Wezwanie do zaprzestania nękania. Jak wezwać stalkera, aby przestał nas nękać? Czy napisać wezwanie samodzielnie czy zlecić to prawnikowi?
Jeśli jesteś ofiarą nękania i chciałbyś przerwać ten stan, zapewne zastanawiasz się co zrobić, żeby w końcu odzyskać spokój. Być może wysłałeś już swojemu prześladowcy wiadomość, żeby się odczepił albo poprosiłeś kogoś z rodziny o pomoc. Ale co zrobić jeśli takie chałupnicze metody nie działają? Jak skutecznie poinformować stalkera, że przekroczył granicę oraz że ma ostatnią szansę na zaprzestanie swojego przestępczego procederu?
W jaki sposób napisać wezwanie do zaprzestania nękania? Jak sporządzić pismo do stalkera? Jakie podjąć działania, zanim zgłosisz nękanie policji lub prokuraturze?
Bardzo wielu moich klientów, zanim zgłosiło się do mojej kancelarii, ma już za sobą kilka prób samodzielnego poradzenie sobie z problemem nękania. Prób, które, powiedzmy sobie to szczerze, nie działają w ogóle. Lub też działają, ale na krótko. Z mojego doświadczenia wynika, że w walce z uporczywym nękaniem nie działają takie metody jak te opisane poniżej.
W walcem ze stalkerem nie działa również uleganie mu, uczynienie tego, czego chce stalker. Przykładowo nękacz może cię szantażować „odbierz telefon, porozmawiamy, chcę tylko usłyszeć twój głos, a potem dam ci spokój” albo „przyjdź na spotkanie, to ostatni raz, chcę cie tylko zobaczyć„. Istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że jeśli odbierzesz ten telefon, to stalker jutro lub pojutrze zadzwoni znowu, bowiem wie, że mu ulegasz. Że jego szantaż działa. Uleganie stalkerowi, to tylko pozorna metoda na spokój, który- co wymaga zaakcentowania – będzie krótkotrwały.
Więcej na ten temat, także z punktu widzenia psychologa, pisałam tutaj: Kim jest stalker? Jak się bronić przed nękaczem?
O nieskutecznych sposobach walki ze stalkerem mogłabym pisać jeszcze wiele, bo ilu klientów, tyle historii.
Jeśli naprawdę chcesz się uwolnić od uporczywego nękania i stalkera, zanim zgłosisz sprawę organom ścigania, możesz spróbować metod, które zadziałały w przypadku innych ofiar. Nie jest to oczywiście pewnik, że i tym razem metoda ta przyniesie oczekiwany rezultat, ale warto spróbować.
Pierwszy sposób to dbanie o prywatność czyli ograniczenie stalkerowi wiedzy o tobie. Bo jeśli publikujesz na Facebooku codziennie informacje co robisz, gdzie się wybierasz, w jakich wydarzeniach masz zamiar wziąć udział, zapewne to wykorzysta przeciwko tobie. Pojawi się na tej konkretnej imprezie albo będzie rozpytywał o ciebie znajomych, których masz w kontaktach. Jeśli nękacz nic nie będzie o tobie wiedział, być może się znudzi. Albo ustaw tryb „prywatny” na portalu społecznościowym, albo wykasuj wszystko z swojej ściany. Nie rekomenduję natomiast kasowania profilu.
Dobry sposób na walkę z uporczywym nękaniem, to wezwanie do zaprzestania nękanie. Czyli po prostu skierowanie do stalkera pisma z wezwaniem. W zależności od sytuacji – do zaprzestania naruszenie prywatności, do zaniechania naruszenia miru domowego, do zaprzestania kontaktów, tak osobistych jak i za pośrednictwem Internetu.
W piśmie trzeba zachować konkretny styl, oschły, oficjalny, bez emocji, przytaczać fakty. Poza tym należy być precyzyjnym wzywając stalkera do zaprzestania nękania, trzeba wiedzieć jaki chcemy uzyskać rezultat. Ważnym jest też pouczenie go, że w razie dalszego uporczywego nękania, podejmiemy odpowiednie kroki prawne. Ale uwaga- nie grozimy mu.
Najlepiej gdyby to było pismo wysłane listem poleconym, nie e-mail, nie wiadomość na Facebooku, ale właśnie pismo. Ta metoda będzie możliwa pod warunkiem, że znasz adres stalkera. Jednak jak wynika z badań i z mojego doświadczenia zawodowego, znaczna część pokrzywdzonych przestępstwem uporczywego nękania zna swojego prześladowcę. Jest to były partner, mąż, kolega, a zatem ze znajomością adresu zamieszkania nękacza zazwyczaj nie ma problemu.
Skierowanie pisemnego wezwania do stalkera, to także szansa, że ktoś z jego bliskich dowie się, czym jego córka/syn/wnuczek się „trudni”. Rodziny często nie wiedzą, że mieszkają razem z przestępcą, bo stalkerzy ukrywają swoje prawdziwe oblicze. Być może po powzięciu takiej wiedzy, członkowie rodziny będę próbowali wywrzeć presję, aby stalker przestał nękać swoją ofiarę.
I uwaga. Skierowanie do stalkera pisemnego wezwania można zrobić raz. Jeśli ta metoda nie podziała, nie warto jej powtarzać.
Bardzo dobrym pomysłem jest zlecenie adwokatowi sporządzenia wezwania do stalkera. Namawiam do oddania sprawy w ręce profesjonalisty. To tak jakbyś miał problem zdrowotny. Ze skaleczeniem poradzisz sobie sam, ale czy ze złamaną nogą szedłbyś do kolegi stolarza albo szukał porad w internecie? Pewnie wybrałbyś jednak ortopedę…
Inny powód dla którego warto zlecić napisanie pisma do stalkera prawnikowi, to fakt, że wielu stalkerów, po prostu boi się adwokatów, kancelarii, oficjalnych pism. Poza tym jeśli stalker otrzyma pismo od kogoś innego niż ofiara, będzie wiedział, że przestałeś się wstydzić nękania, że zwróciłeś się o pomoc do profesjonalisty, że nie jesteś sam.
Najważniejszy powód, dla którego warto skorzystać z pomocy adwokata w walce ze stalkerem, to sygnał dla prześladowcy, że żarty się skończyły, że ofiara daje mu wybór- albo skończysz z nękaniem albo złożę zawiadomienie o przestępstwie. I często, jak wynika z mojego doświadczenia, stalkerzy wybierają to pierwsze.
Jako adwokat sporządziłam w imieniu swoich klientów kilkaset takich wezwań. Bardzo duża część z nich przyniosła oczekiwany rezultat i nękanie ustało. Oczywiście nie mogę dać ci gwarancji, że tak będzie w twojej sprawie. Niemniej jednak, lepiej skorzystać z usług adwokata, który tak jak ja mam kilkunastoletnie doświadczenie prawnicze i specjalizuje się w sprawach o stalking. Umów się na konsultacje ze mną, chętnie ci pomogę: umów konsultację.
Jeśli skierowałeś wezwanie do zaprzestania nękania, a ten przestał rzeczywiście cię stalkować, co więcej – odpowiedział ze skruchą, że przeprasza itp., to masz kilka rozwiązań. Po pierwsze możesz uznać, że na tym sprawa zakończona. Możesz też starać się uzyskać od niego zadośćuczynienie za nękanie. Dobrym sposobem na uzyskanie tego odszkodowania za stalking, jest zawarcie ugody. O ugodzie z stalkerem przeczytasz tutaj: Sprawa o nękanie – ugoda.
Możesz też oczywiście złożyć zawiadomienie o przestępstwie do prokuratury. Pamiętaj bowiem, że napisanie pisma do sprawcy z wezwaniem do zaprzestania, nawet jeśli ten przestał cie nękać, nie zamyka ci drogi do postępowania karnego. Nie tracisz w ten sposób możliwości do złożenia zawiadomienia o przestępstwie.
Jeśli jesteś zainteresowany tym, ile kosztuje sprawa o nękanie, zapoznaj się z tym artykułem: Ile kosztuje sprawa o nękanie?
____________________________________________________________________________________________________
Powyższe informacje stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania może ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych. W przypadku wątpliwości zapraszam do kontaktu.