logo Adwokat Barbara Szopa Duma
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Ofiara stalkingu- kim jest? Kto należy do grupy ryzyka?

Kim jest przeciętna ofiara nękania? Jakie jest ryzyko, że padniesz ofiarą stalkingu?

Kim są ofiary nękania? Jakiej jest płci ofiara nękania, ile ma lat, jaki uprawia zawód? Czy w ogóle da się zidentyfikować statystyczną ofiarę stalkingu? I kto należy do grupy ryzyka? Warto też wiedzieć jakie działania podejmować, aby uniknąć stalkingu i nie stać się ofiarą uporczywego nękania.

Ofiary nękania psychicznego

Czy wiesz, że w Stanach Zjednoczonych aż 1,4 miliona osób rocznie staje ofiarami stalkerów, z czego 1 milion to kobiety? Ryzyko stania się ofiarą w ciągu życia wynosi dla kobiet 8%, a dla mężczyzn 2% (tak podaje prof. Brunon Hołyst, Psychologia kryminalistyczna).

Wyniki badań przeprowadzonych w Polsce w 2006 roku dotyczących uporczywego nękania również nie są optymistyczne. Zgodnie z wynikami:

  • aż 12% osób badanych jest lub było ofiarą stalkingu
  • ofiarami stalkingu padają przede wszystkim kobiety (72%)
  • w 90% przypadków istnieje relacja znajomości między ofiarą a prześladowcą
  • w przeszło połowie przypadków stalkerem jest partner (mąż, narzeczony, sympatia) lub były partner (pisałam o tym także tutaj: Nękanie przez byłego partnera)

Ofiary stalkingu – osoby należące do grupy ryzyka

Zgodnie z badaniami do grup ryzyka stania się ofiarą stalkingu należą:

  • kobiety w wieku poniżej 40 lat (zgodnie z badaniami aż w 63,6% przypadków ofiarami były kobiety w wieku poniżej 40 lat)
  • osoby samotne
  • wykonujący zawody, które wymagają częstego kontaktu z innymi ludźmi – lekarze, nauczyciele itp.
  • osoby, które zakończyły relacje, związek, małżeństwo (jak już pisałam – najczęściej ofiarą stalkingu staje się były partner)

Ofiary nękania psychicznego- co powinny wiedzieć?

Czasem trudno jest ocenić czy okazywana nam sympatia, zainteresowanie przez inną osobę jest szczere i niewinne czy ma patologiczne podłoże i zmierza do uporczywego nękania. Poniżej znajdziesz kilka porad, które zapobiegają prześladowaniu. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz potrzebował adwokata od stalkingu.

  1. Uważaj na to co publikujesz w sieci na swój temat, jakie informacje o życiu prywatnym udostępniasz na Facebooku czy Instagramie. Stalker często '”karmi się” danymi o nas, które sami umieściliśmy w Internecie
  2. Używaj ustawień prywatności na swoim koncie na Facebooku i innych portalach społecznościowych.
  3. Dbaj o własne bezpieczeństwo – jeśli pomimo zakończenia relacji z parterem, ten mimo wszystko dąży do kontaktu z tobą,  zaczyna wysłać ci listy czy prezenty – wymień zamki w drzwiach, nie przyjmuj prezentów.
  4. Zakomunikuj wprost osobie, która  zaczyna być nachalna czy natrętna, że nie życzysz sobie odwiedzin, telefonów i maili, nie rozbudzaj u nikogo płonnych nadziei. Pamiętaj jednak, że tłumaczenie stalkerowi, żeby przestał cię prześladować nic nie da, a wręcz może spowodować nasilenie przestępczych czynów.

Rady dla ofiar stalkingu

Inne, cenne rady, dla ofiar stalkingu, znajdziesz poniżej.

  • Niby powinno to być oczywiste, ale jednak o tym wspomnę – nie udostępniaj nikomu swoich haseł innym do poczty elektronicznej czy portali społecznościowych. Jeśli po zakończeniu relacji z partnerem, oddajesz mu jakiś sprzęt, laptopa, tablet, itd., to sprawdź, czy wylogowałeś się ze wszystkich kont, a dane do logowania się na tym sprzęcie nie zapisały.
  • Nie podawaj w Internecie swojego adresu zamieszkania (często zdarza się, że przedsiębiorcy prowadzą działalność w swoim domu, to najkrótsza droga aby stalker znalazł twój adres w ewidencji, która przecież jest jawna w tym zakresie).

Pismo do stalkera – wezwanie

Jeśli już padłeś ofiarą nękania, możesz zastanowić się nad wezwaniem go na piśmie do zaprzestania stalkingu: Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania?

Ewentualnie rozważ złożenie zawiadomienia o przestępstwie.

Nękanie psychiczne – pomoc adwokata

Bez względu na to, czy już padłeś ofiara nękania, czy dopiero nękające zachowania w stosunku do ciebie się zaczynają – nie lekceważ stalkera. Nie pozostawaj bierny. Pamiętaj, że masz prawo bronić się przed stalkingiem, zwróć się o pomoc prawną czy psychologiczną. Dane kontaktowe do mnie znajdziesz tutaj: Adwokat Barbara Szopa – kontakt, adres, telefon

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.