Nęka mnie kochanka męża

Uporczywe nękanie przez kobietę- kochankę męża. Co zrobić jeśli jesteś ofiarą stalkingu, gdzie szukać pomocy?

nękanie stalking przez kochankę art. 190a kodeksu akrnego

Nękanie przez kochankę męża

Właściwie nie ma miesiąca aby nie zgłaszały się do mojej kancelarii kobiety, które są nękane prze byłe czy obecne kochanki mężów. Nie ma przy tym znaczenia czy był rozwód, separacja, czy małżonkowie mieszkają nadal razem czy osobno. Co zadziwiające, pokrzywdzone kobiety potrafią znosić taki stalking ze strony kochanek ich mężów latami… Dziś zatem garść informacji o sposobach działania kobiet – nękaczy oraz jak sobie z nimi radzić. 

Nękanie przez kochankę

Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że schemat działania kobiet, które dopuszczają się stalkingu wobec żon (byłych czy obecnych) swoich partnerów, wygląda zazwyczaj w ten sam sposób. Kochanka najczęściej wysyła do pokrzywdzonej żony wiadomości –  z różną częstotliwością o różnych porach, także wczesnych porannych i nocnych. W  wiadomościach tych informuje pokrzywdzoną o swoim związku z jej mężem, ich pożyciu, wyrażanym przez niego stosunku uwielbienia do niej. Ale też pogardy i odrazy do pokrzywdzonej. Często też obraża pokrzywdzoną. Wykonuje do pokrzywdzonej połączenia telefoniczne, także do pracy na telefon stacjonarny.

Rzadziej zdarza się, że kobiety śledzą ofiarę czy używają przemocy fizycznej. Miałam jednak do czynienia również z takimi sytuacjami, że kochanki wysyłały do swoich ofiar „prezenty” w postaci zdjęć, a nawet rzeczy intymnych. Inne przykłady stalkingu opisałam tu: Nękanie – najczęstsze formy stalkingu.

Ramy czasowe takiego stalkingu? Najdłuższy, z którym się spotkałam, trwał 5 lat.

Jak nękanie przez kochankę męża wpływa na pokrzywdzoną?

Oczywistym pozostaje, że taki stalking istotnie narusza prywatność pokrzywdzonej. Każdorazowo czy to otrzymywane przez pokrzywdzoną smsy czy połączenia, wywołują u niej stres. Często nie pozwalają wykonywać obowiązków służbowych, zakłócają spokój i odpoczynek. Jej werbalne prośby o zaprzestanie nękania telefonami czy smsami pozostają przy tym daremne.

Nie muszę chyba wspominać, że bardzo dużo ofiar leczy się z powodu lęków, depresji czy innych zaburzeń nastroju.

Zgrabnie ujął to jeden  z sądów rejonowych, który rozpatrywał sprawę o nękanie. Trudno bowiem sobie wyobrazić, iż „zasypywanie” osoby, której małżeństwo uległo rozkładowi na skutek romansu współmałżonka, różnej treści smsami czy telefonami od osoby, z którą związał się współmałżonek, nie stanowi dolegliwości natury psychicznej. I nie wywołuje negatywnych emocji i przeżyć, powodując istotne naruszenie pewnego dobrostanu w sensie wolności psychicznej od tego rodzaju bodźców wywołujących stres. Czy zdenerwowanie, poczucie niepokoju, udręczenia, prześladowania, a także naruszenia godności osobistej.

Co zrobić, gdy nęka cię kochanka męża?

Rozwiązań problemu z uporczywie nękająca kochanką jest co najmniej kilka, przy czym najlepszym będzie.

Po pierwsze należy wezwać stalkerkę do zaniechania naruszeń prywatności za pomocą pisma. W swojej praktyce zawodowej wystosowałam takich pism w imieniu swoich klientów już kilkadziesiąt. Tutaj znajdziesz informacje, jak to zrobić. Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania?

Po drugie, jeżeli materiał dowodowy jest mocny (tzn. masz już wydruki smsów, bilingi itp.), to zablokować numery stalkerki. Np. u operatora albo bezpośrednio w swoim aparacie tel. Jak zbierać dowody, dowiesz się stąd: Jak udowodnić nękanie?

Po trzecie, należy zgłosić się do Prokuratury, napisać zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. O tym jak to zrobić, pisałam m.in. tutaj: Uporczywe nękanie – gdzie zgłosić?

Kobieta oskarżona o uporczywe nękanie

Jedną z takich spraw, w której kobieta nękała byłą żonę swojego partnera zajmował się Sąd Rejonowy w Wałbrzychu, III Wydział Karnym (sygn. akt III K 1010/13). Oskarżona (inicjały M.Ś.) nękała pokrzywdzoną (inicjały T.P.) poprzez wysyłanie niezwykle licznych wiadomości tekstowych, tzw. smsów oraz telefonowanie do pokrzywdzonej na jej telefon komórkowy. A także stacjonarny do zakładu pracy z różną częstotliwością oraz o różnych porach dnia.

Stalking został udowodniony przede wszystkim zeznaniami pokrzywdzonej, która występowała w sądzie w charakterze oskarżycielki posiłkowej. Wykorzystano też wydruki owych wiadomości tekstowych z zaznaczeniem daty i godziny ich nadania. Dowodem na nękanie były również wydruki połączeń pomiędzy telefonami pokrzywdzonej i oskarżonej dostarczonymi przez operatora sieci telefonicznej.

Z analizy wykazu połączeń wynikało, że jednorazowo stalkerka potrafiła wysłać do ofiary  aż 56 wiadomości.

Motywacja stalkerki była następująca: chciała ona dokuczać, zakłócać spokój. A więc nękać pokrzywdzoną pomimo świadomości, iż jej zachowanie jest niechciane przez adresata, który to fakt przyznała sama oskarżona.

Jeśli interesuje cię, jak przebiega sprawa o stalking, przeczytaj ten wpis: Jak przebiega sprawa o stalking?

Stalkerka uznana za winną przestępstwa

Sąd uznał oskarżoną za winną tego, że od kwietnia 2012r. do dnia 21 sierpnia 2013r. w W. woj. (…) poprzez wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych SMS oraz wykonywanie połączeń telefonicznych uporczywie nękała T. P., przez co istotnie naruszyła jej prywatność, tj. za winną popełnienia występku z art. 190a§1 kodeksu karnego.

Za ten czyn sąd wymierzy oskarżonej karę 3 miesięcy pozbawienia wolności (z zawieszeniem). A także orzekł obowiązek zapłaty zadośćuczynienia na rzecz ofiary stalkingu w kwocie tysiąca złotych. (Tutaj cały wyrok Sądu Rejonowego w Wałbrzychu: wyrok w sprawie o nękanie.)

Jeśli chcesz wiedzieć jakie kary grożą za nękanie, przeczytaj ten wpis: Co grozi za nękanie telefoniczne?

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.