Nękanie przez byłą żonę, to odrębna kategoria stalkingu. Charakteryzuje się często wykorzystywaniem dzieci przez ex małżonkę przy próbach dokuczenia, w tym wszczynaniem awantur w ich obecności, rozpytywaniem ich o życie prywatne taty. Jeśli ofiarę i sprawcę łączą wspólne dzieci, to jest to ten przypadek stalkingu, z którym najciężej walczyć.
Nękanie przez byłą żonę, to odrębna kategoria stalkingu. Charakteryzuje się często wykorzystywaniem dzieci przez ex małżonkę przy próbach dokuczenia, w tym wszczynaniem awantur w ich obecności. Lub rozpytywaniem ich o życie prywatne taty. Jeśli ofiarę i sprawcę łączą wspólne dzieci, to jest to ten przypadek stalkingu, z którym najciężej walczyć. Poniżej znajdziesz informacje, co można z tym zrobić.
Jeśli jesteś po rozwodzie, ale mimo wyroku twoja była żona uprzykrza ci życie, to być może padłeś ofiarą nękania. Sprawdź, czy poniższe kwestie cię dotyczą.
Brzmi znajomo? Jeśli tak, a na dodatek taki stan trwa miesiącami i ma odpowiednie natężenie (była żona działa co najmniej kilka razy w tygodniu), istnieje duże prawdopodobieństwo, że padłeś ofiarą przestępstwa uporczywego nękania. (Jeśli chcesz sprawdzić, czy działania te są uporczywe w rozumieniu kodeksu karnego, przeczytaj te artykuł: Uporczywe nękanie- ile musi trwać, aby uznać je za przestępstwo).
Nękanie przez byłą żonę jest tym bardziej dokuczliwe, że nie możesz się od niej całkowicie odciąć jeśli łączą was dzieci. Nie możesz więc tak po prostu zablokować byłej i zapomnieć o sprawie, bo przecież musicie uzgadniać kwestie dotyczące ich wychowania i opieki nad nimi. Są jednak metody, które pomogą ci zahamować nękanie lub je zakończyć.
Po pierwsze pamiętaj, żeby nie wdawać się w zbędne dyskusje z żoną. Jej nie chodzi najprawdopodobniej o konstruktywna rozmowę, lecz o wzbudzenie w tobie złości lub po prostu udręczenie cię. Jeśli więc odpisujesz jej na wiadomości, które nie dotyczą dzieci (lub pozornie ich dotyczą), dajesz się wciągnąć w tę grę.
Po drugie, ogranicz byłej żonie kanały kontaktu z tobą. Nie zgadzaj się, żeby pisała do ciebie maile na służbowy adres. Czy też, aby komunikowała się zarówno przez Messengera, WhatsAppa, smsy itp. Poinformuj ją, że będzie jedna forma kontaktu z tobą w sprawach dzieci, np. telefon. A pozostałe kanały zablokuj.
Po trzecie, wezwij byłą żonę do zaprzestania naruszania twoich dóbr osobistych. Czyli skieruj do niej pismo z żądaniem zaprzestania tych wszystkich jej działań, które ci przeszkadzają. To taki ostatni sygnał dla niej, żeby przestała, bo w przeciwnym razie, może się to skończyć postępowaniem karnym.
O wezwaniu do sprawcy stalkingu pisałam na tym blogu już wiele razy, więc odsyłam do tego artykułu: Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania. Jako adwokat napisałam takich wezwań już setki. Więc jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, albo czujesz, że takie wezwanie od adwokata podziała na twoja byłą żonę bardziej, skontaktuj się ze mną. Umów konsultację.
Jeśli wezwanie do byłej żony nie przyniosło rezultatu lub też na krótko, a potem znowu wróciła do uprzykrzania ci życia, rozważ zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 190a § 1 kodeksu karnego. Często się zdarza, że zachowania byłej żony mogę wypełniać też znamiona innych przestępstw, np. naruszenia miru domowego lub znieważenia.
Jako adwokat prowadziłam wiele takich spraw przeciwko byłym żonom, które myślały, że są bezkarne i nie dostosowały się do wezwania o zaprzestanie stalkingu. Jest to ostateczność, ale czasem nie ma po prostu innego wyjścia.