Sprawa karna o nękanie- jak długo trwa postępowanie?

Ile trwa w Polsce sprawa karna o nękanie (stalking)? Jak długo trwa postępowanie przeciwko stalkerowi?

motion gears -team force

Sprawa karna o nękanie- jak długo trwa postępowanie?

„Byłam na posterunku złożyć zawiadomienie o nękaniu, minął miesiąc, ale nic się nie dzieje”. „Złożyłem zeznania jako pokrzywdzony o stalking, ale policja w ogóle mnie nie informuje co dalej się dzieje ze sprawą”. Brzmi znajomo? Jeśli tak, to ten wpis jest dla Ciebie.

Zawiadomienie o przestępstwie nękania

Jeśli padłeś ofiarą stalkingu i postanowiłeś zgłosić ten fakt organom ścigania (czy to policji, czy w prokuraturze), to w pierwszej kolejności powinieneś zapoznać się z pouczeniem, które otrzymasz, tzn. powinieneś dowiedzieć się jakie przysługują ci prawa. Na temat praw pokrzywdzonych przestępstwem uporczywego nękanie pisałam tu wiele razy, informacje znajdziesz m.in. tutaj: Ofiara stalkingu – prawa pokrzywdzonego oraz tutaj: Prawa ofiary stalkingu na etapie dochodzenia). 

A w drugiej kolejności powinieneś wiedzieć jak działają organy w takich sprawach, tzn. jak jest procedura. Żebyś nie miał złudnych oczekiwań, że już następnego dnia po złożeniu zeznań jako pokrzywdzony, prokurator postawi stalkerowi zarzuty. Bo to raczej się nie wydarzy.

Prawa pokrzywdzonego w sprawie o nękanie

Jako ofiara uporczywego nękania powinieneś wiedzieć przede wszystkim, że:

  • po pierwsze- organ prowadzenia postępowanie przygotowawcze obowiązana niezwłocznie jest wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia dochodzenia, najpóźniej w terminie 30 dni od otrzymania twojego zawiadomienia. Czyli jeśli w ciągu miesiąca nie otrzymasz żadnego pisma w twojej sprawie, to jest to raczej normalne i zgodne z przepisami.
  • po drugie – jeśli nie złożyłeś wniosku o udział w czynnościach przesłuchania świadka, to prokurator ani policja nie będzie cię informować, że takie przesłuchanie jest planowane lub też, że taka czynność się już odbyła.

Sprawa karna o nękanie – ile trwa postępowanie?

O tym, ile powinno trwać dochodzenie w sprawie o uporczywe nękania stanowi art. 325i § 1 k.p.k. Dochodzenie powinno być ukończone w ciągu 2 miesięcy. Prokurator może przedłużyć ten okres do 3 miesięcy, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych – na dalszy czas oznaczony.

(Uwaga! Od marca 2020 roku postępowanie w sprawach o nękanie jest prowadzone w formie śledztwa, a nie dochodzenia. Więcej o tym przeczytasz tutaj: Pandemia koronawirusa a zmiany w sprawach o nękanie).

Co to oznacza w praktyce? Otóż to, że postępowanie karne o nękanie może trwać nawet latami. Postępowanie może być bowiem wielokrotnie przedłużone na czas oznaczony. Po prostu nie określono w żaden sposób maksymalnych terminów postępowania przygotowawczego w polskim procesie karnym. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że postępowanie przygotowawcze w sprawie o stalking średnio trwa od 2 do 5ciu miesięcy. To zależy oczywiście od rejonu Polski i miasta. Gorzej jest z czasem trwania postępowania przed sądem.

Sprawa karna o nękanie w sądzie- jak długo trwa?

Sprawa karna o nękanie w sądzie również może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat. To wynika z wielu czynników, na przykład od ilości spraw w danym sądzie, od rejonu Polski. Poza tym na długość postępowania karnego o nękanie ma wpływ sam oskarżony. Jeśli oskarżony będzie unikał sądu, nie będzie stawiał się na rozprawy, jest chory i będzie przedstawiał zaświadczenia lekarskie, to to wydłuży proces o stalking.

Z mojego doświadczenia wynika, że postępowanie karne w sądzie w sprawach o nękanie trwa średnio 2 lata. Do tej pory najkrócej trwała w sadzie sprawa o nękanie, która zakończyła się wyrokiem nakazowym dla stalkera, bo tylko pół roku.

Sprawa karna o nękanie – jak długo trwa postępowanie wg statystyk?

Jeśli interesuje cię statystyka w zakresie długości czasu trwania postępowania karnego w Polsce odsyłam do tej strony: Ile trwają postępowania sądowe w Polsce?

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.