Mity o stalkingu

Postanowiłam rozprawić się z mitami na temat stalkingu. A przyczynkiem do tego była wiadomość na Instagramie, jaka otrzymałam, że stalking koreluje ze schizofrenią oraz chorobą Aspargera (to nie prawda!)

Postanowiłam rozprawić się z mitami na temat stalkingu. A przyczynkiem do tego była wiadomość na Instagramie, jaką otrzymałam, że stalking koreluje ze schizofrenią oraz chorobą Aspargera. (Zachęcam tak w ogóle do odwiedzin mojego konta na Instagramie Adwokatodstalkingu który funkcjonuje od ponad tygodnia. Tam też znajdziecie przydatne informacje na temat przestępstwa z art. 190a kodeksu karnego).

Mity dotyczące nękania

Mit: Stalkerzy to osoby chore psychicznie

Prawda: Wśród stalkerów zdarzają się osoby chore psychicznie czy z zaburzeniami. Jednak nie jest prawdą, że osoby nękające to wyłącznie osoby chore mentalnie czy niepoczytalne.

Podczas swojej praktyki zawodowej jako adwokat, przez ostatnich 10 lat spotkałam się zaledwie z kilkoma przypadkami, kiedy sprawcą uporczywego nękania była osoba niepoczytalna.

Pisałam m.in. tutaj: Przyczyny stalkingu, że mit, jaki został obalony w USA na podstawie ankiety wśród pokrzywdzonych, to że większość stalkerów jest psychotyczna lub nęka z powodu urojeń, chorób psychicznych. Okazało się, że tylko 7 % ofiar twierdziło, że są prześladowane ponieważ ich stalkerzy byli mentalnie chorzy lub osobami nadużywającymi narkotyków lub alkoholu.

W Polsce od 2011 do 2022 roku zostało wydanych ponad 14 tysięcy wyroków skazujących za czyny z art. 190a kodeksu karnego. Oznacza to, że te 14 tysięcy osób było poczytalnych. (Nie można skazać osoby niepoczytalnej, wobec takiej stosuje się np. środki zabezpieczające). Oczywiście, wśród tych 14 tysięcy osób były również osoby za zaburzeniami, ale nie takimi które powodowały u nich wyłączenie poczytalności.

Najczęściej powielane mity o stalkingu

Mit: Stalking nie jest niebezpieczny; potrafi być irytujący i męczący, ale nikogo nie krzywdzi

Prawda: Przestępstwo uporczywego nękania może być bardzo niebezpieczne. Dlatego też często występuje w parze z innymi przestępstwami, takimi jak naruszenie nietykalności cielesnej, niszczenia mienia czy groźbami. Zdarzały się również przypadki drastyczne, kiedy sprawca zamordował swoją ofiarę lub ranił. Taki bardzo znany medialnie przypadek, to ten, kiedy stalker przybył do sądu na rozprawę i na korytarzu wylał kwas na swoją ofiarę. Powodując u niej tym nie tylko blizny na ciele, ale zagrożenie życia.

Jak pokazują badania, ponad 1/5 sprawców stalkingu użyła w stosunku do swoich ofiar przemocy, a 4% usiłowało zgwałcić bądź dokonało tego czynu. Pisałam o tym tutaj: Kto to jest stalker?

Stalking źle wpływa na psychikę ofiary. Ta często nie może spać, ma zaburzenia koncentracji, cierpi na różnego rodzaju lęki. Depresja oraz leczenie psychiatryczne to już standard wśród moich klientów- pokrzywdzonych nękaniem.

Inne nieprawdziwe twierdzenia o stalkingu

Mit: tylko celebryci są nękani

Prawda: Każdy może paść ofiarą nękania. Na przykład w USA ponad 1,4 miliona ludzi pada ofiarą stalkingu każdego roku. Może i przypadki nękania celebrytów są najbardziej nagłaśniane w mediach, jednak w większości pokrzywdzonymi są zwykli obywatele.

Mit: „Ignoruj stalkera, to się w końcu odczepi”

Prawda: To prawda, że najlepiej okazywać ignorancję stalkerowi, nie wchodzić z nim w żadne interakcje. Nie odpisywać na smsy i maile. I nie spotykać się z nimi, kiedy na to nalega. Jednak ignorowanie problemu nic nie da. Trzeba wezwać stalkera do zaprzestania naruszeń twoich dóbr oraz, kiedy wezwanie nie poskutkuje, zgłosić przestępstwo organom ścigania. Tutaj przeczytasz o piśmie, wezwaniu do stalkera: Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania?

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.