Poradnik ofiary – jak w 5 krokach przygotować się do procesu o stalking

Od czego zacząć przygotowywania do sprawy o nękanie? Jak udowodnić nękanie?

sprawa o stalking uporczywe nękanie art. 190a poradnik ofiary

Sprawa karna o nękanie

Jedna z moich ulubionych sentencji brzmi „nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. Jej autorstwo przypisuje się Laozi (inna pisownia: Lao-tzu, Lao-tze) – chińskiemu filozofowi, twórcy taoizmu. Ładnie oddaje istotę drogi od podjęcia decyzji do urzeczywistnienia planu, utwierdzając w przekonaniu, że sama idea, bez działania, na niewiele się zda. Trzeba zrobić ten pierwszy krok.

Jeśli jesteś ofiarą stalkingu i zastanawiasz się jak wyjść z tej sytuacji, koniecznym jest podjęcie odpowiednich kroków prawnych. Od samego tylko rozmyślania nad przestępstwem nękania, przestępne czyny się nie skończą. Poniżej znajdziesz krótką instrukcję od czego zacząć przygotowywania do sprawy o nękanie przeciwko stalkerowi.

1. Zbierz dowody na nękanie (stalking)

Pierwszym, a jednocześnie najważniejszym krokiem jest zbieranie dowodów na przestępstwo uporczywego nękania.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się działać sam, czy wynajmiesz adwokata, najlepiej gdybyś ułożył fakty w kolejności chronologicznej i przyporządkował do każdego z nich dowód. Przykładowo:

  • fakt 1: w dniu 13 października 2015 r. otrzymałam e-mail z adresu stalker@poczta.pl oraz wiadomość za pośrednictwem Facebook’a od użytkownika Stalker
  • dowód: wydruk e-mail oraz komunikatu z dnia 13.10.2015 r.

Pisałam już wcześniej (min. tutaj: Jak udowodnić nękanie?), że przy porządkowaniu faktów na temat stalkingu pomocna może być po prostu tabelka w programie excel. Ale to od ciebie zależy w jakiej formie to zrobisz. Najważniejsze aby takie zestawienie było czytelne zarówno dla ciebie (pomoże przy składaniu zeznań), jak i dla adwokata, którego poprosisz o pomoc np. w sporządzeniu  zawiadomienia o przestępstwie z art. 190a kodeksu karnego. 

Zastanów się jakim materiałem dysponujesz aby udowodnić winę stalkerowi. Czy masz dokumenty, wydruki maili i smsów? Czy posiadasz nagrania lub wiesz jaki podmiot (spółdzielnia, Straż Miejska, itp.) jest w posiadaniu monitoringu? Nagrania z monitoringu przygotuj także na przenośnych nośnikach takich jak płyty CD i pen-drive. Pamiętaj bowiem, że niektóre komendy policji nie są przystosowane technologicznie do odczytywania danych z pen-drive, dlatego dobrze przygotować też inne nośniki, jak CD właśnie. Czy masz swoją korespondencję do prześladowcy, w której wzywasz go do zaprzestania naruszeń twojej prywatności? Czy zabezpieczyłeś „prezenty ” od prześladowcy? (czasem konieczne jest badanie linii papilarnych na przedmiotach na potwierdzenie, że odciski palców należą do nękacza). Jeśli doznałeś przemocy ze strony stalkera, to warto zastanowić się nad opinią lekarza, tzw. obdukcją.

Czasem, nawet przy największym wysiłku, zbieranie dowodów nic nie da. Bo stalker jest sprytny i nie zostawia śladów, bo straciliśmy telefon z smsami od niego. Bo coś usunęliśmy nie zdając sobie sprawy, że może nam się przydać w przyszłości. Wtedy trzeba pomyśleć o nawiązaniu współpracy z detektywem (o tym będę pisać wkrótce).

2. Sporządź listę świadków nękania

Punkt drugi jest ściśle związany z pierwszym, bo zeznania świadków to przecież także dowody w sprawach o stalking. Tutaj chcę jednak zwrócić twoją uwagę, abyś nie wskazywał w zawiadomieniu o podejrzeniu popełniania przestępstwa wszystkich świadków w twojej sprawie jakich znasz. Ale tylko tych, którzy naprawdę mają coś istotnego do przekazania.

  • Zbierz dane świadków, tj. imię, nazwisko oraz adres. Adres zamieszkania, na który organy będą wysyłać np. wezwanie do stawiennictwa celem przesłuchania.
  • Zastanów się co takiego wiedzą świadkowie, co może ci pomóc w udowodnieniu winy stalkera. Innymi słowy spróbuj określić na jakie okoliczności będę zeznawać.
  • Ogranicz liczbę świadków. Naprawdę nie ma sensu przesłuchiwać pięciu osób na okoliczność wysyłania przez stalkera na twój adres listów, skoro jest to udowodnione już dokumentami i opinią biegłego grafologa.
  • świadek ze słyszenia, to też świadek. Nie szkodzi, że nie widział na własne oczy jakiegoś zdarzenia, istotne jest to że posiada wiedzę o okolicznościach przestępstwa.
  • Nie zniechęcaj się jeśli świadek powie ci, że nie chce zeznawać. Jeśli uważamy, że dana osoba posiada ważne informacje dla naszej sprawy o uporczywe nękanie i zgłosimy ją jako świadka, to jej wola do występowania w takim charakterze czy też niechęć do stawiennictwa w prokuraturze czy sądzie nie ma znaczenia.
  • Pamiętaj, że jako strona w postępowaniu (np. jako pokrzywdzony) masz prawo być obecny przy przesłuchaniu świadków i zadawać im pytania.

3. Zastanów się nad swoją rolą w procesie o nękanie

W tym punkcie powinieneś po prostu przemyśleć swoją strategię w sprawie o stalking. Zapewniam cię, że prawie każdy oskarżony ma jakąś linię obrony, ty powinieneś mieć linię oskarżenia.

Zastanów się czy chcesz tylko złożyć zawiadomienie o przestępstwie uporczywego nękania oraz zeznania jako pokrzywdzony, czy może chciałbyś więcej –  być również stronę w postępowaniu przed sądem i działać jako oskarżyciel posiłkowy? Przemyśl, czy masz zamiar stawiać się na rozprawach. Co być może będzie się wiązało z koniecznością spotkania twarzą w twarz z twoim prześladowcą.Czy brać w nich czynny udział (np. poprzez zadawanie pytań), czy jednak będziesz biernym uczestnikiem.

Na tym etapie powinieneś ewentualnie:

  • sporządzić listę pytań do świadków i oskarżonego.  Pod warunkiem, że oskarżony będzie w ogóle chciał odpowiadać na pytania. Ma bowiem prawo odmówić odpowiedzi.
  • przemyśleć wnioski – nie tylko dowodowe (czyli jakie zgłaszać dowody). Ale także co do kary, wnioski formalne. Np. o odroczenie rozprawy jeśli jesteś chory, a chciałbyś być obecny na rozprawie, itp.

4. Przemyśl, co chcesz osiągnąć w procesie karnym przeciwko stalkerowi

Dzięki procesowi przeciwko stalkerowi możesz osiągnąć wiele. Nie mam tu na myśli tylko skazania prześladowcy, a tym samym prawdopodobieństwa (bo gwarancji przecież nigdy nie ma), że stalking w końcu się skończy.

Dzięki postępowaniu możesz również uzyskać zadośćuczynienie za krzywdy (pieniądze pomogą ci skorzystać np. z terapii psychologa). O zadośćuczynieniu przeczytasz m.in. tutaj: Zadośćuczynienie za uporczywe nękanie. 

Możesz również uzyskać zakaz zbliżania się lub zakaz kontaktowania. O zakazach pisałam już wiele razy, m.in. tu: Zakaz zbliżania się do ofiary oraz tu: Zakaz kontaktowania się z ofiarą. To pomoże ci odizolować od ciebie prześladowcę nawet na czas trwania postępowania.

Możesz też uzyskać przeprosiny od stalkera (sąd może zobowiązać skazanego do przeproszenia ofiary).

5. Bądź cierpliwy

Bardzo dużo moich klientów oczekuje, że postępowanie w ich sprawie, („przecież tak oczywistej!”) skończy się na pierwszej rozprawie, po przesłuchaniu oskarżonego. Niestety czas trwania postępowania w Polsce jest wydłużony i to nie tylko z takich względów jak terminy rozpraw wyznaczane dopiero po kilku miesiącach od wpływu sprawy do sądu. Czas postępowania bywa długi także  z tego względu, że oskarżony ma prawo się bronić, zgłaszać swoje wnioski dowodowe. W tym wskazywać świadków na swoją obronę, a to powoduje konieczność wyznaczenia kolejnych terminów. Czasem zdarza się, że ktoś zachoruje, wezwanie na rozprawę nie zostanie prawidłowo doręczone  i rozprawa zostanie odwołana.

Dlatego uzbrój się w cierpliwość i pamiętaj, że lepiej coś zrobić później a lepiej, niż szybko a źle.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak może wyglądać sprawa o nękanie, przeczytaj ten wpis: Jak przebiega sprawa o stalking?

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.