Stalking

Pierwszy wpis na blogu o uporczywym nękaniu (o stalkingu). Z tego bloga dowiesz się m.in. co to jest nękanie, jaka jest definicja stalkingu, jak udowodnić nękanie, co grozi za nękanie telefonami, kiedy można oskarżyć o nękanie.

IMG_5967

Kiedy w roku 1983 zespół The Police wypuszczał na rynek swoją rockową balladę pt. „Every Breath You Take” zapewne niewiele osób słyszało o stalkingu. Dziś, po 30stu latach, ekspansji Internetu, rozwoju technologii, wszechobecnych telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, kamer i portali społecznościowych, gdzie można śledzić życie właściwie dowolnej osoby na świecie, słowa piosenki Stinga „każdy oddech, który bierzesz , każdy ruch, który wykonujesz, (…) każdą skargą, którą składasz – będę cię obserwować” mogą zjeżyć włos na niejednej głowie.

Stalking – przykłady

Kiedy Adam S., chirurg z Warszawy, przyjął w roku 2005 w swoim gabinecie medycyny estetycznej pacjentkę Martę P., nic nie wskazywało na to, że padnie ofiarą stalkingu. Znajomość zaczęła się niewinnie, od flirtu. Z czasem, kiedy Adam S. chciał zakończyć znajomość, zaczął się dramat – dostawał wulgarne sms-y, Marta P. zakładała w Internecie fałszywe profile, podważała jego zawodową reputację, publikowała wyuzdane ogłoszenia na portalach gejowskich zamieszczane rzekomo przez lekarza. Lekarz bał się o siebie i dziecko. W procesie trwającym kilka lat Marta P. odpowiadała jednak m.in. za groźby karalne, pomówienie, zniesławienie.

Stalking- w Polsce dopiero od czerwca 2011 r.

Dlaczego Marta P. nie została wówczas przez prokuraturę oskarżona o stalking? Odpowiedź jest prosta – bo takiego przestępstwa nie było jeszcze wtedy w kodeksie karnym. Nękanie zostało wprowadzone do polskiego porządku prawnego dopiero w roku 2011. Pomimo upływu zaledwie kilku lat od zmiany kodeksu, sądy zdążyły wydać już kilkaset wyroków skazujących za przestępstwo z art. 190a k.k. Stalking stał się plagą, przed którą niewielu wie jak się bronić. Do mojej kancelarii wciąż trafiają ofiary, które nie tylko nie wiedzą jak zbierać dowody przeciwko stalkerowi, ale przede wszytskim- co zrobić z  takimi dowodami, gdzie zgłosić przestępstwo, jakie przysługują im prawa w postępowaniu przed prokuraturą i sądem. Wyrażam osobiste przekonanie, że ten blog przybliży ofiarom tematykę stalkingu, podniesie ich świadomość prawną i zachęci do skutecznej walki o swoją prywatność oraz poczucie bezpieczeństwa.

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.