Adwokat Barbara Szopa dla Newsweek Psychologia

adwokat Barbara Szopa Newsweek psychologia stalking
Pomoc dla ofiar stalkingu

Nam przyjemność poinformować, że w najnowszym numerze Newsweek Psychologia (Newsweek Psychologia 2/17) ukazał się artykuł o stalkingu. który został okraszony moimi radami co robić w przypadku, gdy dotknie cię uporczywe nękanie.  To dla mnie również zaszczyt znaleźć się w tak poczytnym kwartalniku jak Newsweek Psychologia, tym bardziej, że data publikacji zbiega się z drugą rocznicą istnienia tego bloga.

Z artykułu dowiesz się m.in:

 • co to jest stalking
 • kim jest stalker
 • kto może zostać ofiarą nękania- kto należy do grupy ryzyka
 • co radzi psycholog pokrzywdzonym tym przestępstwem

Pomoc dla ofiar stalkingu

Poniżej znajdziesz rady, których udzieliłam ofiarom nękania, a które znajdziesz właśnie w najnowszym wydaniu Newsweek psychologia nr 2/2017.

 1. Wezwij prześladowcę do zaprzestania nękania i wskaż kategorycznie, że nie życzysz sobie z jego strony żadnego kontaktu.
 2. Zbierz dowody świadczące o nękaniu, np. wydruki mejli, sms-ów, fotografie, zabezpiecz monitoring i inne nagrania, jeśli takie posiadasz.
 3. Zawiadom organy ścigania, np. napisz zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, załącz zebrane dowody i wyślij je do prokuratury.
 4. Składając zeznania podaj organom jak najwięcej faktów oraz wskaż świadków nękania.
 5. Zapoznaj się z pouczeniem o prawach pokrzywdzonego, które dostaniesz od prokuratora lub policjanta – dowiesz się dzięki temu, że przysługuje ci prawo m.in. do udziału w czynnościach przesłuchania podejrzanego, złożenia wniosków o zakaz kontaktowania się i zbliżania, czy też wniosku o zadośćuczynienie.

Co robić w przypadku stalkingu? Radzi psycholog

Artykuł, który ukazał się w Newsweek Psychologia jest bardzo ciekawy, bowiem zawiera również kilka cennych porad psychologa Pana Pawła Droździaka.

 1.  Nie daj się wciągnąć stalkerowi w kontakt. Jeśli możesz, zminimalizuj dostęp do informacji o sobie, np. nie publikuj niczego w internecie.
 2. Trzymaj emocje na wodzy, nie pozwól się sprowokować do naruszenia prawa, chociaż stalker może do tego dążyć.
 3. Poinformuj bliskie osoby, że masz stalkera i pod wpływem stresu możesz dziwnie się zachowywać. Nie dopuść jednak, aby stał się głównym tematem rozmów, gdyż to zniszczy wasze relacje. Jeśli potrzebujesz rozmowy – skorzystaj z pomocy terapeuty.
 4. Nie czytaj informacji od stalkera w czasie rzeczywistym. Najlepiej, aby sczytywała je zaufana osoba.
 5. Zdystansuj się od swojej sytuacji i odbezpieczaj strachy. Nie bój się gróźb stalkera, ale także ich nie lekceważ – zgłoś jego działania na policję.

Pomoc dla ofiar stalkingu

Jako adwokat zajmuję się głównie pomocą dla ofiar stalkingu. Na moim blogu znajdziesz wiele przydatnych informacji, jak radzić sobie z nękanie. Na początek zachęcam do lektury tego wpisu: Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadzwoń aby umówić wizytę search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close