Wyroki za nękanie

wyroki za nekanie
Wyroki za nękanie (autor fot.: Tomasz Duma)

W Polsce, w roku 2020 wydano łącznie 1965 wyroków w sprawach o uporczywe nękanie i kradzież tożsamości (czyli za czyny z art. 190a kodeksu karnego). Większość z nich to wyroki skazujące. Jednym z najbardziej surowych wyroków za stalking, to ten wydany przez Sąd Okręgowy w Białymstoku wobec stalkera, który następnie zastrzelił swoją była partnerkę – sąd wymierzył mu karę dożywotniego pozbawienia wolności: Proces oskarżonego o zastrzelenie byłej partnerki.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jakie kary grożą za nękanie, przeczytaj ten wpis: Co grozi za nękanie?

Wyroki za nękanie – skazujące

W roku 2020 wydano w Polsce łącznie 1398 wyroków skazujących za nękanie (za czyn z art. 190a §1 kodeksu karnego). Oraz 130 wyroków skazujących za kradzież tożsamości (za czyn z art. 190a § 2 kk). Mowa tu oczywiście o wyrokach wydanych w I instancji.

Najmniej wyroków było za uporczywe nękanie, którego następstwem było targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie. Za czyn z art. 190a § 3 kk skazano bowiem łącznie tylko 3 oskarżonych. I warto w tym miejscu podkreślić, że 2 wyroki skazujące były na karę bezwzględnego więzienia.

Wyroki za nękanie – uniewinnienie

Co się zaś tyczy wyroków za stalking uniewinniających, to w roku 2020 wydano ich odpowiednio:

  • za czyn z art.190 § 1 kodeksu karnego – 42
  • za czyn z art.190 § 2 kodeksu karnego (czyli za kradzież tożsamości, podszywanie się)- tylko 5.

Innymi słowy, spośród wszystkich osądzonych osób za stalking w roku 2020, czyli spośród 1965 wyroków za czyny z art. 190a kk, tylko 47 było uniewinniających. Łatwo policzyć, że oskarżony ma ok. 2,3% szans na uniewinnienie za stalking oraz 3 % szans na wyrok uniewinniający za kradzież tożsamości (podszywanie się).

O wyroku uniewinniającym za podszywanie się w Internecie, pisałam tu: Oskarżona uniewinniona od stalkingu

Warunkowe umorzenie sprawy o nękanie

Przed nowelizacją kodeksu karnego, która nastąpiła w dniu 31 marca 2020 r., za uporczywe nękanie groziła kara pozbawienia wolności do lat 3. Obecnie jest to kara więzienia od 6 miesięcy do aż lat 8. (Wpływ COVID-19 na postępowania o uporczywe nękanie). W związku z tym, obecnie nie ma już możliwości warunkowego umorzenia postępowania o stalking. Wcześniej takich wyroków było wydawanych kilkaset rocznie.

Przykładowo w roku 2020 wydano 163 wyroków warunkowo umarzających za czyn z art. 190a §1 kodeksu karnego. Oraz 16 wyroków warunkowo umarzających postępowanie o czyny z art. 190a § 2 kodeksu karnego.

Wyroki za stalking

Poniżej wskazuję wyroki za nękanie, jakie zapadły w latach poprzednich, a o których już pisałam:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadzwoń aby umówić wizytę search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close