Stalking

IMG_5967

Kiedy w roku 1983 zespół The Police wypuszczał na rynek swoją rockową balladę pt. „Every Breath You Take” zapewne niewiele osób słyszało o stalkingu. Dziś, po 30stu latach, ekspansji Internetu, rozwoju technologii, wszechobecnych telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, kamer i portali społecznościowych, gdzie można śledzić życie właściwie dowolnej osoby na świecie, słowa piosenki Stinga “każdy oddech, który bierzesz , każdy ruch, który wykonujesz, (…) każdą skargą, którą składasz – będę cię obserwować” mogą zjeżyć włos na niejednej głowie.

Stalking – przykłady

Kiedy Adam S., chirurg z Warszawy, przyjął w roku 2005 w swoim gabinecie medycyny estetycznej pacjentkę Martę P., nic nie wskazywało na to, że padnie ofiarą stalkingu. Znajomość zaczęła się niewinnie, od flirtu. Z czasem, kiedy Adam S. chciał zakończyć znajomość, zaczął się dramat – dostawał wulgarne sms-y, Marta P. zakładała w Internecie fałszywe profile, podważała jego zawodową reputację, publikowała wyuzdane ogłoszenia na portalach gejowskich zamieszczane rzekomo przez lekarza. Lekarz bał się o siebie i dziecko. W procesie trwającym kilka lat Marta P. odpowiadała jednak m.in. za groźby karalne, pomówienie, zniesławienie.

Stalking- w Polsce dopiero od czerwca 2011 r.

Dlaczego Marta P. nie została wówczas przez prokuraturę oskarżona o stalking? Odpowiedź jest prosta – bo takiego przestępstwa nie było jeszcze wtedy w kodeksie karnym. Nękanie zostało wprowadzone do polskiego porządku prawnego dopiero w roku 2011. Pomimo upływu zaledwie kilku lat od zmiany kodeksu, sądy zdążyły wydać już kilkaset wyroków skazujących za przestępstwo z art. 190a k.k. Stalking stał się plagą, przed którą niewielu wie jak się bronić. Do mojej kancelarii wciąż trafiają ofiary, które nie tylko nie wiedzą jak zbierać dowody przeciwko stalkerowi, ale przede wszytskim- co zrobić z  takimi dowodami, gdzie zgłosić przestępstwo, jakie przysługują im prawa w postępowaniu przed prokuraturą i sądem. Wyrażam osobiste przekonanie, że ten blog przybliży ofiarom tematykę stalkingu, podniesie ich świadomość prawną i zachęci do skutecznej walki o swoją prywatność oraz poczucie bezpieczeństwa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadzwoń aby umówić wizytę search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close