logo Adwokat Barbara Szopa Duma
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Kto to jest stalkerka?

Kto to jest stalkerka? To po prostu potoczna nazwa kobiety, która dopuszcza się uporczywego nękania. To inaczej kobieta, która kogoś stalkuje, prześladuje, popełnia przestępstwo z art. 190a paragraf 1 kodeksu karnego.

kto to jest stalkerka

Kto to jest stalkerka? To po prostu potoczna nazwa kobiety, która dopuszcza się uporczywego nękania. To inaczej kobieta, która kogoś stalkuje, prześladuje, popełnia przestępstwo z art. 190a paragraf 1 kodeksu karnego.

Kim jest przeciętna stalkerka?

Czy w ogóle da się znaleźć jakieś cechy wspólne dla kobiet – sprawczyń stalkingu? Czy jest możliwa ich ogólna charakterystyka? Okazuje się, że tak. Mamy przecież opis przeciętnego stalkera (pisałam o tym tutaj: Kto to jest stalker?), więc z opisem kobiet – prześladowczyń też nie było problemu.

Po pierwsze pamiętajmy, że odsetek sprawców uporczywego nękania płci męskiej jest znacznie większy niż sprawców tego przestępstwa płci żeńskiej. W zależności od badań i kraju gdzie zostały przeprowadzone, wynika, że ok. 80-88% sprawców stalkingu było właśnie płci męskiej. Czyli średnio zaledwie co 4ty lub 5ty stalker to kobieta (m.in. w tej książce mojego profesora ze studiów przedstawiono takie statystyki: „Stalking” pod red. M. Mozgawy, ale sama też dysponuję statystykami z Ministerstwa Sprawiedliwości o wyrokach skazujących za stalking z podziałem na płeć skazanych).

Stalkerki są lepiej wykształcone od mężczyzn

Okazuje się, że stalkerki są starsze oraz lepiej wykształcone od stalkerów. Znalazłam opracowania, według których nawet zdecydowanie lepiej wykształcone (tak twierdzi np. G. Woźniakowska- Fajst w opracowaniu „Stalking i inne formy przemocy emocjonalnej„).

Przeciętna kobieta dopuszczająca się nękania ma 38 lat oraz wykształcenie średnie lub niższe, podczas gdy wśród mężczyzn średni wiek to ok. 34 lata, a takie wykształcenie średnie lub wyższe miał tylko co trzeci sprawca.

Kobiety – sprawczynie stalkingu

Okazuje się, że różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami jako sprawcami stalkingu jest znacznie więcej. Przykładowo – stalkerki rzadziej były uzależnione od alkoholu od stalkerów czy rzadziej były uprzednio karane.

Inny jest również sposób nękania przez kobiety. To znaczy pewne formy nękania są podobne, czyli takie jak kierowanie do pokrzywdzonego wiadomości, telefonowanie, grożenie, agresja słowna, ale jednak kobiety statystycznie rzadziej używały przemocy wobec ofiar.

W swojej praktyce zawodowej co prawda nie raz spotkałam się z sytuacjami, kiedy kobiety zostały oskarżone o uporczywe nękanie, ale jednocześnie również o naruszenie nietykalności cielesnej pokrzywdzonego. Jednak jest to za mała próba, aby wyciągać jakieś wnioski i pozostaje mi się zdać na badania przeprowadzone na większej próbie statystycznej.

Kobieta, która nęka

Stalkerki częściej też pozostają w związkach małżeńskich – ponad połowa była z kimś związana. To jest różnica wobec mężczyzn dopuszczających się nękania, bo w takich związkach był co czwarty sprawca.

Co zrobić jeśli padłeś/padłaś ofiarą nękania?

Jeśli padłaś ofiarą stalkingu np. przez byłego partnera, partnerkę i nie wiesz, jak sobie radzić, przeczytaj inne moje artykułu, w tym ten: Nękanie przez byłego partnera. Na blogu znajdziesz mnóstwo informacji, gdzie zgłosić takie przestępstwo, jaki zbierać dowody na stalking, jak wnosić o zakaz zbliżania czy kontaktowania. Na blogu znajdziesz też darmowe wzory pism w sprawach o stalking.

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.