Cudzoziemcy skazani za stalking

Za przestępstwa, w tym przestępstwa z art. 190a kodeksu karnego (uporczywe nękania oraz podszywania), może zostać skazanym w Polsce nie tylko osoba z polskim obywatelstwem, ale również cudzoziemiec. Ilu konkretnie cudzoziemców zostało skazanych w Polsce za czyny z art. 190a kodeksu karnego? Jakiej byli płci?

Za przestępstwa, w tym przestępstwa z art. 190a kodeksu karnego (uporczywe nękania oraz podszywania), może zostać skazanym w Polsce nie tylko osoba polskiego obywatelstwa, ale również cudzoziemiec. Pisałam o tym tutaj: Nękanie przez cudzoziemca.

Nie znalazłam jednak dotychczas opracowań czy statystki, która by wskazywała, ilu konkretnie cudzoziemców zostało skazanych w Polsce za czyny z art. 190a kodeksu karnego. Czy jakiego dokładnie byli obywatelstwa i płci. Dlatego sama zwróciłam się do Ministerstwa Sprawiedliwości o takie dane. Poniżej statystyka, którą otrzymałam z Wydziału Statystycznej Informacji Zarządczej Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich:

(Dane, które udostępniło mi Ministerstwo Sprawiedliwości obejmuje prawomocnie skazanych dorosłych cudzoziemców za lata 2013-2020. W latach 2011-2012 przedmiotowe dane statystyczne nie występują. Statystyka ta uwzględnia podział ze względu na płeć oraz rodzaj kary.)

Wzrasta liczna cudzoziemców skazanych z art. 190a kk

Jak wynika z powyższych danych, w roku 2013 jedynie jeden cudzoziemiec został skazany za stalking w Polsce. Natomiast w roku 2020 było ich już 11.

Generalnie trzeba jednak pamiętać, że cudzoziemcy skazani za stalking stanowią jedynie ułamek wszystkich skazanych dorosłych w Polsce za takie czyny. Należy bowiem uwzględnić, że liczba skazań za czyny z art. 190a kodeksu karnego w naszym kraju co roku, począwszy od 2015, oscyluje w granicach półtora tysiąca. I tak przykładowo, w roku 2019 zostało skazanych łącznie 1559 osób, zaś w roku 2020 – 1497 osób.

Cudzoziemcy skazani za stalking w Polsce

Łącznie w latach 2013 – 2020 za czyny z art. 190a kodeksu karnego zostało skazanych w Polsce 39 cudzoziemców, w tym 37 mężczyzn oraz 2 kobiety. (Uwaga, nie należy mylić skazań z przestępstwami popełnionymi. Skala przestępczości wśród cudzoziemców jest znacznie wyższa, jednak nie zawsze udaje się ich pociągnąć do odpowiedzialności karnej.)

Za uporczywe nękanie (czyli czyn z art. 190a §1 kodeksu karnego) zostało skazanych 36 cudzoziemców, z czego tylko 2 były kobietami.

Natomiast za podszywanie się (czyli czyn z art. 190a § 2 kodeksu karnego) skazano 3 cudzoziemców płci męskiej. Czyli żadna kobieta cudzoziemiec nie została skazana za kradzież tożsamości w Polsce w tych latach.

Prawomocni skazani cudzoziemcy za czyny z art. 190a kodeksu karnego

Wśród cudzoziemców skazanych w Polsce za przestępstwa uporczywego nękania i kradzież tożsamości najwięcej było obywatelstwa ukraińskiego (10 Ukraińców i 1 Ukrainka). Na drugim miejscu mamy 6ciu Armeńczyków.

Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że statystyka ta nie zawiera ostatnich lat, w tym po wybuchu wojny w Ukrainie. Ciekawa jestem, czy ilość skazanych cudzoziemców wzrosła w latach 2022-2023, chociażby z uwagi na ilość przyjętych ostatnio przez Polskę uchodźców.

Cudzoziemcy skazani Polsce za czyny z art. 190a kodeksu karnego
Prawomocnie skazani cudzoziemcy wg płci i obywatelstwa, lata 2013-2020

Jak wynika z powyższego wykresu, mamy kilku cudzoziemców skazanych za czyny z art. 190a kk z Afryki, w tym obywatelstwa egipskiego, algierskiego, marokańskiego czy libijskiego. Wciąż są to jednak pojedyncze przypadki.

Więcej statystyk dotyczących wymiaru sprawiedliwości w Polsce, w tym średni czas trwania postępowania sądowego, można znaleźć tu: Baza statystyczna – opracowania-wieloletnie.

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.