Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Polsce na temat uporczywego nękania, ofiarami stalkingu padają przede wszystkim kobiety (72%), przy czym aż w przeszło połowie przypadków stalkerem jest partner (mąż, narzeczony, sympatia) lub były partner.
Nękanie przez byłego męża, to sprawy z którymi coraz częściej spotykam się w swojej kancelarii. Jak pisałam w ubiegłym roku, że zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Polsce na temat uporczywego nękania, ofiarami stalkingu padają przede wszystkim kobiety (72%). Przy czym aż w przeszło połowie przypadków stalkerem jest partner (mąż, narzeczony, sympatia) lub były partner. Tutaj cały ten post: Ofiara stalkingu. Dlatego dziś zajmę się stalkingiem przez byłego męża. I wyrokiem, jaki zapadł w sprawie nękania kobiety właśnie przez jej byłego męża.
Sprawa, którą opisuję, nękania przez byłego męża, miała miejsce w Warszawie. Mężczyzna (inicjały K.Z.) uporczywie nękał byłą żonę poprzez:
Pretekstem do przychodzenia do mieszkania byłej żony była chęć spotkania się z córką. „Żona nie wpuszczała mężczyzny do mieszkania, odmawiała mu kontaktu, także z córką, ponieważ zawsze znajdował się pod silnym wpływem alkoholu. Córka nie chciała znać ojca, ani się z nim widzieć”. Jak to często bywa w tego typu sprawach, pokrzywdzona wzywała na interwencję Policję i Straż Miejską.
Wszystko to działo się w okresie od 28 lutego 2012 roku do 8 lipca 2012 roku. I oczywiście wzbudziło u pokrzywdzonej uzasadnione poczucie zagrożenia. Były mąż został zatem oskarżony o czyn z art. 190a § 1 kodeksu karnego.
W opisywanej tu sprawie o uporczywe nękanie przez byłego męża przesłuchanych zostało kilkunastu świadków. W tym matka oskarżonego, ojciec pokrzywdzonej, dzielnicowy, obecny mąż pokrzywdzonej, kurator zawodowy, strażnicy miejscy. Odbyło się 8 rozpraw na przestrzeni ponad roku. Ktoś może zapytać czemu tak długo trwało to postępowanie?
Nie mam zamiaru wchodzić w rolę adwokata polskiego wymiaru sprawiedliwości i tłumaczyć, że jak na Warszawę, to i tak szybko poszło. Ale warto tutaj wskazać, że sąd wyznaczał terminy rozpraw średnio co dwa miesiące. Dla porównania w innych sprawach w sądach rejonowych w Warszawie, na termin rozprawy trzeba czasem czekać pół roku. przed sądem okręgowym czy apelacyjnym – nawet rok.
Mając na uwadze chociażby tę sprawę o stalking, ofiara powinna uzbroić się w cierpliwość przy dochodzeniu sprawiedliwości… Więcej na ten temat tutaj: Poradnik ofiary – jak w 5 krokach przygotować się do procesu o stalking.
Sąd uznał oskarżonego K.Z. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu. Za to przestępstwo z art. 190a paragraf 1 kodeksu karnego mężczyzna został skazany za stalking na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd jednak warunkowo zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności na okres 3 lat próby.
Sąd wziął bowiem pod uwagę takie okoliczności łagodzące jak:
Dodatkowo, w związku z tym, iż oskarżony dopuścił się popełnienia przypisanego mu przestępstwa będąc pod wpływem alkoholu, to Sąd zobowiązał go do powstrzymywania się od jego nadużywania.
Cały wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia, II Wydział Karny z dni 11 grudnia 2014 roku, sygn. akt II K 409/13, znajdziesz tutaj: Wyrok w sprawie o stalking