Zostałem oskarżony o nękanie

Jeśli zostałeś oskarżony o nękanie, bez względu na to czy sprawa jest na etapie śledztwa, czy jesteś podejrzanym, czy już na etapie sądowym, ten wpis jest dla ciebie. Co powinieneś zrobić, jeśli jesteś oskarżonym o stalking?

Zostałem oskarżony o nękanie

Dzisiejszy wpis, wyjątkowo, nie jest dla ofiar stalkingu, ale dla sprawców nękania. Jeśli zostałeś oskarżony o popełnienia tego przestępstwa, bez względu na to czy sprawa jest na etapie śledztwa, czy jesteś podejrzanym, czy już na etapie sądowym, ten wpis jest dla ciebie.

Zostałem oskarżony o nękanie – co dalej?

Domyślam się, że czytasz mojego bloga, bo masz problem- otrzymałeś wezwanie do zaprzestania nękania od ofiary lub jej pełnomocnika. Lub doręczono ci wezwanie do stawiennictwa w prokuraturze celem przesłuchania w charakterze podejrzanego o czyn z art. 190a kodeksu karnego. Ewentualnie otrzymałeś z sądu akt oskarżenia o ten czyn. Jeśli zastanawiasz się, co robić, odpowiedz sobie na proste pytanie.

Czy to oskarżenie jest słuszne? Innymi słowy, czy jestem winny? Czy zrobiłem to, o co mnie podejrzewają, oskarżają? Czy przyznaję się do nękania?

Zostałem niesłusznie oskarżony o nękanie

W przypadku odpowiedzi przeczącej, jeśli nikogo nie nękałeś, nie czujesz się winny, uważasz, że zarzuty są bezpodstawne, rekomenduję ci się po prostu bronić. Możesz oczywiście to robić sam lub powierzyć sprawę profesjonaliście- adwokatowi.

Możesz zacząć od uzbrojenia się w dawkę wiedzy na temat nękania. Poczytaj co to jest stalking (np. tu: czym jest stalking?), kiedy są wypełnione znamiona uporczywego nękania (Uporczywe nękanie- ile musi trwać, aby uznać je za przestępstwo). Przyda ci się też na pewno wiedza, jak przebiega sprawa o nękanie (Jak przebiega sprawa o stalking?).

Oskarżenie o nękanie to nie jest błaha sprawa. Za czyn z art. 190a paragraf 1 kk grozi bowiem kara pozbawienia wolności do lat 8. Jeszcze większa kara grozi za czyn z art. 190a paragraf 3 kk. (Więcej o karach za stalking pisałam tu: Co grozi za nękanie telefoniczne?).

Oskarżenie o stalking – jak się bronić?

To, jak się bronić, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jakimi dowodami dysponuje prokuratura czy sąd na poparcie zarzutu. Przykładowo, jeśli w aktach sprawy znajdują się wydruki wiadomości od ciebie skierowane do ofiary, to czy są one prawdziwe? Czy nie zostały zmodyfikowane? Czy to ty użytkowałeś telefon, z którego wykonywano połączenia do pokrzywdzonego? Na te pytania możesz odpowiedzieć oczywiście dopiero po zapoznaniu się z aktami sprawy. O ile prokurator wyrazi taką zgodę.

Możesz złożyć wyjaśnienia w sprawie, możesz też milczeć i odmówić wyjaśnień. Możesz składać wnioski dowodowe, możesz też pozostać biernym przez całe postępowanie. Pamiętaj bowiem, że jako podejrzany, ewentualnie jako oskarżony, nie masz obowiązku dostarczać żadnych dowodów. To prokurator musi udowodnić ci, że zrobiłeś to, o co cię podejrzewa.

Oskarżenie o nękanie – przyznaję się do stalkingu

Jeśli natomiast zostałeś oskarżony o nękanie, ale czujesz się winny, przyznajesz, że dopuściłeś się czynu z art. 190a kk, to rekomenduję następujące kroki.

Po pierwsze i najważniejsze- przestań nękać. Przestań robić to, o co zostałeś oskarżony, albo o co cię podejrzewają. Jeśli pokrzywdzony, ofiara napisała ci wiadomość, ewentualnie dostałeś wezwanie od pełnomocnika (Jak wezwać stalkera do zaprzestania nękania?), to dostosuj się do wezwania. Nie dzwoń, nie kontaktuj się ze znajomymi, nie publikuj niczego na temat ofiary w internecie. Nie chodź za ofiarą, nie rób jej zdjęć, nie przychodź pod pracę, nie zaczepiaj.

Wierz mi, jeśli pokrzywdzony stalkingiem skierował swoje kroki do adwokata i szuka pomocy prawnej, a ty dostałeś wezwanie do zaprzestania nękania, to jest ostatnia szansa, żebyś zrozumiał naganność swojego postępowania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli nie przestaniesz nękać swojej ofiary po otrzymaniu wezwania, to następnym pismem, które doręczy ci listonosz będzie wezwanie do prokuratury.

Przeprosiny za nękanie

Po drugie – możesz okazać skruchę. Jeśli bierzesz odpowiedzialność za to, co zrobiłeś pokrzywdzonemu, to możesz go przeprosić i zaproponować zadośćuczynienie. Tylko pamiętaj, jeśli ofiara ma pełnomocnika, to nie wysyłaj takich pisemnych przeprosin bezpośrednio do ofiary, tylko właśnie do tego, kto ją reprezentuje.

Nie dalej jak parę miesięcy temu, miałam do czynienia z podobnym przypadkiem. Otóż w imieniu klientki, skierowałam do stalkera wezwanie do zaprzestania nękania. Mężczyzna ten zaprzestał nękania, ale tylko na kilka tygodni. Wtedy złożyłam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W toku postępowania pan ten został tymczasowo aresztowany. Areszt niestety nie przemówił mu do rozsądku, bo jeszcze z więzienia napisał do mojej klientki odręczny list. I niby były to przeprosiny, ale co z tego, skoro moja klientka nie życzyła sobie jakiegokolwiek kontaktu ze swoim byłym partnerem! Stalker tylko pogorszył swoją sytuację, dość wspomnieć, że tymczasowy areszt został mu przedłużony o kolejne 3 miesiące.

Zadośćuczynienie za nękanie

Jeśli chodzi o kwestię odszkodowania dla pokrzywdzonego, czyli pieniędzy, które zrekompensują mu krzywdę, to zastanów się nad tym, ile konkretnie mógłbyś wypłacić ofierze. Może pomoże ci ten wpis: Zadośćuczynienie za uporczywe nękanie.

Pamiętaj, że zarówno kwestia zadośćuczynienia, jak i przeprosin, może znaleźć się w ugodzie. Sprawa o nękanie – ugoda.

Wyroki za stalking

Jeśli zostałeś oskarżony o stalking, koniecznie zapoznaj się z informacjami na temat wyroków jakie mogą zapaść w twojej sprawie. Domyślam się, że jeśli czujesz się pomówiony, niesłusznie oskarżony, to najbardziej interesuje cię ten uniewinniający wyrok. Jakie masz szanse na uniewinnienie za nękanie pisałam tutaj: Wyroki za nękanie.

Powyższe informacje stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji  i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania może ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych. W przypadku wątpliwości zapraszam do kontaktu.

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.