Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Polsce na temat uporczywego nękania, ofiarami stalkingu padają przede wszystkim kobiety (72%), przy czym aż w przeszło połowie przypadków stalkerem jest partner (mąż, narzeczony, sympatia) lub były partner.
Nękanie przez byłego męża, to sprawy z którymi coraz częściej spotykam się w swojej kancelarii. Jak pisałam w ubiegłym roku, że zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Polsce na temat uporczywego nękania, ofiarami stalkingu padają przede wszystkim kobiety (72%). Przy czym aż w przeszło połowie przypadków stalkerem jest partner (mąż, narzeczony, sympatia) lub były partner. Tutaj cały ten post: Ofiara stalkingu. Dlatego dziś zajmę się stalkingiem przez byłego męża. I wyrokiem, jaki zapadł w sprawie nękania kobiety właśnie przez jej byłego męża.
Na czym może polegać nękanie przez byłego męża? Proponuję odpowiedź na to pytanie na podstawie autentycznej sprawy, która miała miejsce w Warszawie. Mężczyzna (inicjały K.Z.) uporczywie nękał byłą żonę poprzez:
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie inne formy może przybrać stalkingu, przeczytaj ten artykuł: Nękanie – najczęstsze formy stalkingu
Jak się tłumaczył ten mężczyzna? Otóż twierdził, że przychodził do mieszkania byłej żony, bo chciał spotkać się z córką. Kobieta nie wpuszczała go do mieszkania, odmawiała mu kontaktu, także z córką, ponieważ zawsze znajdował się pod silnym wpływem alkoholu. Warto tu wspomnieć, że córka też nie chciała znać ojca, ani się z nim widzieć.
Jak to często bywa w tego typu sprawach, pokrzywdzona wzywała na interwencję Policję i Straż Miejską.
Nękanie przez byłego męża działo się w okresie od 28 lutego 2012 roku do 8 lipca 2012 roku. Więc mniej więcej na przestrzeni 4,5 miesiąca.
Pamiętaj, że żeby skutecznie postawić komuś zarzut uporczywego nękania, sprawca musi działać właśnie w sposób uporczywy. Co to znaczy? Że musi działać w sposób powtarzalny; jednorazowe zachowanie, a nawet kilka zachowań, nie wystarczy żeby mówić o przestępstwie stalkingu. Sprawca musi tez podejmować działania wbrew woli ofiary.
Pisałam na ten temat szerzej tutaj: Uporczywe nękanie- ile musi trwać, aby uznać je za przestępstwo
Zachowania byłego męża wzbudziły u pokrzywdzonej uzasadnione poczucie zagrożenia. Były mąż został zatem oskarżony o czyn z art. 190a § 1 kodeksu karnego. Najpierw oczywiście postawiono mu zarzut, a potem sprawa trafiła z aktem oskarżenia do sądu.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak może przebiegać taka sprawa o stalking, zajrzyj tutaj: Jak przebiega sprawa o stalking?
W opisywanej tu sprawie o uporczywe nękanie przez byłego męża przesłuchanych zostało kilkunastu świadków. W tym matka oskarżonego, ojciec pokrzywdzonej, dzielnicowy, obecny mąż pokrzywdzonej, kurator zawodowy, strażnicy miejscy. Odbyło się 8 rozpraw na przestrzeni ponad roku. Ktoś może zapytać czemu tak długo trwało to postępowanie?
Nie mam zamiaru wchodzić w rolę adwokata polskiego wymiaru sprawiedliwości i tłumaczyć, że jak na Warszawę, to i tak szybko poszło. Ale warto tutaj wskazać, że sąd wyznaczał terminy rozpraw średnio co dwa miesiące. Dla porównania w innych sprawach w sądach rejonowych w Warszawie, na termin rozprawy trzeba czasem czekać pół roku. przed sądem okręgowym czy apelacyjnym – nawet rok.
Mając na uwadze chociażby tę sprawę o stalking, ofiara powinna uzbroić się w cierpliwość przy dochodzeniu sprawiedliwości… Więcej na ten temat tutaj: Poradnik ofiary – jak w 5 krokach przygotować się do procesu o stalking.
Nękanie przez byłego męża skończyło się jego skazanie. Sąd uznał oskarżonego K.Z. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu. Za to przestępstwo z art. 190a paragraf 1 kodeksu karnego mężczyzna został skazany na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd jednak warunkowo zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności na okres 3 lat próby.
Sąd wziął bowiem pod uwagę takie okoliczności łagodzące jak:
Dodatkowo, w związku z tym, iż oskarżony dopuścił się popełnienia przypisanego mu przestępstwa będąc pod wpływem alkoholu, to Sąd zobowiązał go do powstrzymywania się od jego nadużywania.
Cały wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia, II Wydział Karny z dni 11 grudnia 2014 roku, sygn. akt II K 409/13, znajdziesz tutaj: Wyrok w sprawie o stalking
No dobrze, ktoś mógłby zapytać, a gdzie w tym wyroku zadośćuczynienie dla pokrzywdzonej za stalking? Gdzie jest zakaz zbliżania się do niej? Niestety nie ma. I uważam, że to nie jest wyrok, który ma odpowiednie oddziaływanie na sprawcę. A pokrzywdzona chyba nie ma poczucia sprawiedliwości. Pamiętaj jednak, że ten wyrok został wydany niedługo po tym, jak to przestępstwo z art. 190a trafiło do kodeksu karnego. I na szczęście od tamtej pory dużo się zmieniło na lepsze, jeśli chodzi o dbanie o interesy ofiar w postepowaniu karnym.
Jako adwokat reprezentujący ofiary w sprawach o stalking, zawsze zgłaszam takie wnioski. Zazwyczaj sądy je uwzględniają i w wyroku znajdują się postanowienia o pieniądzach, które stalker ma zapłacić ofierze. Lub też właśnie zakaz zbliżania się lub kontaktowania. Jeśli chcesz przeczytać o tym, na jakie konkretnie kwoty odszkodowania za nękanie możesz liczyć, przeczytaj ten artykuł: Zadośćuczynienie za nękanie
Jeśli widzisz szansę na to, że twój stalker odpuści, bez inicjowania postępowania karnego, zastanów się np. nad wysłaniem do niego wezwania. W tym artykule znajdziesz przydatne informacje na ten temat, a także inne rady, jak sobie radzić z nękaniem: Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania?
W innych zaś moich artykułach znajdziesz informacje o zakazach zbliżania się oraz kontaktowania, a także wzory pism w postępowaniu o stalking.