Nękanie dziecka

stalking dzieci art. 190a kodeks karny pomoc adwokat
Nękanie dziecka, autor: Klara Siwińska

Jedną z częstych form stalkingu jest grożenie lub zaczepianie rodziny lub przyjaciół pokrzywdzonego. Jak podają statystyki, aż 36,8% ofiar dotknęło nękanie w ten sposób. Więcej na temat form nękania pisałam tutaj: Uporczywe nękanie – najczęstsze formy stalkingu. Dziś zajmę się kwestią stalkingu wobec dzieci ofiary, który często jest właśnie pochodną, efektem ubocznym nękania samego dorosłego. A który potrafi wywołać wiele szkód w psychice małoletniego.

Nękania dziecka – przykłady

Wykorzystywanie przez stalkera małoletnich do swoich celów uważam za szczególnie perfidny sposób uprzykrzenia życia ofierze. Oto tylko niektóre przypadki, z którymi spotkałam się w ciągu minionych lat:

 • kierowanie wiadomości przez stalkera bezpośrednio do dziecka ofiary  (np. za pośrednictwem Facebooka) zawierającymi szczegóły z życia dorosłych;
 • grożenie ujawnieniem dziecku intymnych zdjęć ofiary;
 • wykonywaniem zdjęć dziecku (np. w drodze do szkoły);
 • publikowanie w sieci zdjęć z wizerunkiem dziecka;
 • publikowanie w sieci fałszywych ogłoszeń z danymi dziecka (wskazującymi na płeć, wiek, miejsce zamieszkania itd.);
 • znieważanie dziecka (np. na placu zabaw prze blokiem, w windzie itp.);
 • urządzanie awantur, używanie wulgarnych słów w obecności dzieci ofiary, kierowanie pretensji bezpośrednio do dziecka (bardzo często spotykam się z tym przy tzw. stalkingu sąsiedzkim; więcej na temat nękania przez sąsiadów tutaj: Nękanie przez sąsiada).

Nękanie dziecka – kiedy mamy do czynienia ze stalkingiem?

Jeśli twoje dziecko spotkały wyżej opisane przypadki, a jednocześnie sam czujesz się ofiarą nękania i zastanawiasz się co z tym faktem zrobić, chciałbyś wiedzieć czy to już nosi znamiona przestępstwa z art. 190a paragraf 1 kodeksu karnego, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

 1. Ile to trwa? Czy upłynęły dni, czy już tygodnie albo co gorzej – miesiące? Z jaką częstotliwością? Dla zrozumienia znamienia “uporczywości” nękania pomocnym będzie ten wpis: Uporczywe nękanie- czyli ile musi trwać aby uznać je za przestępstwo;
 2. Czy ta sytuacja ci przeszkadza, czy zostały naruszone twoje dobra albo dobra twojego dziecka- prywatność, poczucie bezpieczeństwa, itd?
 3. Boisz się stalkera, obawiasz się, że spełni swoje groźby?
 4. Czy informowałeś prześladowcę, że nie życzysz sobie kontaktu z jego strony. prosiłeś aby przestał cię nękać?

Jeśli odpowiedzi na pytania nr 2, 3 i 4 są pozytywne, a przy tym nękanie ciebie i dziecka trwa dłuższy czas, nieprzyjemne sytuacje się powtarzają, możesz zastanowić się nad zawiadomieniem organów ścigania o przestępstwie. O tym, jak to zrobić pisałam tutaj: Uporczywe nękanie – gdzie zgłosić? 

Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że o ile ofiara jest czasem w stanie długo znosić nękanie, to kiedy stalking zaczyna dotykać też jego dziecka, nie zwleka z zawiadomieniem.

Dziecko jako pokrzywdzony

W sytuacji gdy nękanie dotyka nie tylko ciebie, ale też twoje dziecko, to oboje jesteście pokrzywdzonymi w sprawie. Najprawdopodobniej będzie się to wiązało z koniecznością z przesłuchania dziecka w trakcie postępowania. Spotkałam się z sytuacją gdy dziecko było słuchane dopiero na etapie postępowania sądowego, bez takiej czynności w trakcie postępowania przygotowawczego. Innymi słowy, policja odebrała zeznania tylko od dorosłego, a dopiero kiedy akt oskarżenia trafił  do sądu, ten postanowił przesłuchać dziecko. Takie przesłuchanie odbywa się na innych zasadach niż przesłuchanie dorosłych, m.in. z udziałem psychologa, w innym pomieszczeniu niż sala sądowa. Niemniej jednak powinieneś się z taką ewentualnością liczyć.

Być może zainteresuje cię także ten wpis: Nękanie dziecka w szkole. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadzwoń aby umówić wizytę search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close