Skip to content

Stalking – nękanie telefonami

stalking nękanie telefonamizdjęcie pochodzi z serwisu flickr.com

Jedną z najczęstszych form stalkingu jest uporczywe wydzwanianie do ofiary, „głuche” telefony, wysyłanie SMS-ów. I tu pojawia się pytanie – ile razy musi zadzwonić stalker, ile wiadomości musi wysłać, aby można było uznać to za przestępstwo? Kiedy ofiara powinna zawiadomić organy ścigania o stalkingu – po pięciu połączeniach, czy może dopiero po stu?

Niestety zmartwię wszystkich, którzy oczekują konkretnej odpowiedzi, wskazania liczy, np. więcej niż 10 telefonów. Ustawa kodeks karny nie określa precyzyjnie liczby. Ustaleń w tym zakresie należy dokonywać każdorazowo na podstawie okoliczności konkretnego przypadku.

Nękanie telefonami – co najmniej 10 czynów w ciągu 30 dni?

Co prawda niektórzy autorzy opracowań dotyczących przestępstwa z art. 190a kodeksu karnego uważają, że dane zachowania można określać jako stalking jeśli występują przez co najmniej 30 dni i ma miejsce co najmniej 10 czynów w ciągu 30 dni (tak np. Waldemar Woźniak w: „Stalking jako zjawisko patologiczne – definicje, zakres, charakterystyka stalkera i radzenie sobie ze stalkingiem”, str. 153 w publikacji „Wybrane elementy pedagogiki resocjalizacyjnej – ujęcie teoretyczne i praktyczne” pod redakcją dr Renaty Ilnickiej). Jest to jednak tylko propozycja.

W związku z tym jeszcze raz podkreślę – ustaleń w tym zakresie należy dokonywać każdorazowo na tle okoliczności konkretnej sprawy.

Uporczywość zachowań stalkera

Kodeks karny podaje, że nękanie ma charakteryzować się powtarzalnością zachowań sprawy, sprawca ma zachowywać się w sposób uporczywy. Co to oznacza  w praktyce?

Jeżeli sprawa dzwoni kilka razy w ciągu dnia przez tydzień, dwa lub więcej, albo też wykonuje „głuche” telefony kilka razy w tygodniu, ale proceder taki trwa miesiącami, to z cała pewnością można stwierdzić, iż mamy do czynienia z powtarzalnością zachowań. Jeżeli stalker wysyła ofierze wiadomości tekstowe raz na jakiś czas, nieregularnie, czasem kilka w ciągu jednego dnia, potem raz na kilka tygodni, to również zachowanie takie ma charakter powtarzalny.

O uporczywym zachowaniu się sprawcy świadczyć będą:

  • po pierwsze – dłuższy upływ czasu, przez który sprawca je podejmuje
  • po drugie  – nastawienie psychiczne sprawcy, czyli nieustępliwość nękania, tj. trwanie w swego rodzaju uporze, mimo próśb i upomnień ofiary lub innych osób o zaprzestanie zachowań.

Odczuwanie strachu przez ofiarę stalkingu

Drugi elementu, który musi zaistnieć aby można było mówić o przestępstwie stalkingu, który powinniśmy wziąć również pod uwagę, to odczuwanie strachu, obawy przez ofiarę. Jeżeli zachowania stalkera,  bez względu na to jaką formę przybierają  (nękanie telefonami, mailami, śledzenie, nachodzenie w różnych miejscach, np. miejscu zamieszkania, pracy itp.), nie doprowadzają do uzasadnionego odczuwania strachu, nie powodują poczucia zagrożenia i lęku, to nie możemy mówić o przestępstwie.

Na szczęście dla bytu przestępstwa z art. 190a kodeksu karnego wystarczy, że nękanie subiektywnie wywołało strach i obawą u ofiary. Innymi słowy, jeżeli pokrzywdzony czuje się zagrożony, obawia się o własne bezpieczeństwo, uważa, że jego prywatność została naruszona i rzeczywiście pokrzywdzony mógł w danych okolicznościach w ten sposób uporczywe nękanie odczuwać, to mamy do czynienie z przestępstwem.

6 thoughts on “Stalking – nękanie telefonami Leave a comment

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: