Ile średnio trwa nękanie?

To, ile średnio trwa nękanie, zależy od kraju, w którym przeprowadzono badania. A także od metodologii, czy okresu w którym przeprowadzano ankiety. Dane te różnią się jednak w niewielkim stopniu.

W Polsce nękanie trwa średnio półtora roku. Zaś w Wielkiej Brytanii stalking przeciętnie trwa od 6 miesięcy do 2 lat.

To, ile średnio trwa nękanie, zależy od kraju, w którym przeprowadzono badania. A także od metodologii, czy okresu w którym przeprowadzano ankiety. Dane te różnią się jednak w niewielkim stopniu.

Tu warto zaznaczyć, że przeciętny czas trwania nękania to zupełnie inna kwestia od tego, ile nękanie powinno trwać, aby uznać je za przestępstwo w rozumieniu art. 190a paragraf 1 kodeksu karnego. To, ile powinien działać stalker, aby skutecznie postawić mu zarzut popełnienia tego przestępstwa, możesz przeczytasz tutaj: Uporczywe nękanie- ile musi trwać, aby uznać je za przestępstwo?

Jak długo przeciętnie trwa stalking?

Ponieważ nie jest możliwym wykazanie odrębnych statystyk dla każdego z państw, ograniczę się do wskazania przykładów.

I tak, w Wielkiej Brytanii średnio stalking trwa od 6 miesięcy do 2 lat. Przy czym z raportów sporządzonych przez tamtejszych uczonych wynika, że nękanie trwało najkrócej 2 miesiące, zaś najdłużej aż 43 lata!

W Finlandii średni czas trwania stalkingu wynosił 10 miesięcy, zaś w Australii 8 miesięcy.

Ile średnio trwa nękanie w USA?

W Stanach Zjednoczonych średni czas stalkingu wynosi 1,8 roku.

Przy czym w USA wykonano dodatkowe badania, z których wynika, że średnia długość nękania przez partnera wynosi około 2,2 lat. Innymi słowy, jeśli mamy do czynienia ze stalkingiem w wykonaniu byłego partnera (męża, narzeczonego itp), to wzrasta czas jego prześladowań.

Średni czas trwania stalkingu w Polsce

Trochę inaczej sprawa przedstawia się w Polsce. Według badań przeprowadzonych w naszym kraju wynika, że nękanie trwa średnio półtora roku. Dla 81% pokrzywdzonych stalking trwał od kilku miesięcy do dwóch lat.

To, na co również zwrócono uwagę w tych badaniach, a co jest znaczące, to fakt, że 15% pokrzywdzonych było nękanych przez okres co najmniej trzech lat.

Badania ujawniły także, że najdłuższy okres nękania w Polsce wynosił osiem lat.

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.