Stalking – od kiedy jest karany w Polsce?

Przestępstwo uporczywego nękania obowiązuje w Polsce od 06.06.2011 r. Art. 190a kodeksu karnego wszedł w życie w dniu 6 czerwca 2011 r.

stalking nękanie adwokat pomoc art.190a kkStalking – od kiedy jest karany?

Od czasu do czasu do mojej kancelarii przychodzą osoby po poradę, które twierdzą, że są nękane od 10ciu i więcej lat. I choć rzeczywiście działania sprawcy takie jak telefonowanie do ofiary, nachodzenie jej w domu czy śledzenie, powtarzane są już np. od 2007 roku i ukierunkowane są na naruszenie prywatności czy wzbudzenie zagrożenia w pokrzywdzonym , a zatem mogłyby być rozpatrywane pod kątem stalkingu, to z punktu widzenia prawnego działania nękacza  sprzed 6 czerwca 2011 r. pozostaną bezkarne. Z tej prostej przyczyny, że przestępstwo to obowiązuje w polskim kodeksie karnym dopiero od tej daty.

Stalking – od kiedy jest karany?

Art. 190a kodeksu karnego wszedł w życie właśnie w dniu 6 czerwca 2011 r. A zatem to co było wcześniej nie mogło stanowić przestępstwa stalkingu. Innymi słowy, uporczywe nękanie jest karalne od wskazanej powyżej daty.

Nie ma stalkingu przed 06.06.2011 r.

W poszukiwaniu ciekawych orzeczeń na temat uporczywego nękania, natknęłam się na sprawę, która toczyła się w Sądzie Rejonowym w Prudniku na początku 2014 r.  Otóż do sądu tego trafił akt oskarżenia przeciwko pewnemu panu, który uporczywie nękał kobietę poznaną podczas turnusu rehabilitacyjnego. Akt oskarżenia brzmiał następująco „w okresie od 26 kwietnia 2011 roku do 2 sierpnia 2013 roku w M. gm. P., wysyłając liczne wiadomości tekstowe sms, listy oraz telefonując, uporczywie nękał K. C. istotnie naruszając jej prywatność i wzbudzając w pokrzywdzonej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia tj. o przestępstwo z art. 190a § 1 kk„.  

Oczywiście ten zarzut był skonstruowany wadliwie. Prokuratura wnosząc taki akt oskarżenia popełniła błąd w określeniu czasu trwania przestępstwa, bo jak już wskazywałam na wstępie- stalking nie był zabroniony w Polsce przed 06.06.2011 r. Najwcześniejszą datę tego czyny można określać dopiero od 06.06.2011., co z resztą zauważył Sąd.  Sąd, umarzając warunkowo postępowania przeciwko oskarżonemu na okres próby 2 lat, zmienił opis czynu i stwierdził, że polegał on na tym, że: „w okresie od 6 czerwca 2011 roku do 10 grudnia 2013 roku w M., wysyłając liczne wiadomości tekstowe oraz multimedialne, listy oraz wielokrotnie telefonując, uporczywie nękał K. C. istotnie naruszając tym jej prywatność”.

Prokurator, aby uniknąć takiego błędu w opisie czynu, powinien umorzyć postępowanie co do okresu od 26 kwietnia do 5 czerwca 2011. Jeśli więc jesteś pokrzywdzonym przestępstwem z art. 190a kk i otrzymasz postanowienie np. o odmowie wszczęcia dochodzenia albo umorzeniu dochodzenia w sprawie uporczywego nękania, które miało miejsce przed 6 czerwca 2011 r., wiedz, że jet to prawidłowa decyzja

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.