Wniosek o zadośćuczynienie za nękanie

Jeśli jesteś pokrzywdzonym w sprawie o stalking i chciałbyś wiedzieć jak napisać wniosek o zadośćuczynienie za nękanie, to ten artykuł ci w tym pomoże. Tutaj znajdziesz wzór wniosku.

Jeśli jesteś pokrzywdzonym w sprawie o stalking i chciałbyś wiedzieć jak napisać wniosek o zadośćuczynienie za nękanie, to ten artykuł ci w tym pomoże.

Zanim przejdziesz do sporządzania samego wniosku, przeczytaj, co to w ogóle jest zadośćuczynienie i kiedy sąd ci je przyzna. A także, jakich konkretnie kwot możesz żądać od stalkera. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat: Zadośćuczynienie za stalking.

Zadośćuczynienie za stalking – wniosek do sądu

Wniosek o zadośćuczynienie za nękanie możesz złożyć w sądzie na piśmie lub ustnie do protokołu.

Jeśli decydujesz się na formę ustną możesz po prostu użyć sformułowania jak niżej. „Wnoszę o zasądzenie od oskarżonego (tutaj podaj imię i nazwisko) na rzecz pokrzywdzonego kwoty (tutaj wskaż konkretne pieniądze, np. 5000 zł) tytułem zadośćuczynienia za doznane krzywdy„. Możesz oczywiście dodatkowo uzasadnić swój wniosek. Czyli na przykład podać argumenty, dlaczego akurat żądasz takiej a nie innej kwoty.

Jakie to mogą być argumenty? Na przykład taki, że nękanie trwało wiele miesięcy, przez co wystąpiło u ciebie długotrwałe poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia i również prywatność była naruszana przez długi okres czasu. Lub że stalking był w dużym natężeniu. To znaczy sprawca kontaktował się z tobą kilkadziesiąt razy dziennie, nachodził cię kilka razy w tygodniu albo codziennie śledził cię w drodze do pracy. Intensywność naruszenia twoich dóbr osobistych ma bowiem również znaczenie przy ustalaniu kwoty zadośćuczynienia.

Wniosek o zadośćuczynienie za nękanie

We wniosku nie musisz wskazywać podstawy prawnej, to znaczy konkretnych artykułów z kodeksu karnego czy kodeksu postępowania karnego. To co jednak rekomenduję i może ci pomóc, to rozmowa z prokuratorem przed rozprawą. Spróbuj porozmawiać z oskarżycielem publicznym na temat kwoty zadośćuczynienia dla ciebie, o jaką on będzie wnioskował. Nie musicie się zgadzać, ale nie jest dobrze widzianą sytuacja, kiedy ty będziesz domagał się w sądzie kwoty 100 000 zł za doznane krzywdy, a prokurator – 1000 zł. Dobrze by było, żeby te kwoty chociaż były do siebie zbliżone.

Pisemny wniosek o zadośćuczynienie – wzór

Jeśli decydujesz się na złożenie wniosku na piśmie, to pamiętaj, że musi on spełniać wymogi formalne dla pisma procesowego. Poniżej znajdziesz wzór wniosku o zadośćuczynienie za nękanie, stalking. Pamiętaj jednak, że udostępniony przeze mnie wzór jest jedynie przykładem, jaki mógłby być sporządzony w abstrakcyjnie rozpatrywanym przypadku. A zatem nie jest uniwersalny do każdej sprawy o stalking. Może się okazać, że będzie on dla Ciebie przydatny tylko w niewielkim zakresie, nie ma bowiem dwóch takich samych spraw.

Jeśli nadal nie wiesz, jak sporządzić wniosek o zadośćuczynienie w swojej sprawie o stalking albo o jaką kwotę pieniędzy wnioskować, umów się na konsultację ze mną. Jako adwokat nie tylko sporządzam takie wnioski w imieniu swoich klientów, ale przede wszystkim mam kilkunastoletnie doświadczenie prawnicze. Reprezentowałam w sądach i prokuraturach już setki ofiar stalkingu i mam na koncie wiele wygranych spraw o nękanie. Skontaktuj się ze mną, chętnie ci pomogę: Adwokat Barbara Szopa- Duma – kontakt.

Powyższe informacje stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji  i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania mógł ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych. W przypadku wątpliwości zapraszam do kontaktu.

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.