Co grozi za nękanie telefoniczne?

Co grozi za nękanie telefonami, czyli jakie są sankcje za stalking? Czy za nękanie można trafić do więzienia?

Wszystko się zmienia, kodeks karny też. Ostatnia nowelizacja tej ustawy, o której pisałam tutaj: Wpływ COVID-19 na postępowania o uporczywe nękanie, przyniosła kilka nowości jeśli chodzi o przestępstwo uporczywego nękania, w tym zmianę kar. (Negatywnie o tych zmianach, kiedy były jeszcze na etapie konsultacji w sejmie wypowiadałam się tutaj: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/przestepstwo-stalkingu-i-hejt-w-internecie-zaostrzenie,499132.html). Jeśli chcesz się zatem dowiedzieć, co obecnie grozi za nękanie, w tym nękanie telefonami, to ten wpis jest dla ciebie.

Jakie kary za nękanie telefonami?

Od samego początku obowiązywania przepisu art. 190a kodeksu karnego, a zatem od czerwca 2011 roku, karą za uporczywe nękanie oraz za podszywanie się była kara pozbawienia wolności. Innymi słowy, za stalking, w tym nękanie telefoniczne, można trafić do więzienia.

Za nękanie telefonami można trafić do więzienia nawet na 12 lat

Zmianie uległa tylko granica, wymiar kary pozbawienia wolności. Przed nowelizacją za czyn z art. 190a § 1 oraz § 2 k.k. groziła kara pozbawienia wolności do lat 3. Obecnie, od 31 marca 2020 r. jest to zdecydowanie więcej, bo kara więzienia od 6 miesięcy do aż lat 8.

Jeśli chodzi natomiast o karę za czyn z art. 190a § 3 k.k. (czyli kiedy następstwem nękania lub podszywania się jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie), to obecnie sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 (wcześniej sprawca podlegał karze pozbawienia wolności od roku do lat 10).

Innymi słowy, za nękanie telefoniczne grozi kara pozbawienia wolności. Za stalking telefonami można trafić „za kratki” nawet na 12 lat.

Co grozi na nękanie telefoniczne?

Za stalking i podszywanie się sąd może orzec oczywiście też inne kary niż więzienie. Karą za nękanie może być:

  • kara pozbawienie wolności z warunkowym zawieszeniem;
  • ograniczenie wolności (obowiązek wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne oraz potrącenie od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd);
  • kara mieszana czyli dwie powyższe opcje jednocześnie;
  • kara grzywny.

Z czego to wynika? Otóż przy orzekaniu kary sąd musi brać bowiem pod uwagę szereg okoliczności, które na wymiar kary wpływają, m.in.: jaka była motywacja stalkera, co nim kierowało, kiedy nękał swoja ofiarę. Poza tym sąd bierze pod uwagę jakie są warunki osobiste sprawcy (czy pracuje, czy ma kogoś na utrzymaniu, czy ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce); co robił przed popełnieniem przestępstwa, jak zachowywał po jego popełnieniu. Poza tym sąd zwraca uwagę czy stalker starał się o naprawienie szkody, jaką wyrządził.

Co grozi za stalking? – wyroki za nękanie

Czy wiesz, że w roku 2020 wydano w Polsce prawie 2 tysiące wyroków za czyny z art. 190a kodeksu karnego? Większość z tych wyroków była skazująca za nękanie w typie podstawowym (art. 190a paragraf 1 kk), a tylko niewielka część za podszywanie się (art. 190a paragraf 2 kk).

Jeśli interesują cię szczegóły, w tym chcesz wiedzieć, jakie są szanse w procentach na wyrok uniewinniający za uporczywe nękanie, przeczytaj ten wpis: Wyroki za nękanie.

Najczęstsze kary za stalking

W Polsce, w roku 2020, najczęściej orzekaną karą za uporczywe nękanie (czyli za czyn z art. 190a § 1 kodeku karnego) była kara pozbawienia wolności. Spośród bowiem aż 1398 wyroków skazujących za stalking, sąd orzekł karę więzienia 621 razy.

Druga w kolejności najbardziej „popularna” kara za przestępstwo stalkingu, to kara ograniczenia wolności – sąd orzekł ją 386 razy.

Trzecią najczęściej orzekana karą za nękania to kara grzywny, wyroków z taką karą w Polsce w 2020 roku było aż 380.

O statystyce dotyczącej wyroków skazujących za stalking pisałam m.in. tu: Uporczywe nękanie – statystyka skazań w latach 2011-2018.

Nękanie a zakaz zbliżania

Poza wspomnianymi karami za stalking, sąd morze orzec też środki karne. Środek karny to na przykład zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego lub zakaz kontaktowania się.

O tych środkach oraz ich łamaniu pisałam więcej tutaj: Złamanie zakazu zbliżania.

Zadośćuczynienie za stalking

Wszystko o odszkodowaniu za stalking, w tym odpowiedź na pytanie, jakiej kwoty za nękanie możesz się spodziewać w wyroku, znajdziesz tu: Zadośćuczynienie za stalking (odszkodowanie za nękanie).

Powyższe informacje stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji  i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania może ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych. W przypadku wątpliwości zapraszam do kontaktu.

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.