Adwokat Barbara Szopa dla Newsweek Psychologia

Pomoc dla ofiar stalkingu w Newsweek Psychologia – adwokat Barbara Szopa podzieliła się z ofiarami kilkoma praktycznymi radami.

adwokat Barbara Szopa Newsweek psychologia stalking

Pomoc dla ofiar stalkingu

Nam przyjemność poinformować, że w najnowszym numerze Newsweek Psychologia (Newsweek Psychologia 2/17) ukazał się artykuł o stalkingu. który został okraszony moimi radami co robić w przypadku, gdy dotknie cię uporczywe nękanie.  To dla mnie również zaszczyt znaleźć się w tak poczytnym kwartalniku jak Newsweek Psychologia, tym bardziej, że data publikacji zbiega się z drugą rocznicą istnienia tego bloga.

Z artykułu dowiesz się m.in:

 • co to jest stalking
 • kim jest stalker
 • kto może zostać ofiarą nękania- kto należy do grupy ryzyka
 • co radzi psycholog pokrzywdzonym tym przestępstwem

Pomoc dla ofiar stalkingu

Poniżej znajdziesz rady, których udzieliłam ofiarom nękania, a które znajdziesz właśnie w najnowszym wydaniu Newsweek psychologia nr 2/2017.

 1. Wezwij prześladowcę do zaprzestania nękania i wskaż kategorycznie, że nie życzysz sobie z jego strony żadnego kontaktu.
 2. Zbierz dowody świadczące o nękaniu, np. wydruki mejli, sms-ów, fotografie, zabezpiecz monitoring i inne nagrania, jeśli takie posiadasz.
 3. Zawiadom organy ścigania, np. napisz zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, załącz zebrane dowody i wyślij je do prokuratury.
 4. Składając zeznania podaj organom jak najwięcej faktów oraz wskaż świadków nękania.
 5. Zapoznaj się z pouczeniem o prawach pokrzywdzonego, które dostaniesz od prokuratora lub policjanta – dowiesz się dzięki temu, że przysługuje ci prawo m.in. do udziału w czynnościach przesłuchania podejrzanego, złożenia wniosków o zakaz kontaktowania się i zbliżania, czy też wniosku o zadośćuczynienie.

Co robić w przypadku stalkingu? Radzi psycholog

Artykuł, który ukazał się w Newsweek Psychologia jest bardzo ciekawy, bowiem zawiera również kilka cennych porad psychologa Pana Pawła Droździaka.

 1.  Nie daj się wciągnąć stalkerowi w kontakt. Jeśli możesz, zminimalizuj dostęp do informacji o sobie, np. nie publikuj niczego w internecie.
 2. Trzymaj emocje na wodzy, nie pozwól się sprowokować do naruszenia prawa, chociaż stalker może do tego dążyć.
 3. Poinformuj bliskie osoby, że masz stalkera i pod wpływem stresu możesz dziwnie się zachowywać. Nie dopuść jednak, aby stał się głównym tematem rozmów, gdyż to zniszczy wasze relacje. Jeśli potrzebujesz rozmowy – skorzystaj z pomocy terapeuty.
 4. Nie czytaj informacji od stalkera w czasie rzeczywistym. Najlepiej, aby sczytywała je zaufana osoba.
 5. Zdystansuj się od swojej sytuacji i odbezpieczaj strachy. Nie bój się gróźb stalkera, ale także ich nie lekceważ – zgłoś jego działania na policję.

Pomoc dla ofiar stalkingu

Jako adwokat zajmuję się głównie pomocą dla ofiar stalkingu. Na moim blogu znajdziesz wiele przydatnych informacji, jak radzić sobie z nękanie. Na początek zachęcam do lektury tego wpisu: Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania?

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.