Nękanie przez byłego męża

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Polsce na temat uporczywego nękania, ofiarami stalkingu padają przede wszystkim kobiety (72%), przy czym aż w przeszło połowie przypadków stalkerem jest partner (mąż, narzeczony, sympatia) lub były partner.

Nękanie przez byłego męża

Nękanie przez byłego męża, to sprawy z którymi coraz częściej spotykam się w swojej kancelarii. Jak  pisałam w ubiegłym roku, że zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Polsce na temat uporczywego nękania, ofiarami stalkingu padają przede wszystkim kobiety (72%). Przy czym aż w przeszło połowie przypadków stalkerem jest partner (mąż, narzeczony, sympatia) lub były partner. Tutaj cały ten post: Ofiara stalkingu. Dlatego dziś zajmę się stalkingiem przez byłego męża. I wyrokiem, jaki zapadł w sprawie nękania kobiety właśnie przez jej byłego męża.

Nękanie przez byłego męża

Sprawa, którą opisuję, nękania przez byłego męża, miała miejsce w Warszawie. Mężczyzna (inicjały K.Z.) uporczywie nękał byłą żonę poprzez:

  • wielokrotne nachodzenie w miejscu zamieszkania,
  • dobijanie się do drzwi,
  • dzwonienie domofonem o różnych porach dnia i nocy (gdy żona odbierała słuchawkę, to K.Z wyzywał ją),
  • załatwianie potrzeb fizjologicznych na klatce schodowej,
  • zasypianie pod drzwiami mieszkania,
  • wystawanie pod oknami mieszkania.

Pretekstem do przychodzenia do mieszkania byłej żony była chęć spotkania się z córką. „Żona nie wpuszczała mężczyzny do mieszkania, odmawiała mu kontaktu, także z córką, ponieważ zawsze znajdował się pod silnym wpływem alkoholu. Córka nie chciała znać ojca, ani się z nim widzieć”. Jak to często bywa w tego typu sprawach, pokrzywdzona  wzywała na interwencję Policję i Straż Miejską.

Wszystko to działo się w okresie od 28 lutego 2012 roku do 8 lipca 2012 roku. I oczywiście wzbudziło u pokrzywdzonej uzasadnione poczucie zagrożenia. Były mąż został zatem oskarżony o czyn z art. 190a § 1 kodeksu karnego.

Nękanie przez byłego męża – sprawa o stalking

W opisywanej tu sprawie o uporczywe nękanie przez byłego męża przesłuchanych zostało kilkunastu świadków. W tym matka oskarżonego, ojciec pokrzywdzonej, dzielnicowy, obecny mąż pokrzywdzonej, kurator zawodowy, strażnicy miejscy. Odbyło się 8 rozpraw na przestrzeni ponad roku. Ktoś może zapytać czemu tak długo trwało to postępowanie?

Nie mam zamiaru wchodzić w rolę adwokata polskiego wymiaru sprawiedliwości i tłumaczyć, że jak na Warszawę, to i tak szybko poszło. Ale warto tutaj wskazać, że sąd wyznaczał terminy rozpraw średnio co dwa miesiące. Dla porównania w innych sprawach w sądach rejonowych w Warszawie, na termin rozprawy trzeba czasem czekać pół roku. przed sądem okręgowym czy apelacyjnym – nawet rok.

Mając na uwadze chociażby tę sprawę o stalking, ofiara powinna uzbroić się w cierpliwość przy dochodzeniu sprawiedliwości… Więcej na ten temat tutaj: Poradnik ofiary – jak w 5 krokach przygotować się do procesu o stalking.

Mąż skazany za nękanie żony

Sąd uznał oskarżonego K.Z. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu. Za to przestępstwo z art. 190a paragraf 1 kodeksu karnego mężczyzna został skazany za stalking na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd jednak  warunkowo zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności na okres 3  lat próby.

Sąd wziął bowiem pod uwagę takie okoliczności łagodzące jak:

  • niedługi okres czasu w jakim doszło do zachowań oskarżonego (ok. 4,5 miesiąca)
  • motyw działania – chęć spotkania się z córką
  • fakt, że oskarżony złożył w sprawie wyjaśnienia, które częściowo potwierdzały wersję pokrzywdzonej.

Dodatkowo, w związku z tym, iż oskarżony dopuścił się popełnienia przypisanego mu przestępstwa będąc pod wpływem alkoholu, to Sąd zobowiązał go do powstrzymywania się od jego nadużywania.

Cały wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia, II Wydział Karny z dni 11 grudnia 2014 roku, sygn. akt II K 409/13, znajdziesz tutaj: wyrok w sprawie o stalking.

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.