Skip to content

Uporczywe nękanie – gdzie zgłosić?

stalking zawiadomomienie o uporczywym nękaniu art. 190a kodeks karny
zdjęcie pochodzi z serwisu flickr.com

Co powinieneś zrobić jeśli padłeś ofiarą stalkingu? Gdzie i komu zgłosić, że jesteś uporczywie nękany? Czy lepiej napisać zawiadomienia o przestępstwie, czy złożyć ustne zawiadomienie na komisariacie? Znajdziesz tu odpowiedzi na te i inne pytania.

Zawiadomienie o uporczywym nękaniu – czy zgłaszać policji?

Po pierwsze powinieneś wiedzieć, że zawiadomienie o przestępstwie stalkingu możesz zgłosić policji. Każdy funkcjonariusz Policji ma bowiem obowiązek przyjąć zawiadomienie bez względu na to do jakiego komisariatu się udasz. Co prawda zasadą jest, że daną sprawą zajmuje się ta jednostka, na terenie której popełniono przestępstwo, jednak jeśli nie wiesz do którego konkretnie komisariatu się udać, skieruj się do najbliższego (zawiadomienie o przestępstwie złożone w jednostce policji, która jest niewłaściwa i tak  zostanie przekazane jednostce odpowiedniej).

Osobiście często odradzam tę metodę. Po pierwsze, w emocjach zapomnisz o połowie zdarzeń, o których powinieneś wspomnieć, pominiesz świadka lub też nie dołączyć wszystkich wydruków maili czy zdjęć. To normalne, pod wpływem stresu zdarza się przecież pominąć pewne fakty. Po drugie i najważniejsze – często słyszę od swoich klientów, że jak byli na komisariacie, to policjant ich zniechęcał do złożenia zawiadomienia. Usłyszeli od funkcjonariusza, żeby poczekali, stalking sam minie, sprawca się zniechęci. Albo żeby wrócili później np. z komputerem czy innymi dowodami, które są rzekomo niezbędne. Albo że to w ogóle nie jest przestępstwo, klika moich klientek usłyszało nawet, że „facet panią adoruje, to trzeba się cieszyć”.  Dlatego lepiej czasem napisać pismo- o tym więcej poniżej.

Zawiadomienie o uporczywym nękaniu

Forma zawiadomienia o uporczywym nękaniu może być różna. Zawiadomienie o przestępstwie może być:

 • złożone ustanie – wówczas policjant zajmujący się sprawą powinien sporządzić protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie;
 • pisemne.

Pisemne zawiadomienie o stalkingu

Pisemne zawiadomienie o przestępstwie stalkingu to nic innego jak pismo procesowe. Pamiętaj zatem, że powinno ono spełniać wymogi pisma procesowego określone w kodeksie postępowania karnego (art. 119 k.p.k.). To znaczy, że powinno zawierać co najmniej:

 1. oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy (oznaczenie jednostki policji lub prokuratury wraz z adresem);
 2. oznaczenie (czyli dane personalne) oraz adres wnoszącego pismo,
 3. treść wniosku lub oświadczenia (czyli opis sprawy, której dotyczy zawiadomienie), w miarę potrzeby z uzasadnieniem,
 4. datę i podpis składającego pismo.
Jeżeli zdecydujesz się na pisemne zawiadomienie o stalkingu, to takie pismo możesz:
 • wysłać pocztą tradycyjną, elektroniczną (mailem) lub też faksem
 • dostarczyć osobiście do policji  lub prokuratury.

Pamiętaj jednak, że samo sporządzenia zawiadomienia o przestępstwie uporczywego nękania nie kończy sprawy, jest to w zasadzie dopiero jej początek. Po dostarczeniu pisma najprawdopodobniej zostaniesz wezwany do złożenia zeznań w charakterze świadka.

W przypadku zawiadomienia o stalkingu, nie zapominaj również o wniosku o ściganie. Stalking jest bowiem przestępstwem prywatnoskargowym, oznacza to, że ściganie będzie możliwe jedynie na wniosek ofiary. Bez wniosku pokrzywdzonego ani prokuratura, ani policja nie zajmą się ściganiem stalkera. Wyjątek stanowi tzw. typ kwalifikowany stalkingu z art. 190a § 3 kodeksu karnego (jeżeli w wyniku stalkingu, pokrzywdzony targnie się na własne życie), którego ściganie odbywa się w trybie publicznoskargowym z urzędu.

Dlaczego lepiej złożyć pisemne zawiadomienie o stalkingu?

Swoim klientom rekomenduję złożenie pisemnego zawiadomienie o stalkingu z kilku przyczyn. Po pierwsze pisząc masz możliwość spokojnie zastanowić się na faktami dotyczącymi przestępstwa, usystematyzować wiedzę o stalkerze (jeśli ją posiadasz), zebrać dane:

 • kiedy stalking się zaczął, jak długo trwał, czyli ramy czasowe przestępstwa,
 • jakie jest miejsce lub miejsca przestępstwa,
 • kim jest sprawca lub co o nim wiesz, a co mogłoby pomóc go zidentyfikować,
 • jakie posiadasz dowody – maile, smsy, bilingi, zdjęcia, wydruki wiadomości z Facebooka lub innych portali itp.
 • czy znasz dane świadków oraz ich dane (imię, nazwisko, adres)

Napisanie zawiadomienia pomoże ci także w przyszłości, kiedy będziesz składał zeznania. Pisemne zawiadomienie to taka twoja baza wiedzy, zawsze możesz do niej wrócić jeśli zapomnisz o pewnych faktach.

Wzór zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa uporczywego nękania

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników mojego bloga, stworzyłam wzór takiego zawiadomienia, który możesz pobrać za darmo.

Wzór zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa uporczywego nękania (stalkingu) do pobrania tu: zawiadomienie o przestępstwie stalkingu- wzór

Jeśli jednak z jakichś powodów policja (lub prokuratura) odmówi ci wszczęcia postępowania o czyn z art. 190a kodeksu karnego, lub też umorzy takie postępowanie, to na blogu znajdziesz wzory zażaleń na takie decyzje:

Czy Policja zajmuje się zgłoszeniami anonimowymi?

Jednym ze sposobów zawiadomienia o przestępstwie jest także anonim. Anonim to po prostu informacja pochodząca od osoby, która chce pozostać nieznana. Forma złożenia anonimu może być różna:

 • informacja telefoniczna (np. za pośrednictwem infolinii dla pokrzywdzonych)
 • informacja w formie pisemnej – może być bez podpisu albo też z podaniem nieprawdziwych danych personalnych lub też celowo nieczytelnie podpisana.

Teoretycznie każda informacja, w tym anonimowa, powinna być traktowana jest przez policję na równi z zawiadomieniem pochodzącym od osoby, która ujawniła swoje dane. Pamiętaj jednak, że jeśli jesteś ofiarą i zgłaszasz sprawę anonimowo, to mówiąc potocznie, takie dochodzenie czy śledztwo zajmie więcej czasu, organy ścigania będą bowiem ustalać m.in. osobę pokrzywdzoną.  Jeśli organom ścigania nie uda się ustalić Twoich danych w ogóle, to pozbawiasz się wiedzy co się dalej ze sprawą dzieje. Nie będziesz bowiem informowany o wyniku dochodzenia czy śledztwa.

Czy zawiadomienie o przestępstwie stalkingu może złożyć dziecko?

Odpowiadając wprost – tak. Każda osoba może złożyć zawiadomienie o przestępstwie, może to zatem zrobić również małoletni. Zasady składania zawiadomienia o przestępstwie są takie same w odniesieniu do dzieci, jak i do osób dorosłych. Oznacza to, że dziecko będzie mogło np. złożyć zeznania w charakterze świadka czy też będzie uczestniczyć w innych czynnościach procesowych na tych samych zasadach co osoba dorosła.

74 thoughts on “Uporczywe nękanie – gdzie zgłosić? Leave a comment

 1. Dzień dobry .od wczoraj 2.04.2019 jest nekania przez właścicielkę mieszkania mam caly czas przyklejana karteke na drzwiach ta sama sytuacja pojawila sie w dniu dzisiejszym ta sama kartka bylam wczoraj na policji ale oni nic z tym nie robią proszepo pomoc co mam zrobic

 2. A ja sie zastanawiam jak zlozyc takie zawiadomienie, jesli wiem ze osoba ktora mnie neka nie znajduje sie w Polsce, a nawet w tym samym kraju co ja (jestesmy w dwoch roznych krajach, czasem pryjezdzamy do polski). Czy moge dalej zglosic to w Polsce?

 3. Witam moja byla znajoma rozpisuje po znajomych rozne rzeczy na moj temat , szantazuje że ma jakis filmik wyciaga jakiest stare fakty psała do mojego parnera rzekomo ja ja oczerniłam nie wiem kiedy czy moge ją podac o nękanie ?/

 4. Witam , mam problem ponad poł roku z pewnym znajomym. Kolegowaliśmy się, a że znalazłam sobie faceta to nagle zmieił się o 180 stopni i zaczął mnie szantazować i nękać. Doszło do tego ze usunełam konta na portalach społecznosciowych, zmieniłam nr ale nadal mieszkam tam gdzie mieszkam wiec podjeżdza pod dom i wystaje zaczepiając każdego. Bylam juz na kilku komisariatach i wszedzie mnie odprawiali z kwitkiem. Na ostatnim byłam w mojej miejscowości. Mysłalam ze potraktuja mnie powaznie ale nie. Pytanie bylo czy przyszlam po rade. Tragedia. Teraz cały czas obawiam sie czy ktos z domu nie zadzwoni do mnie ze on stoi pod domem, ktos znajomy napisze ze on pisze do nich. Juz mam tego wszystkieg dość.

 5. Pytanie: Witam. Jestem nękana przez bylego partnera obraza mnie wypisując rozne rzeczy na moj temat ze sprowadzam sobie do domu sponsorów itp. Ja mam troje malych dzieci on nie ma praw do nich ale wychowywal je ze mna jest ojcem najmłodszego z dzieci ale nie jest wpisany i gdy sie roztalismy chcial je widywać stawiał mi warunki kiedy i wogle… Zaczepia nas na ulicy… Wiele razy powtarzal ze lepiej zeby dzieci trafiły do domu dziecka i on sie o to postara… Terz grozi ze bedzie udostępniał nasze prywatne rozmowy gdy bylismy razem publicznie mi niszczy opinie wypisuje pod zdjeciami na portalach z roznych fikcyjnych kont… Nachodzi mnie w nocy wali do drzwi budząc dzieci… Wykrzykuje pod moim domem obelgi a wszystko jak twierdzi bo nie moze widywać dzieci ale gdy mnie widzi to nawet o dzieci nie pyta czy są zdrowe czy maja co jesc nie interesuje sie czy wogole czegos im potrzeba… Gdy zawołałam od niego alimenty na najmłodsze dziecko i oddanie mi pieniedzy pożyczonych to mnie wyśmiał na srodku miasta w obecnosci mojej rodziny ktora probowal nastawić przeciwko mnie i powiedzial ze jestem żałosna i tego pożałuje… Ja go zablokowałam gdzie tylko moglam ale on znajduje sposob na to zeby jakos napisac lub wyzwać… Co ja mam robic?

  • Też mam ten sam problem i nie wiem co robic. Mnie nęka były mąż. jeszcze nie zgłaszałam nic bo trochę się boję.

 6. Bardzo dobry artykul .Niezmiernie pomocny. Szkod tylko ,ze prawo w Posce jest tak ubogie jesli chodzi o stalking gdzy praktycznie zglaszajac policji fakt uporczywego nekania od ponad roku nie dzieje sie nic . Policja jest a jakby jej nie bylo. Troche polskie przepisy sa niedopracowane gdyz nie kazdy chce bawic sie w sady i prokurature ( ktora jak dobrze wiemy rowniez czesto gesto umarza sprawe i nie robi nic ) . Podsumowujac polska policja i prokuratura jedynie co to zniecheca do siebie a osoba nekana zyje w coraz wiekszym stresie gdzie osoba nekajaca triumfuje .Niestety ale taka jest prawda. Borykam sie ze stalkingiem od ponad roku ,gdzie jawnie moja sasiada neka mnie sms ami, plotkami, podrzucaniem smieci pod drzwi, kradzieza wycieraczek i mnostwem innych rzeczy i policja nie zrobila nic doslownie. Mam nawet filmiki na ktorcyh widac jak podchodzi pod moje drzwi i rzuca szmaty , filmik na kotrym w miejscu publicznym wyzywa mnie ,nawet pchnela . Mnostwosmsow w ktorych pisze ze zalatwi mnie tylko niech wyjde sama kiedys po ciemku. Polskie prawo niestety kulej i to barzo mocno. W UK wystarczylo by dwa takie smsy a kobieta juz by siedziala. Prosze mi wierzyc. W Polsce dopoki nie dojdzie do tragedii ani policja ani prokuratura nic nie zrobi. Takie sa niestety fakty w panstwie prawa a bezprawnym.

 7. Dzień dobry, gdzie mogę zgłosić nękanie przez osobę, której nazwiska nie znam?

 8. Witam, mój problem jest dla mnie bardzo trudny,dla policji wydaje sie nie problemem,co mam zrobić w danej sytuacji,Moja sąsiadka kupiła sobie dzwonki(ozdoba ogrodu)które przy wietrze dzwonią dzień i noc,nie mo,zna tego przesłuchać,Kiedy ja włączyłam w dzien radio przyjechała policja i zakazała słuchania radia a zapytałam o uciążliwe słuchanie dzwonków to powiedzieli ,że to ozdoba.Zgłosiłam ten problem do urzędu (własciciela mieszkań)oni milczą,Ja nie mogę słuchać w dzień i nocy tych dzwonków ,Idzie zwariować,okna nie otworzę,wciąż tylko dzwonki,Co robić ?Bozenna

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: