Skip to content

Stalking – nękanie SMS-ami

uporczywe nękanie smsami może być przestępstwem
Nękanie smsami

W przypadku nękania za pomocą SMS-ów, podobnie jak w przypadku stalkingu za pomocą innych środków komunikowania się na odległość np. e-maili, komunikatów na portalach społecznościowych, najczęściej zadawanym mi pytaniem przez klientów jest, ile wiadomości muszę otrzymać, aby można było uznać to za przestępstwo uporczywego nękania? Po ilu otrzymanych SMS-ach ofiara powinna zawiadomić organy ścigania o stalkingu? Po dziesięciu, czy może dopiero raczej po dwustu? Nie spotkałam się dotąd w swojej praktyce zawodowej, aby stalking polegał wyłącznie na nękaniu SMS-ami, zazwyczaj wiąże się również z takimi zachowaniami jak telefonowanie, nachodzenie w miejscu zamieszkania, pracy, wypytywanie o ofiarę w jej otoczeniu. Jednak temat okazuje się bardzo popularny, a zatem w ramach powtórzenia przypominam jak niżej.

Nękanie smsami

Nękanie smsami to jedna z najczęstszych form stalkingu (Nękanie – najczęstsze formy stalkingu). Pisałam już uprzednio (m.in. tutaj nękanie telefonami), że kodeks karny nie wskazuje jednak granicy, ilości SMS-ów czy e-maili, po przekroczeniu której dane czyny można zakwalifikować do uporczywego nękania. Ustaleń, czy mamy do czynienia z przestępstwem stalkingu, powinniśmy dokonywać na podstawie okoliczności konkretnego przypadku.

Oczywiście są propozycje aby dane zachowania można określać jako stalking dopiero po wystąpieniu minimum 10 czynów (np. po minimum 10ciu otrzymanych SMS-ach) w ciągu minimum 30 dni, jednak jest to tylko jedna z możliwości, nie musi stanowić reguły. Czasem wystarczą już 3 tygodnie nękania aby prokuratura wszczęła dochodzenie z art. 190a kk. Czasem może nie wystarczyć nawet  kilkadziesiąt SMS-ów. Szczegółowo opisałam to tutaj: Uporczywe nękanie- ile musi trwać, aby uznać je za przestępstwo.

Nękanie smsami – znamiona przestępstwa z art. 190a kk

Warto pamiętać, że aby dane czyny można nazwać stalkingiem muszą być spełnione pewne przesłanki. Czyn wypełnia znamiona przestępstwa z art. 190a § 1 kodeksu karnego jeśli:

  • nękanie przez sprawcę jest uporczywe
  • nękanie polega na istotnym naruszaniu prywatności innej osoby lub na wzbudzeniu w pokrzywdzonym uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia.

Jak łatwo zauważyć ustawodawca nie wymaga przy tym, aby zachowanie stalkera niosło ze sobą element agresji. Nękanie bowiem przede wszystkim oddziałuje na sferę psychiczną (emocjonalną) pokrzywdzonego. Powyższe nie oznacza, że stalking nie może polegać również na naruszeniu nietykalności cielesnej. Czy też powodować uszczerbku na zdrowiu lub rozstroju zdrowia ofiary. Będziemy mieli wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem przestępstw. Np. zbiegiem z art. 217 k.k.(naruszenie nietykalności cielesnej).

Blokować smsy od stalkera czy nie?

Jeśli posiadasz odpowiedni materiał do zgłoszenia się ze swoją sprawą do organów ścigania (Jak udowodnić nękanie?), masz np. wydruki SMS-ów, a wiadomości tych jest wiele na przestrzeni tygodni czy miesięcy, to warto zastanowić się po prostu nad zablokowaniem danego numeru prześladowcy.  Obecnie wiele telefonów posiada funkcję blokowania numerów. Ewentualnie możesz się zwrócić do swojego operatora z takim wnioskiem. Jak pokazuje doświadczenie zawodowe, stalker często zmienia numery telefonów. Więc takie zabiegi mogą okazać się nieskuteczne. Będzie to mogło jednak stanowić argument w postępowaniu karnym, że nękanie w sposób istotny naruszało twoją prywatność. I dlatego zdecydowałeś się na taki krok.

Gdzie zgłosić nękanie smsami?

Przestępstwo nękania smsami, tak jak i inne przestępstwa, możesz zgłosić na policji lub w prokuraturze. Osobiście zachęcam do tej drugiej opcji, a konkretnie do zgłoszenia nękania smsami na piśmie – zbierz wszystkie dowody i wyślij do prokuratury. Uporczywe nękanie – gdzie zgłosić?

Kary za stalking smsami

Za uporczywe nękanie SMS-ami, za czyn z art. 190a § 1 kodeksu karnego  grozi kara pozbawienia wolności. O pozostałych karach za stalking czytaj tutaj: Kary za stalking.

Ofiara może również liczyć na zakaz zbliżania czy zadośćuczynienie za doznane krzywdy. Zakaz zbliżania czy kontaktowania to środek, który może być zastosowany wobec sprawy stalkingu, już na etapie śledztwa. Ale oczywiście może być też orzeczony w wyroku przez sąd. O zakazach tych więcej pisałam tutaj: Zakaz kontaktowania się w sprawach o nękanie.

Zadośćuczynienie za nękanie smsami

Pamiętaj, że za nękanie, w tym za nękanie smsami, należy ci się odszkodowanie. Szczegółowo opisałam kwestię zadośćuczynienia za stalking tutaj: Zadośćuczynienie za uporczywe nękanie. 

7 thoughts on “Stalking – nękanie SMS-ami Leave a comment

  1. Ja zostalem prawomocnym wyrokiem sadu skazany za okolo 5 smsow w ciagu 18 dni na 2 miesiace pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na rok plus 2400 zl kosztow i kar. Powaznie mysle o skardze do Trybunalu Praw Czlowieka. Kwestie dotyczyly rozwodu z moją byla zona. Takze sorry ale to jakas parodia prawa w moim odczuciu. Spokojnie kazdemu to mozna udowodnic Jesli ktos sie z kims pokloci (np. o widzenia z dziecmi). Smialo Dziewczyny prawnik Wam pomoze uwalic kazdego. Na szczescie juz nie mieszkam w tym koszmarnym kraju i nigdy tu nie wroce.

  2. Ja.Jestem ofiara stalkingu osoba ta wysyla.smsy z bramek.internetowych I tel.na.karte ktore.sa.zarejestrowane.na. fikcyjna.osobe, smsy wysyla moim.znajomym I mojemu facetowi, sledzi moje.zycie, wypytuje ludzi ktorzy mogliby wiedziec.gdzie w danej chwili jestem, robi zdjecia I wysyla.je, rozpowiada wszystkim wokol jakies brednie na moj temat

    • Szanowna Pani, polecam zgłoszenie sprawy do prokuratury. Skoro posiada Pani wiedzę, że sprawca wypytuje innych o Panią, to warto zgłosić te osoby jako świadków. Może chociaż opiszą sprawcę i da się go odszukać po rysopisie, skoro nie zna Pani personaliów.

  3. Witam,padłam ofiarą stalkingu,poznałam mężczyznę który wydawał się normalnym człowiekiem,po krótkim czasie okazało się że ma problemy z alkoholem i z sobą. Postanowiłam zakończyć znajomość tym samym rozpętałam piekło,dzwoni do mnie noc i dzień,wypisuje obrzydliwe SMS-y,straszy mnie ze mnie dopadnie i zniszczy,wypisuje rożne obrzydliwe rzeczy do moich znajomych i rodziny,jednym słowem boje się go .Część smów osunęłam tak jak ilość rozmów..Problem jest tego typu ze nie znam niemieckiego i nie wiem jak to zgłosi na policje a sprawa jest poważna

  4. Witajcie, ja też byłam nękana przez kolezankę i jej fagasa, męża.Wysyłali mi smsy z bramek internetowych, wydzwaniali z numeru ukrytego i to było dziecinne, bo nie zawsze się odzywali. Trwało to kilka tygodni i juz byłam tym zmęczona /nawet za granicą przez to nie mogłam spokojnie pracować/.Jak wróciłam do kraju, to poszłam na policję zgłosić, że taka i taka osoba mnie nęka, opisałam całą sytuację i się tym zajęli, bylam tym zmęczona, że stale SMSy dostaję! Z kolezanką i jej gahem nie mieliśmy jakiś czas Kontaktu i oni tego nie chcieli, ja też. Może nie mogli się z tym pogodzić,że tak właśnie się stało, z czego się bardzo cieszę ;-). A jednak sprawiali wrażenie,jakby chcieli nawiązać ze mną kontakt…Zgłosiłam to o nękanie i jeszcze mieli czelność przyjść do mnie do domu prosić o cofnięcie, bo ona sie na mnie zawiodła, a ja może nie??! Ile to razy zapraszała na kawe, a potem nie wpuszczała do domu.

  5. ja wyslalem pare sms jednego dnia do kolezanki, normalna rozmowa, sprzeczka.. zero jakichkolwiek gróźb itp. To ona sama zaczęła nawet mnie straszyć swoim kolesiem. A po pewne chwili pisania, napisala mi że zglosi sprawe na policje za stalkig. Ma takie prawo ? NIe napisala mi nic ze mam nie pisac, normalnie my odpisywali, a to ona nawet mi grozila. Mam sie obawiać czy może pojśc na policje z takim czymś ?

  6. Jestem w trakcie rozwodu. Moja była partnerka utrudnia mi kontakt z dziećmi. Od niespełna 9 miesięcy nie widziałem ich, ostatnia rozmowa telefoniczna z nimi miała miejsce ponad miesiąc temu, kolejne były odwoływane. Na pytania odnośnie dzieci, spotkań z nimi, zdrowia dzieci (syn ma stwierdzony autyzm) moja prawie była żona unika odpowiedzi. W odwecie zgłosiła sprawę o stalking, czym próbuje uzyskać zakaz kontaktowania się z nią (tak zeznała), ponieważ jedynie na jej numer telefonu mogę zadzwonić aby porozmawiać z dziećmi. Jak zapatruje się Pani jako specjalista na tego typu zachowanie? Oczywiście była partnerka w ogóle nie sprawia wrażenia osoby będącej w poczuciu zagrożenia. Podczas rozmów telefonicznych gdy pytam o dzieci zachowuje się wręcz agresywnie, atakuje, prowokuje do kłótni, ignoruje zasadne pytania o dzieci. Nie bardzo rozumiem jak pytania o nasze wspólne dzieci mogą istotnie naruszać jej prywatność? Czy nie wygląda to na wykorzystanie instrumentu aktu prawnego 190a kk w celu indywidualnych korzyści, w formie zemsty, postępującej alienacji rodzicielskiej?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadzwoń aby umówić wizytę
%d bloggers like this: