W Polsce, w roku 2020 wydano prawie 2 tysiące wyroków za uporczywe nękanie i kradzież tożsamości (czyli za czyny z art. 190a kodeksu karnego). Większość z nich to wyroki skazujące.
W Polsce, w roku 2020 wydano łącznie 1965 wyroków w sprawach o uporczywe nękanie i kradzież tożsamości (czyli za czyny z art. 190a kodeksu karnego). Większość z nich to wyroki skazujące. Jednym z najbardziej surowych wyroków za stalking, to ten wydany przez Sąd Okręgowy w Białymstoku wobec stalkera, który następnie zastrzelił swoją była partnerkę – sąd wymierzył mu karę dożywotniego pozbawienia wolności: Proces oskarżonego o zastrzelenie byłej partnerki.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jakie kary grożą za nękanie, przeczytaj ten wpis: Co grozi za nękanie?
W roku 2020 wydano w Polsce łącznie 1398 wyroków skazujących za nękanie (za czyn z art. 190a §1 kodeksu karnego). Oraz 130 wyroków skazujących za kradzież tożsamości (za czyn z art. 190a § 2 kk). Mowa tu oczywiście o wyrokach wydanych w I instancji.
Najmniej wyroków było za uporczywe nękanie, którego następstwem było targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie. Za czyn z art. 190a § 3 kk skazano bowiem łącznie tylko 3 oskarżonych. I warto w tym miejscu podkreślić, że 2 wyroki skazujące były na karę bezwzględnego więzienia.
Co się zaś tyczy wyroków za stalking uniewinniających, to w roku 2020 wydano ich odpowiednio:
Innymi słowy, spośród wszystkich osądzonych osób za stalking w roku 2020, czyli spośród 1965 wyroków za czyny z art. 190a kk, tylko 47 było uniewinniających. Łatwo policzyć, że oskarżony ma ok. 2,3% szans na uniewinnienie za stalking oraz 3 % szans na wyrok uniewinniający za kradzież tożsamości (podszywanie się).
O wyroku uniewinniającym za podszywanie się w Internecie, pisałam tu: Oskarżona uniewinniona od stalkingu
Przed nowelizacją kodeksu karnego, która nastąpiła w dniu 31 marca 2020 r., za uporczywe nękanie groziła kara pozbawienia wolności do lat 3. Obecnie jest to kara więzienia od 6 miesięcy do aż lat 8. (Wpływ COVID-19 na postępowania o uporczywe nękanie). W związku z tym, obecnie nie ma już możliwości warunkowego umorzenia postępowania o stalking. Wcześniej takich wyroków było wydawanych kilkaset rocznie.
Przykładowo w roku 2020 wydano 163 wyroków warunkowo umarzających za czyn z art. 190a §1 kodeksu karnego. Oraz 16 wyroków warunkowo umarzających postępowanie o czyny z art. 190a § 2 kodeksu karnego.
Poniżej wskazuję wyroki za nękanie, jakie zapadły w latach poprzednich, a o których już pisałam: