Skip to content

Adwokat Barbara Szopa w Polsat News

adwokat Barbara Szopa
autor: Tomasz Duma, Rzym, listopad 2018

Dziś, po długiej przerwie na blogu, postanowiłam się trochę pochwalić ostatnimi osiągnięciami zawodowymi. W niektórych sprawach są to małe sukcesy, które mam nadzieją doprowadzą w przyszłości do skazań stalkerów za uporczywe nękanie, w innych znów duże sukcesy, bo moje klientki po wielu miesiącach, a czasem wręcz latach nękania, odzyskały spokój i  uwolniły się od prześladowców na dobre (stąd też na zdjęciu pozuję przed Łukiem Triumfalnym Konstantyna Wielkiego w Rzymie, które to łuki zaczęto przecież stawiać  dla uczczenia ważnego wydarzenia).

I tak, w jednej ze spraw karnych, które prowadzę w imieniu pokrzywdzonej, doprowadziliśmy w grudniu do postanowienia jej byłemu partnerowi zarzutów, w tym zarzutu uporczywego nękania z art. 190a paragraf 1 kodeksu karnego. Sprawa była o tyle ważna, że klientka musiała na jakiś czas wyprowadzić się ze swojego domu w obawie przed stalkerem, który ją notorycznie nachodził. Nękanie trwało wiele miesięcy i składało się na nie kilkaset różnych czynów, od telefonowania do pokrzywdzonej, do kierowania niechcianych przesyłek, poprzez kontaktowanie się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Sprawę nadzoruje jedna z warszawskich prokurator rejonowych i mamy nadzieję, że zakończy się wkrótce skierowaniem aktu oskarżenia do sądu.

Udało się także doprowadzić, w sprawie innej klientki, do zaprzestania nękania jej przez stalkera, co więcej, nawet bez wszczynania sprawy karnej, co zaoszczędziło pokrzywdzonej wiele czasu i pieniędzy. Otóż skierowałam do sprawcy wezwania do zaprzestania naprzykrzających się działań i nękanie ustało, a teraz, po pół roku, można też stwierdzić, że ustało na dobre. Tym większy to sukces, że samodzielne wezwania, jakie kierowała wcześniej klientka do byłego partnera, nie przynosiły pożądanych rezultatów.

W ubiegłym roku zawarliśmy też ugodę ze stalkerem, na mocy której ten wpłacił na rzecz mojego klienta kwotę kilku tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia i oczywiście zobowiązał się nie kontaktować się z nim oraz jego rodziną w przyszłości. Tu podkreślam, że nie negocjowaliśmy ze sprawcą, po prostu przedstawiliśmy mu warunki do zaakceptowania. Mój klient nie brał też osobiście udziału ani w rozmowach ugodowych, nie był obecny przy podpisywaniu dokumentu, co mogłoby być dla niego stresujące. I tak jak w poprzednim przypadku- miesiące mijają, a nękanie nie wróciło. Dlatego warto czasem rozważyć inne drogi niż kierowanie sprawy do organów ścigania.

Poza tym w grudniu 2018 r. miałam przyjemność wystąpić w stacji Polsat News w programie „Interwencja Extra” w charakterze eksperta. Program był poświęcony głównie nękaniu wicemiss Polonia przez jej byłego partnera (więcej na ten temat można przeczytać na stronie Interwencji Extra: Podsłuchy, nagrania, oskarżenia. Wojna byłej wicemiss Polonia z byłym partnerem). 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadzwoń aby umówić wizytę
%d bloggers like this: