„Otoczeni przez psychopatów”

W minionym tygodniu przeczytałam książkę Thomasa Eriksona – „Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpoznać tych, którzy Tobą manipulują”. Polecając lekturę wspomnianej książki, chciałabym przytoczyć tu jej fragment o stalkerce – psychopatce, która nękała autora.

otoczeni przez psychopatów stalking pomoc art. 190a kodeks karny adwokat Warszawa

Stalker psychopata

Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpoznać tych, którzy Tobą manipulują

W minionym tygodniu przeczytałam książkę Thomasa Eriksona – „Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpoznać tych, którzy Tobą manipulują„. Jak twierdzi autor, „psychopaci są wśród nas i można ich spotkać częściej, niż podejrzewałeś – w pracy, w rodzinie, wśród przyjaciół. Nadszedł czas, aby poznać ich taktykę, bo kiedy zdecydują się zaatakować, będzie już za późno. Zrobią z tobą, co będą chcieli„.

Polecając lekturę wspomnianej książki, także z przyczyn, o których pisze sam twórca, jednocześnie chciałabym przytoczyć tu jej fragment o stalkerce – psychopatce, która nękała autora.

Od razu jednak naprowadzam – nie każdy stalker jest chorym psychicznie psychopatą. W swojej wieloletniej praktyce zawodowej zaledwie kilka razy razy spotkałam się z przypadkiem, kiedy stalker okazał się osobą  z zaburzeniami psychicznymi. A w jednym przypadku opinia biegłych była na tyle jednoznaczna i wskazywała na niepoczytalność, że postępowanie karne wobec nękacza należało umorzyć. Stalkerzy rzadko jednak są chorzy psychicznie. Zazwyczaj są oni po prostu tylko zwykłymi przestępcami jak tysiące inni. Choć mają o sobie mniemanie, że są jedynymi w swoim rodzaju.

Stalker psychopata

Thomas Erikson pisze: „Chcę przywołać sytuację, której sam doświadczyłem. Jestem autorem kilku książek. Kiedy wydałem pierwszy thriller, dostałem mail od młodej kobiety, która chciała zostać pisarką. Przeczytała moja książkę, oceniła ją jako fantastyczną i zapytała, czy mogę jej pomóc? Mam zdecydowane podejście do czytelników. Bardzo cenię wszelki kontakt z nimi, zachęcam do wyrażenia opinii, na przykład na temat danej książki, jednak zwykle udzielam każdemu tylko jednej odpowiedzi. Nie jestem w stanie prowadzić dłuższej wymiany zdań z prostego powodu: pracuję sześć dni w tygodniu. Odpisałem jej, jak odpisuję każdemu, i zapomniałem o sprawie. Nie odpuściła i zaczęła zasypywać mnie listami, a z każdym mailem – odpowiedzi nie wysyłałem – stawała się coraz bardziej agresywna.

Po pewnym czasie moja ówczesna towarzyszka życia otrzymała mail, który jasno świadczył o tym, że młoda kobieta – teraz już używająca innego nazwiska- jest ze mną związana i planujemy ślub. Zarówno moja partnerka, jak i ja wpadliśmy w osłupienie. Mail zawierał całą listę poważnych oskarżeń pod moim adresem. Na przykład: romansowałem z ponad setką kobiet, z których co najmniej dwadzieścia zaszło w ciążę w ciągu kilku miesięcy. (Zgłosiłem to na policję. Byli zaskoczeni, że w ogóle mam czas na pracę). Podobnych idiotyzmów było znacznie więcej, wszystkich nie dam rady opisać. Moja partnerka dostała też jakieś pięćdziesiąt maili, zawartość była różna, ale temat- jeden„.

Stalkerka zebrała dane o pisarzu w Internecie

Autor książki opisał dalej sposób postępowania stalkerki- kierowała do niego listy miłosne, w których pisała, że tęskni; nie mogła się doczekać kiedy znów się zobaczą, pytała kiedy wybiorą się, aby obejrzeć mieszkanie w centrum Sztokholmu. Chyba nie muszę przypominać, że pisarz i ta pani nigdy się nie spotkali, nie mieli wspólnych planów, wszystko to istniało tylko w wyobraźni stalkerki.

Co typowe, stalkerka zgromadziła również na temat pisarza wiele informacji m.in. dzięki Facebook’owi. Jego profil był dostępny dla każdego; wiedza dotycząca jego życia prywatnego, jaką posiadła, była spora, więc „niektóre z wypisywanych przez nią elaboratów brzmiały zupełnie przekonująco„. Za pomocą mediów społecznościowych przysporzyła mu wiele problemów, także wśród kolegów po piórze.

Notoryczna stalkerka

Stalking w tym przypadku trwał pół roku. Pisarz zgłosił sprawę organom ścigania, jednak jak się okazało w trakcie postępowania, nie był pierwszą ofiarą tej pani. Stalkerka wcześniej co najmniej jeden raz dopuściła się czegoś podobnego. „Chodziło o mężczyznę znacznie od niej starszego, także pisarza (…) Tak bardzo przejął się całą sprawą, że zrezygnował z pracy„.

Stalker psychopata zaprzeczy nękaniu?

Ciekawe w całej sprawie było to, że ta młoda kobieta, będąc przesłuchiwana wskazywała na inne osoby, które miały być rzekome winne nękania pisarza. Ale co najważniejsze – po przesłuchaniu jej, stalking ustał. Powyższe oznacza tylko tyle, że nie była chora psychicznie. „Gdyby zdiagnozowano u niej jakieś zaburzenia, nie mogłaby tak nagle powstrzymać się od działania. Cały czas była świadoma tego co robi.

Stalkerka kłamała przekonująco, a kiedy przedstawiono jej dowody świadczące o jej winie, zaprzeczała i posunęła się nawet do oskarżeń pisarza o groźby, że napuścił na nią zawodowych morderców.

Motyw działania stalkerki?

Autor próbował zrozumieć, co stalkerka chciała osiągnąć, jaki był jej motyw. Przychodziła do głowy m.in. zemsta za to, że nie pomógł jej zrealizować marzeń o karierze pisarki, że nie chciał z nią korespondować w sprawie jej poczynań literackich. Ta kobieta, zdaniem ofiary, chciała zrujnować jego życie i karierę zawodową. W części się jej to udało, bo ówczesny związek pisarza się rozpadł.

Czy książka „”Otoczeni przez psychopatów” pomoże uniknąć stalkingu? Tego nie wiem, ale na pewno porządna dawka wiedzy o psychopatach i ich sposobach działanie, nie zaszkodzi.

Stalker psychopata a stalker niepoczytalny

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej o uporczywym nękaniu przez osobę niepoczytalną,  odsyłam do tego wpisu. A jeśli stalker jest chory psychicznie?

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.