Skip to content

Co grozi za nękanie telefoniczne?

Co grozi za nękanie telefonami? Jakie są kary za stalking?
Co grozi za nękanie telefonami? (autor fot.: Tomasz Duma)

Wszystko się zmienia, kodeks karny też. Ostatnia nowelizacja tej ustawy, o której pisałam tutaj: https://stalking.com.pl/2021/08/06/wplyw-covid-na-postepowania-o-uporczywe-nekanie/, przyniosła kilka nowości jeśli chodzi o przestępstwo uporczywego nękania, w tym zmianę kar. (Negatywnie o tych zmianach, kiedy były jeszcze na etapie konsultacji w sejmie wypowiadałam się tutaj: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/przestepstwo-stalkingu-i-hejt-w-internecie-zaostrzenie,499132.html). Jeśli chcesz się zatem dowiedzieć, co obecnie grozi za nękanie, w tym nękanie telefonami, to ten wpis jest dla ciebie.

Jakie są kary za nękanie telefonami?

Od samego początku obowiązywania przepisu art. 190a kodeksu karnego, a zatem od czerwca 2011 roku, karą za uporczywe nękanie oraz za podszywanie się była kara pozbawienia wolności. Innymi słowy, za nękanie, w tym nękanie telefoniczne, można trafić do więzienia.

Za nękanie telefonami można trafić do więzienia nawet na 12 lat

Zmianie uległa tylko granica, wymiar kary pozbawienia wolności. Przed nowelizacją za art. 190a § 1 oraz § 2 k.k. groziła kara pozbawienia wolności do lat 3. Obecnie, od 31 marca 2020 r. jest to zdecydowanie więcej, bo kara więzienia od 6 miesięcy do aż lat 8.

Jeśli chodzi natomiast o karę za art. 190a § 3 k.k. (czyli kiedy następstwem nękania lub podszywania się jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie), to obecnie sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 (wcześniej sprawca podlegał karze pozbawienia wolności od roku do lat 10).

Innymi słowy, za nękanie telefoniczne grozi kara pozbawienia wolności. Za nękanie telefonami można trafić „za kratki” nawet na 12 lat.

Co grozi na nękanie telefoniczne?

Za stalking i podszywanie się sąd może orzec oczywiście też inne kary niż więzienie. Karą za nękanie może być:

  • kara pozbawienie wolności z warunkowym zawieszeniem;
  • ograniczenie wolności (obowiązek wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne oraz potrącenie od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd);
  • kara mieszana czyli dwie powyższe opcje jednocześnie;
  • kara grzywny.

Z czego to wynika? Otóż przy orzekaniu kary sąd musi brać bowiem pod uwagę szereg okoliczności, które na wymiar kary wpływają, m.in.: jaka była motywacja stalkera, co nim kierowało, kiedy nękał swoja ofiarę, Poza tym sąd bierze pod uwagę jakie są warunki osobiste sprawcy (czy pracuje, czy ma kogoś na utrzymaniu, czy ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce); co robił przed popełnieniem przestępstwa, jak zachowywał po jego popełnieniu. Poza tym sąd zwraca uwagę czy stalker starał się o naprawienie szkody, jaką wyrządził.

Najczęstsze kary za nękanie

W Polsce, w roku 2020, najczęściej orzekaną karą za uporczywe nękanie (czyli za czyn z art. 190a § 1 kodeku karnego) była kara pozbawienia wolności. Spośród bowiem aż 1398 wyroków skazujących za stalking, sąd orzekł karę więzienia 621 razy.

Druga w kolejności najbardziej „popularna” kara za przestępstwo stalkingu, to kara ograniczenia wolności – sąd orzekł ją 386 razy.

Trzecią najczęściej orzekana karą za nękania to kara grzywny, wyroków z taką karą w Polsce w 2020 roku było aż 380.

Nękanie a zakaz zbliżania

Poza wspomnianymi karami za stalking, sąd morze orzec też środki karne. Środek karny to na przykład zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego lub zakaz kontaktowania się. O tych środkach oraz ich łamaniu pisałam więcej tutaj: https://stalking.com.pl/2016/10/26/zlamanie-zakazu-zblizania/

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadzwoń aby umówić wizytę
%d bloggers like this: