moja byla znajoma rozpisuje po znajomych rozne rzeczy na moj temat , szantazuje że ma jakis filmik wyciaga jakiest stare fakty psała do mojego parnera rzekomo ja ja oczerniłam nie wiem kiedy czy moge ją podac o nękanie ?/

 4. Witam , mam problem ponad poł roku z pewnym znajomym. Kolegowaliśmy się, a że znalazłam sobie faceta to nagle zmieił się o 180 stopni i zaczął mnie szantazować i nękać. Doszło do tego ze usunełam konta na portalach społecznosciowych, zmieniłam nr ale nadal mieszkam tam gdzie mieszkam wiec podjeżdza pod dom i wystaje zaczepiając każdego. Bylam juz na kilku komisariatach i wszedzie mnie odprawiali z kwitkiem. Na ostatnim byłam w mojej miejscowości. Mysłalam ze potraktuja mnie powaznie ale nie. Pytanie bylo czy przyszlam po rade. Tragedia. Teraz cały czas obawiam sie czy ktos z domu nie zadzwoni do mnie ze on stoi pod domem, ktos znajomy napisze ze on pisze do nich. Juz mam tego wszystkieg dość.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: