Co powinieneś zrobić jeśli padłeś ofiarą stalkingu? Gdzie i komu zgłosić, że jesteś uporczywie nękany? Czy lepiej napisać zawiadomienia o przestępstwie, czy złożyć ustne zawiadomienie na komisariacie?
Uporczywe nękanie przez byłego partnera jest przestępstwem z art. 190a kodeksu karnego. Ofiara może starać się o zakaz zbliżania i zakaz kontaktowania.
Stalking to przestępstwo, które głęboko ingeruje w życie ofiary. Skutki nękania wykraczają daleko poza chwilowe uczucie dyskomfortu i mogą pozostawić trwałe ślady w psychice osób, które go doświadczyły.
Kto to jest stalkerka? To po prostu potoczna nazwa kobiety, która dopuszcza się uporczywego nękania. To inaczej kobieta, która kogoś stalkuje, prześladuje, popełnia przestępstwo z art. 190a paragraf 1 kodeksu karnego.
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Polsce na temat uporczywego nękania, ofiarami stalkingu padają przede wszystkim kobiety (72%), przy czym aż w przeszło połowie przypadków stalkerem jest partner (mąż, narzeczony, sympatia) lub były partner.
Pokrzywdzony przestępstwem stalkingu (uporczywego nękania z art. 190a kodeksu karnego) może uzyskać od sprawy zadośćuczynienie czyli konkretne pieniądze.
Kim z zawodu jest stalker? Na podstawie autentycznych spraw, w których występowałam jako pełnomocnik lub obrońca, stworzyłam zestawienie zawodów wykonywanych…
Nękanie przez byłą żonę, to odrębna kategoria stalkingu. Charakteryzuje się często wykorzystywaniem dzieci przez ex małżonkę przy próbach dokuczenia, w…
Stalking czyli uporczywe nękanie może przybrać różne formy. Od prześladowania kogoś niechcianymi telefonami czy wiadomościami, poprzez nachodzenie, aż po śledzenie.…