Nękanie przez byłego partnera

Uporczywe nękanie przez byłego partnera jest przestępstwem z art. 190a kodeksu karnego. Ofiara może starać się o zakaz zbliżania i zakaz kontaktowania.

Nękanie przez byłego partnera, to sprawy, z którymi najczęściej trafiają klientki do mojej kancelarii. Choć oczywiście zdarzają się też przypadki, kiedy pokrzywdzonym jest mężczyzna, czyli przypadki stalkingu w wykonaniu byłej partnerki. Jest tak dlatego, że do grupy ryzyka stania się ofiarą przestępstwa uporczywego nękania należą kobiety, które zakończyły związek – w aż przeszło połowie przypadków stalkerem jest partner (mąż, narzeczony, sympatia) lub ex. Szerzej na ten temat pisałam m.in.tutaj: Ofiara stalkingu- kim jest? Kto należy do grupy ryzyka?, zaś sprawę nękania przez byłego męża opisałam tutaj: Nękanie przez byłego męża.

Jeśli więc twój partner już w trakcie trwania związku bywał zazdrosny, zaborczy, próbował cię kontrolować, a po zerwaniu nie może pogodzić się z twoją decyzją, nachodzi cię w domu, wysyła smsy, często dzwoni i cię znieważa, przeczytaj ten wpis. Dowiesz się z niego, co możesz zrobić, aby walczyć ze stalkingiem.

Nękanie przez byłego partnera

Sprawy o uporczywe nękanie przez byłego partnera często mają podobny do siebie stan faktyczny. Para zaczyna się ze sobą spotykać, z czasem powstaje między nimi nieformalny związek partnerski. Zdarza się, że zaczynają ze sobą mieszkać. Z biegiem czasu zachowanie mężczyzny względem partnerki ulega pogorszeniu- staje się nerwowy, chorobliwie zazdrosny; wszczyna bezpodstawne awantury, próbuje kontrolować z kim kobieta się spotyka, sprawdza jej telefon.

Jak działa stalker?

Po tym, jak kobieta stwierdza, że czas zakończyć związek, dochodzi do następujących sytuacji:

  • były partner zasypuje kobietę wiadomościami sms z wyznaniami miłości, z deklaracją poprawy zachowania itp.;
  • kiedy ta nie dopisuje, zaczyna dzwonić, nawet po kilkanaście razy w ciągu doby;
  • zdarza się, że zaczyna ją nachodzić w miejscu pracy po pretekstem chęci odprowadzenia do domu;
  • rozpytuje znajomych o byłą partnerkę;
  • wysyła jej niechciane prezenty;
  • kiedy próby reaktywacji związku nie przynoszą rezultatu, zaczynają się groźby targnięcia się na swoje życie, opublikowania zdjęć z wizerunkiem kobiety, wyzwiska;
  • wiadomości (na Facebooku, mailowe itp.) z jego przeprosinami przeplatane są ze słowami obelżywymi;
  • czasem smsy są niezrozumiałe, bełkotliwe, nie mają sensu.

Mijają kolejne tygodnie, nękanie ustaje na kilka dni czy tygodni, a potem znowu wszystko zaczyna się od początku. Stalker próbuje nowych metod uprzykrzenia życia, nachodzi ofiarę w domu. Tłumaczenia i prośby, żeby przestał nic nie dają.

Tu opisywałam podobną sprawę, nękania przez byłego męża: Nękanie przez byłego męża

Nękanie przez byłego partnera – jak się bronić?

Wygląda znajomo? Jeśli dostrzegasz w powyższym opisie swoją historię, być może padłaś ofiarą stalkingu. Co zrobić, aby nie pogarszać swojej sytuacji?

Przede wszystkim pamiętaj, że uleganie prześladowcy przyniesie ci spokój na krótko. Najlepszą metodą jest okazywanie stalkerowi obojętności, nie odpisywanie na wiadomości i nie zgadzanie się na spotkania i rozmowy telefoniczne.

Jak reagować na nękanie przez ex?

Inne rady, jak sobie radzić z nękaniem przez ex, ze stalkingiem przez byłego chłopaka, znajdziesz m.in. tutaj:

Koniecznie przeczytaj również wpis o ty, jak wezwać sprawcę do zaprzestania nękania: Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania?

Sprawa sądowa o stalking przez ex

O tym, jak stalking przez ex partnera może być niebezpieczny, przekonała się pewna kobieta, której sprawa w końcu trafiła przed Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku.

Jak pisze sąd w uzasadnieniu wyroku, „Oskarżony wielokrotnie w godzinach nocnych nachodził pokrzywdzoną w miejscu jej zamieszkania. Zdarzało się to praktycznie codziennie. Bywało, że następowała przerwa trwająca jeden lub dwa dni. Oskarżony zachowywał się wówczas agresywnie; krzyczał, pukał i kopał w drzwi. Parę razy zwrócił się pokrzywdzonej słowami, że jest k. (…) że jest p. (…). Pokrzywdzona nie wpuszczała oskarżonego do środka (…”

W krytycznym czasie oskarżony nachodził również pokrzywdzoną w miejscu jej pracy. Zdarzało się, że czekał na pokrzywdzoną; zaczynał z nią rozmawiać, mimo to, iż ta nie miała ochoty na kontakt z oskarżonym i jasno to komunikowała. Oskarżony nachodząc ją w sklepie wybuchał agresją; wrzeszczał na pokrzywdzoną; wyzywał ją; szarpał, popychał; łapał ją za ręce próbując wyciągnąć ze sklepu. Oskarżony, swoim zachowaniem, uniemożliwiał pokrzywdzonej wykonywanie pracy.

O tym, jak może wyglądać sprawa o nękanie przez byłego partnera, przeczytasz tutaj: Jak przebiega sprawa o stalking?

Co grozi za nękanie przez byłego?

Stalker stanął przed sądem nie tylko pod zarzutem z art. 190a § kodeksu karnego, ale również z art. 279 § 1 k.k., bowiem wybił szybę w drzwiach balkonowych mieszkania pokrzywdzonej, dostał się do wnętrza mieszkania, a potem zabrał w celu przywłaszczenia pieniądze w wysokości 2000 zł (zarzutów z resztą było jeszcze więcej, w tym zarzut posiadania znacznej ilości środków psychotropowych). 

Co ciekawe, oskarżony przyznał się do popełnienia czynu z art. 190a § 1 k.k. oraz wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze. Przyznam, że niezwykle rzadko spotykam się w swojej praktyce zawodowej z taką sytuacją.

Uporczywe nękanie przez ex- ile trwało?

W sprawie opisywanej powyżej bardzo ciekawym jest fakt, że nękanie trwało „zaledwie” 6 tygodni, bowiem w okresie od 15 września 2016 do 29 października 2016 roku, ale nie przeszkodziło to sądowi w ustaleniu, że były to działania uporczywe.

Potwierdza to tylko moje obserwacje, że brak jest w Polsce jednolitej linii orzeczniczej w zakresie tego przestępstwa. Sądy bardzo różnie traktują znamię uporczywości (szerzej na temat uporczywości, ile musi minąć czasu aby uznać nękanie ze przestępstwo z art. 190a kodeksu karnego pisałam tutaj: Uporczywe nękanie- czyli ile musi trwać aby uznać je za przestępstwo).

Wyrok za uporczywe nękanie przez byłego chłopaka

Wyrokiem z dnia 16 maja 2017 roku sąd nie tylko uznał stalkera winnym nękania byłej partnerki, skazał go na karę pozbawienia wolności. Ale również orzekł wobec oskarżonego zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną w jakikolwiek sposób. O zakazie kontaktowanie się więcej tutaj: Zakaz kontaktowania się w sprawach o nękanie.

Sąd orzekł też zakaz zbliżania się do wymienionej na odległość mniejszą niż 50 metrów – na okres 5 lat.

Zadośćuczynienie za nękanie

Poza tym sąd orzekł wobec oskarżonego obowiązek zadośćuczynienia za doznaną krzywdę poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonej kwoty 2.000 zł. (Co do zadośćuczynienia za stalking, możesz sprawdzić również ten wpis: Zadośćuczynienie za stalking).

Jak widzisz, możliwy jest w tym kraju nie tylko wyrok skazujący stalkera, przyznanie ofierze zadośćuczynienia, ale też dość szybko przeprowadzone postępowania przed sądem. Odbyły się w opisywanej tu sprawie 2 rozprawy. Jeśli nie widzisz światełka w tunelu w swojej sprawie, nie poddawaj się. Zacznij działać i zwróć się o pomoc do specjalistów.

O tym, jak bardzo stalking jest niebezpieczny, można przekonać się oglądając materiał TVN24, do którego udzieliłam wypowiedzi.  Pewna kobieta została zamordowana przez stalkera. Cały materiał obejrzysz tutaj: „Chora miłość” z 19 kwietnia 2021 r.

Nękanie przez byłego – pomoc adwokata

Jeśli jesteś nękana, nękany przez ex, byłego partnera, partnerkę, żonę, narzeczonego, jeśli opisane powyżej sytuacje są ci znajome, umów się na konsultację ze mną. mam wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw o stalking, reprezentowałam setki osób w postępowania karnych. Zadzwoń albo napisz, tutaj znajdziesz dane kontaktowe: Umów konsultację.

Powyższe informacje stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji  i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania może ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych. W przypadku wątpliwości zapraszam do kontaktu.

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.