Była żona mnie nęka

Nękanie przez byłą żonę, to odrębna kategoria stalkingu. Charakteryzuje się często wykorzystywaniem dzieci przez ex małżonkę przy próbach dokuczenia, w tym wszczynaniem awantur w ich obecności, rozpytywaniem ich o życie prywatne taty. Jeśli ofiarę i sprawcę łączą wspólne dzieci, to jest to ten przypadek stalkingu, z którym najciężej walczyć.

Nękanie przez byłą żonę, to odrębna kategoria stalkingu. Charakteryzuje się często wykorzystywaniem dzieci przez ex małżonkę przy próbach dokuczenia, w tym wszczynaniem awantur w ich obecności. Lub rozpytywaniem ich o życie prywatne taty. Jeśli ofiarę i sprawcę łączą wspólne dzieci, to jest to ten przypadek stalkingu, z którym najciężej walczyć. Poniżej znajdziesz informacje, co można z tym zrobić.

Nękanie po rozwodzie

Jeśli jesteś po rozwodzie, ale mimo wyroku twoja była żona uprzykrza ci życie, to być może padłeś ofiarą nękania. Sprawdź, czy poniższe kwestie cię dotyczą.

  • Była żona cię nęka telefonami, nadal się z tobą kontaktuje i wypisuje smsy lub wiadomości za pośrednictwem Messengera.
  • Czyni to mimo twojego wyraźnego sprzeciwu, twojego żądania zaprzestania kontaktów.
  • Ex małżonka potrafi wszczynać awantury przy dzieciach, rozpytywać je o twoje życie prywatne lub stawiać cię w złym świetle.
  • Podważa twoje kompetencje jako rodzica, zarzuca ci złe sprawowanie opieki nad dziećmi, obarcza winą za choroby dzieci lub ich złe stopnie w szkole.
  • Utrudnia kontakty z dziećmi, robi problemy, jeśli chcesz zabrać je na wakacje, wyjechać z nimi za granicę.
  • Komentuje twoje zdjęcia w mediach społecznościowych.
  • Poniża cię w oczach twojej rodziny, fałszywie oskarża o używanie przez ciebie przemocy wobec niej czy dzieci.
  • Nękanie przez byłą żonę może dotknąć także twoją obecną partnerkę – była małżonka ją wyśmiewa, obraża lub rozpowszechnia o niej nieprawdziwe informacje.

Uprzykrzanie życia przez byłą żonę

Brzmi znajomo? Jeśli tak, a na dodatek taki stan trwa miesiącami i ma odpowiednie natężenie (była żona działa co najmniej kilka razy w tygodniu), istnieje duże prawdopodobieństwo, że padłeś ofiarą przestępstwa uporczywego nękania. (Jeśli chcesz sprawdzić, czy działania te są uporczywe w rozumieniu kodeksu karnego, przeczytaj te artykuł: Uporczywe nękanie- ile musi trwać, aby uznać je za przestępstwo).

Nękanie przez byłą żonę jest tym bardziej dokuczliwe, że nie możesz się od niej całkowicie odciąć jeśli łączą was dzieci. Nie możesz więc tak po prostu zablokować byłej i zapomnieć o sprawie, bo przecież musicie uzgadniać kwestie dotyczące ich wychowania i opieki nad nimi. Są jednak metody, które pomogą ci zahamować nękanie lub je zakończyć.

Była żona cię nęka?

Po pierwsze pamiętaj, żeby nie wdawać się w zbędne dyskusje z żoną. Jej nie chodzi najprawdopodobniej o konstruktywna rozmowę, lecz o wzbudzenie w tobie złości lub po prostu udręczenie cię. Jeśli więc odpisujesz jej na wiadomości, które nie dotyczą dzieci (lub pozornie ich dotyczą), dajesz się wciągnąć w tę grę.

Po drugie, ogranicz byłej żonie kanały kontaktu z tobą. Nie zgadzaj się, żeby pisała do ciebie maile na służbowy adres. Czy też, aby komunikowała się zarówno przez Messengera, WhatsAppa, smsy itp. Poinformuj ją, że będzie jedna forma kontaktu z tobą w sprawach dzieci, np. telefon. A pozostałe kanały zablokuj.

Była żona mnie nęka – jak napisać do niej wezwanie?

Po trzecie, wezwij byłą żonę do zaprzestania naruszania twoich dóbr osobistych. Czyli skieruj do niej pismo z żądaniem zaprzestania tych wszystkich jej działań, które ci przeszkadzają. To taki ostatni sygnał dla niej, żeby przestała, bo w przeciwnym razie, może się to skończyć postępowaniem karnym.

O wezwaniu do sprawcy stalkingu pisałam na tym blogu już wiele razy, więc odsyłam do tego artykułu: Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania. Jako adwokat napisałam takich wezwań już setki. Więc jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, albo czujesz, że takie wezwanie od adwokata podziała na twoja byłą żonę bardziej, skontaktuj się ze mną. Umów konsultację.

Nękanie przez ex małżonkę – jakie to przestępstwo?

Jeśli wezwanie do byłej żony nie przyniosło rezultatu lub też na krótko, a potem znowu wróciła do uprzykrzania ci życia, rozważ zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 190a § 1 kodeksu karnego. Często się zdarza, że zachowania byłej żony mogę wypełniać też znamiona innych przestępstw, np. naruszenia miru domowego lub znieważenia.

Jako adwokat prowadziłam wiele takich spraw przeciwko byłym żonom, które myślały, że są bezkarne i nie dostosowały się do wezwania o zaprzestanie stalkingu. Jest to ostateczność, ale czasem nie ma po prostu innego wyjścia.

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.