Cudzoziemcy skazani za stalking

Za przestępstwa, w tym przestępstwa z art. 190a kodeksu karnego (uporczywe nękania oraz podszywania), może zostać skazanym w Polsce nie tylko osoba polskiego obywatelstwa, ale również cudzoziemiec. Pisałam o tym tutaj: Nękanie przez cudzoziemca.

Nie znalazłam jednak dotychczas opracowań czy statystki, która by wskazywała, ilu konkretnie cudzoziemców zostało skazanych w Polsce za czyny z art. 190a kodeksu karnego. Czy jakiego dokładnie byli obywatelstwa i płci. Dlatego sama zwróciłam się do Ministerstwa Sprawiedliwości o takie dane. Poniżej statystyka, którą otrzymałam z Wydziału Statystycznej Informacji Zarządczej Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich:

(Dane, które udostępniło mi Ministerstwo Sprawiedliwości obejmuje prawomocnie skazanych dorosłych cudzoziemców za lata 2013-2020. W latach 2011-2012 przedmiotowe dane statystyczne nie występują. Statystyka ta uwzględnia podział ze względu na płeć oraz rodzaj kary.)

Wzrasta liczna cudzoziemców skazanych z art. 190a kk

Jak wynika z powyższych danych, w roku 2013 jedynie jeden cudzoziemiec został skazany za stalking w Polsce. Natomiast w roku 2020 było ich już 11.

Generalnie trzeba jednak pamiętać, że cudzoziemcy skazani za stalking stanowią jedynie ułamek wszystkich skazanych dorosłych w Polsce za takie czyny. Należy bowiem uwzględnić, że liczba skazań za czyny z art. 190a kodeksu karnego w naszym kraju co roku, począwszy od 2015, oscyluje w granicach półtora tysiąca. I tak przykładowo, w roku 2019 zostało skazanych łącznie 1559 osób, zaś w roku 2020 – 1497 osób.

Cudzoziemcy skazani za stalking w Polsce

Łącznie w latach 2013 – 2020 za czyny z art. 190a kodeksu karnego zostało skazanych w Polsce 39 cudzoziemców, w tym 37 mężczyzn oraz 2 kobiety. (Uwaga, nie należy mylić skazań z przestępstwami popełnionymi. Skala przestępczości wśród cudzoziemców jest znacznie wyższa, jednak nie zawsze udaje się ich pociągnąć do odpowiedzialności karnej.)

Za uporczywe nękanie (czyli czyn z art. 190a §1 kodeksu karnego) zostało skazanych 36 cudzoziemców, z czego tylko 2 były kobietami.

Natomiast za podszywanie się (czyli czyn z art. 190a § 2 kodeksu karnego) skazano 3 cudzoziemców płci męskiej. Czyli żadna kobieta cudzoziemiec nie została skazana za kradzież tożsamości w Polsce w tych latach.

Prawomocni skazani cudzoziemcy za czyny z art. 190a kodeksu karnego

Wśród cudzoziemców skazanych w Polsce za przestępstwa uporczywego nękania i kradzież tożsamości najwięcej było obywatelstwa ukraińskiego (10 Ukraińców i 1 Ukrainka). Na drugim miejscu mamy 6ciu Armeńczyków.

Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że statystyka ta nie zawiera ostatnich lat, w tym po wybuchu wojny w Ukrainie. Ciekawa jestem, czy ilość skazanych cudzoziemców wzrosła w latach 2022-2023, chociażby z uwagi na ilość przyjętych ostatnio przez Polskę uchodźców.

Cudzoziemcy skazani Polsce za czyny z art. 190a kodeksu karnego
Prawomocnie skazani cudzoziemcy wg płci i obywatelstwa, lata 2013-2020

Jak wynika z powyższego wykresu, mamy kilku cudzoziemców skazanych za czyny z art. 190a kk z Afryki, w tym obywatelstwa egipskiego, algierskiego, marokańskiego czy libijskiego. Wciąż są to jednak pojedyncze przypadki.

Więcej statystyk dotyczących wymiaru sprawiedliwości w Polsce, w tym średni czas trwania postępowania sądowego, można znaleźć tu: Baza statystyczna – opracowania-wieloletnie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadzwoń aby umówić wizytę search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close