Jakie są konsekwencje złamania zakazu zbliżania? czego może oczekiwać ofiara nękania, jeśli stalker nie przestrzega zakazów?
Post dotyczący zakazu zbliżania (5 rzeczy, które musisz wiedzieć o zakazie zbliżania się) jest jednym z najpopularniejszych na tym blogu. Jednak dużo osób dopytuje mnie o konsekwencje jakie rodzi złamanie zakazu zbliżania. Ponieważ poprzedni post, zdaje się, nie wyczerpuje tematu, dziś ponownie, ale trochę szerzej o naruszeniu tego środka karnego.
Jak już pisałam wcześniej, zakaz zbliżania może być orzeczony zarówno przez sąd, jak i przez prokuratora. Bez względu na to przez kogo taki środek jest stosowany, w orzeczeniu (czyli np. w wyroku) musi znaleźć się informacja o odległości od ofiary, którą skazany obowiązany jest zachować.
Przykładowo, wyrok, w którym sąd nakłada na oskarżonego taki środek karny, może to brzmieć następująco:
Orzeczenie zakazu zbliżania może być połączone też z innymi środkami, np. z zakazem kontaktowania się z ofiarą.
Ale przechodząc do meritum- złamanie sądowego zakazu zbliżania jest przestępstwem. Mówi o tym art. 244 kodeksu karnego: kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zbliżania się do określonych osób podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jak widać sankcja karna jest dość surowa, bo grozi za to więzienie.
Aby złamanie zakazu było przestępstwem muszą zaistnieć następujące przesłanki:
Wyrok skazujący za złamanie zakazu zbliżania i kontaktowania z pokrzywdzoną znajdziesz utaj: Wyrok za czyn z art. 244 kodeksu karnego.
Jeżeli skazany naruszy sądowy zakaz zbliżania się do ofiary, to pokrzywdzony powinien ten fakt zgłosić organom ścigania. Przestępstwo z art. 244 kk zgłasza się tak jak każde inne- np. poprzez pisemne zawiadomienie wysłane do prokuratora. Szerzej o zgłoszeniu przestępstwa pisałam tutaj: Uporczywe nękanie – gdzie zgłosić? Co prawda wpis dotyczył tylko przestępstwa stalkingu, ale ma też zastosowanie do innych spraw.