Podszywanie się pod inną osobę na Facebooku

podszywanie się pod kogoś art. 190a kodeks karnyPodszywanie się na Facebooku (podszywanie się na FB – kradzież tożsamości)

Ostatnio głośno było w mediach o przypadku prof. Ewy Łętowskiej i podszywania się na Facebooku. Osoba podszywająca się wykorzystywała m.in. wizerunek znanej prawniczki i rozsyłała oferty współpracy różnym podmiotom. Jak pokazuje życie kradzież tożsamości dotyka jednak nie tylko polityków czy dziennikarzy.

Co zrobić jeśli ktoś się za ciebie podszywa w Internecie? Jak reagować jeśli ktoś wykorzystuje twoje dane, założył konto na twoje nazwisko na Facebooku i cię kompromituje? Co grozi za wykorzystywanie wizerunku innych osób? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Podszywanie się pod inną osobę = kradzież tożsamości

Podszywanie się pod inną osobę, wykorzystywanie jej wizerunku lub innych jej danych osobowych w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej jest przestępstwem. Kodeks karny, konkretnie art. 190a paragraf 2 wskazuje, że czyny takie są zagrożone karą pozbawienia wolności.

I tak przykładowo, sprawca, który udostępniał na portalu społecznościowym informacje stawiające ofiarę w złym świetle nie tylko jako kobietę i żonę, które to informacje dotyczyły na tyle istotnych kwestii obyczajowych, że podważały również jej autorytet jako nauczyciela, został skazany przez Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 29 września 2014r. (sygn. VII K 700/14). Kara w tym przypadku wyniosła aż 6 miesięcy pozbawienia wolności. W tej sprawie stalker nie ograniczył swoich zabiegów jedynie do skopiowania wiadomości mailowych. Lecz również zmienił hasło dostępu do tej poczty uniemożliwiając pokrzywdzonej korzystanie z danych tam zawartych.

Kiedy mamy do czynienia z przestępstwem podszywania się?

Aby można mówić, że mamy do czynienia z przestępstwem przywłaszczenie tożsamości pokrzywdzonego z art. 190 a § 2 kodeksu karnego, musimy ustalić najpierw:

 • czy sprawca podszywa pod inną, rzeczywiście istniejącą osobę? Nie będzie bowiem przestępstwa jeśli sprawa podszywa się pod osobę fikcyjną, czyli nieistniejącą w rzeczywistości, np. postać literacką.
 • czy nastąpiło wykorzystanie wizerunku? Wizerunek to po prostu czyjaś podobizna na rysunku, obrazie, zdjęciu oraz sposób, w jaki dana osoba lub rzecz jest postrzegana i przedstawiana.
 • czy nastąpiło wykorzystanie innych danych osobowych? Dane osobowe to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej (zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych). Zatem danymi osobowymi będą nie tylko imię i nazwisko, ale także płeć, wzrost, znaki szczególne, obywatelstwo, linie papilarne, miejsce i data urodzenia. Poza tym danymi osobowymi mogą być cechy dokumentów tożsamości, numer PESEL. A także wykształcenie, znajomość języków, posiadane uprawnienia, charakter pisma, stan cywilny itp.
 • czy doszło do wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej? Jeśli nawet ktoś wykorzystuje twój wizerunek w Internecie, podszywa się pod ciebie na Facebooku, ale nie została ci wyrządzona żadna szkoda czy krzywda, to nie doszło do przestępstwa.

Podszywanie się na Facebooku- gdzie zgłosić?

Jeśli zauważyłeś, że ktoś założył na twoje dane fałszywe konto na Facebooku lub też że twój wizerunek jest wykorzystywany w Internecie w sposób bezprawny, opisany powyżej, powinieneś sprawę zgłosić organom ścigania, policji lub prokuraturze.

O tym gdzie konkretnie się udać, w jakiej formie zgłosić stalking pisałam tutaj: Gdzie zgłosić stalking?

Bez względu na to czy zdecydujesz się zawiadomić o przestępstwie czy nie, wiedz, że także same portale społecznościowe, w tym Facebook pomagają użytkownikom w zgłaszaniu konkretnych przypadków. Podszywanie się na Facebooku możesz zgłosić tutaj: Jak zgłosić fałszywe konto, które podszywa się pode mnie?

Podszywanie się na fb – konieczny wniosek o ściganie

Pamiętaj, że  stalking polegający na podszywaniu się pod inną osobę jest  przestępstwem prywatnoskargowym. Oznacza to, że ściganie będzie możliwe jedynie na wniosek ofiary. Bez wniosku pokrzywdzonego ani prokuratura, ani policja nie zajmą się ściganiem stalkera.

Jak pisałam już wcześniej jedynie tzw. typ kwalifikowany stalkingu z art. 190a § 3 kodeksu karnego, czyli jeżeli w wyniku stalkingu, pokrzywdzony targnie się na własne życie, jest ścigany w trybie publicznoskargowym z urzędu.

Za podszywanie się możesz uzyskać zadośćuczynienie, przeczytasz o tym tu:  Zadośćuczynienie za nękanie. 

Podszywanie się na Facebooku a pozew cywilny

Jeśli ktoś wykorzystuje twój wizerunek, ale masz wątpliwości czy doszło do przestępstwa stalkingu z art. 190a paragraf 2 kodeksu karnego, to możesz skorzystać z ochrony jakie, poza kodeksem karnym, dają ci inne ustawy.  Przykładowo, kwestie rozpowszechniania wizerunku zostały także uregulowane w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (art. 81). Czy w kodeksie cywilnym (art. 23 i 24 k.c.). Możesz zatem rozważyć złożenie pozwu i dochodzenie swoich praw w postępowaniu cywilnym.

Może zainteresuje cie też ten wpis: Pozew za nękanie- jak uzyskać zadośćuczynienie w sądzie cywilnym?

 1. Witam, moja sprawa wygląda następująco. Ktoś założył profil na facebooku z fikcyjnym imieniem i nazwiskiem lecz wykorzystał moje zdjęcie. W komentarzach i postach na owym fałszywym koncie pojawiały się bardzo wulgarne wyzwiska i oszczerstwa na mój temat podając przy tym prawdziwe moje imie, nazwisko, adres. Kilkadziesiąt razy zglaszalam tak jak w instrukcji na Facebooku że ktoś podszyta się odemnie lecz niestety bez rezultatu. Profil do dnia dzisiejszego istnieje. Co mogę jeszcze zrobić aby to konto ktoś końcu sprawdził i usunął???

  1. należy zawiadomić policję lub prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 190a paragraf 2 kodeksu karnego

 2. Witam, od kilku miesięcy istnieje konto na Facebooku z fikcyjnym imieniem i nazwiskiem lecz z moim zdjęciem. Na owym fałszywym profilu skierowane są wulgarne i obraźliwe posty w których już podane jest moje prawdziwe imię, nazwisko oraz adres. Kilkadziesiąt razy zgladzalam na Facebooku dane konto zgodnie z instrukcja niestety bez rezultatu. Co można jeszcze zrobić aby owe konto przestało istniec???

 3. Zdruzgotany 27/07/2016 — 10:55

  Witam.

  Jestem w kropce ! .. niedawno prowadziłem bardzo szczęśliwy tryb życia z moją partnerką lecz nagle pojawił się ogromny problem w postaci osoby która podszyła się pod moją osobę .. używała podobnych zwrotów wykorzystała moje zdjęcia które posiadałem tylko w telefonie oraz numeru telefonu … nie wiem jakim sposobem uzyskała dostęp do moich danych ! a tym bardziej do telefonu komórkowego z którego były wysyłane dziwne sms-y których ja osobiście w swoim aparacie nie widziałem i nie miałem dostępu … teraz borykam się z problemem udowodnienia mojej drugiej połówce że nie mam nic z tym wspólnego lecz technicznie nie wiem jak to ugryźć … wyciek danych prawdopodobnie odbył się z siedziby firmy w której pracuje .. było to zgłaszane lecz żadne konkretne informacje od organów ścigania nie były mi podane . czy jest cokolwiek czym mógłbym udowodnić swoją niewinność w tej sprawie ?

  1. I co udało Ci się jakoś tę sprawę wyjaśnić? Jestem w podobnej sytuacji (tylko, że u mnie chodzi zdjęcia, które były/są na FB i IG).

  2. Witam.
   Niestety mnie spotkało to samo. Koszmar trwa już 3 lata-a zaczęło się od sms-ów z nieznanych numerów. Przez ten czas zmieniłem dwa razy numer telefonu
   Portale społecznościowe to totalne dno. Można na nich człowieka zniszczyć i nawet się nie dowiesz kto to zrobił.Ktoś założył konto na Facebooku z moimi danymi i rozsyła zaproszenia na sex po okolicy. Na pomoc policji nie ma co liczyć Dobrze że mam inteligentną żonę bo byłbym sam.

 4. Witam.
  Widzę że post który Pani opublikowała jest dość stary, ale chciałabym coś napisać.
  Ostatnio przeglądając portal Facebook, z ciekawości wpisałam moje konto w wyszukiwarce portalu.
  Jak później się okazało, znalazłam świeże konto fałszerskie z moją osobą.
  Zgłosiłam to konto i Facebook usunął je. Jednak dzisiaj od znajomej dowiedziałam się, że jakieś konto pisało do niej, i czy nie założyłam nowego. Sprawdziłam i znowu spotkałam świeży profil z moim zdjęciami, imieniem i nazwiskiem. Tak jak wcześniej, zgłosiłam i usunięto. Czy dobrym posunięciem będzie to, że z mojego zapasowego profilu napiszę do tej osoby jeżeli jeszcze raz tak się stanie?
  Boję się, a coś czuję że zgłaszanie nic nie daje…

  1. Barbara Szopa 06/07/2017 — 06:38

   Szanowna Pani, post, mimo upływu czasu, jest aktualny, również jest nadal aktualny stan prawny. Skoro ktoś się pod Panią podszywa to proszę rozważyć zgłoszenie przestępstwa. Co do samodzielnego pisania do osoby, która się pod Panią podszywa, to może to Pani zrobić, pod warunkiem oczywiście, że wie Pani jaki użyć słów, czego się domagać aby to odniosło skutek, a nie tylko rozjuszyło sprawcę.

 5. Witam

  Mężczyzna, który mnie nęka, w pewnym momencie zdołał się włamać na moje konto e-mail oraz na Facebooka. Poczty e-mail nie odzyskałam – została bezpowrotnie skasowana. Jestem jedynie w posiadaniu wydrukowanych e-maili które zdążyłam zapisać przed włamaniem na moje konto e-mail. Niestety stalker okazał się na tyle przebiegły, iż korzystał (być może nadal korzysta) z adresu e-mail zarejestrowanego w Norwegii. Prokuratura mnie poinformowała, iż w tej sytuacji wobec skasowania e-maila na który mi się włamano – nie ma możliwości ścigania sprawcy bez uzyskania pomocy prawnej w Norwegii, bo tylko tamtejsza prokuratura mogłaby zarządzić kontrolę norweskiej poczty elektronicznej oraz ustalić adres IP, z którego wysyłane były nękające mnie e-maile. Czy da się jeszcze coś z tym zrobić?

  Dostęp do konta na Facebooku na szczęście odzyskałam krótko po włamaniu.

 6. Witam
  Mam podejrzenie graniczące z pewnością, iż jest to od dłuższego czasu mój problem także. Piszę podejrzenie, ponieważ nie posiadam twardych dowodów tzn. osobiście nie widziałem tego konta.
  Mam również podejrzenie graniczące z pewnością, że osoby z mojego otoczenia są zaznajomione z tematem natomiast od żadnej z powyższych osób nie otrzymałem informacji na ten temat z ich własnej woli oraz w wyniku zapytania (niektórych z nich) również nie, także tym osobom już “dziękuję”.
  Jest to prawdopodobnie jedna z opcji ” gdy sprawca zakłada imitujące prawdziwe konto na portalu społecznościowym i umieszcza na „swoim” profilu fotomontaże zdjęć ofiary np. w kontekście seksualnym.”
  W wyniku różnych zasłyszeń ustaliłem, że prawdopodobnie jest to Facebook, na którym nie posiadam swojego konta.
  Proszę o jakieś porady jak się do tego zabrać

 7. Witam ! Mam problem Innego Rodzaju !!!! Otóż , Sąsiad zachowując się jak Przysłowiowy Paździoch Twierdzi , że coś Jemu Śmierdzi !!!! Wydzwania do Mojej siostry , do Moich Drzwi itp.
  Czy powinienem zgłosić Sprawę do Policji (Prokuratury) o Nękanie ?
  waw_ros@tlen.pl

 8. Witam! Bardzo prosiłabym o zdanie w mojej sprawie. Podejrzewam swojego byłego partnera o to, że z ukrycia zarejestrował nas, a najprawdopodobniej mnie w trakcie naszych intymnych momentów (seksu). Podejrzenia moje wynikają z tego, co mnie spotyka na co dzień. Podejrzewam także, że grupa innych osób rozpowszechnia to/te nagrania (wydaje mi się logiczne, że w takiej sytuacji napuściłby na mnie cała patologię jaką nosi ziemia) oraz podejrzewam, że grupa ludzi podszywa się pode mnie, jako ja rozpowszechniając te nagrania i narzucając się innym w internecie w taki oto perfidny sposób, działając na moją szkodę, a zapewne dla własnych korzyści. Jaka odpowiedzialność karna obejmuje takie osoby, które rozpowszechniają materiał przedstawiający kogoś podczas czynności seksualnej, bez wiedzy i zgody danej osoby oraz podszywają się pod nią rozpowszechniając taki treści? Mam wrażenie, że Polacy mają bardzo niską świadomość prawną, o ile w ogóle jakąś i że w internecie czują się bezkarni.

 9. Witam. Spotkała mnie przykra sytuacja. Ktoś utworzył fałszywy profil na fb z moim imieniem, nazwiskiem oraz zdjęciem i napisał podszywając się pode mnie obraźliwą wiadomość w messengerze. Screen z tej wiadomości upubliczniła osoba z którą się sprzeczałam w dyskusji na facebookowej grupie, bo do niej była ta wiadomość skierowana. Z powodu okoliczności, których tu rozwijać nie będę, podejrzewam, że utworzyła fałszywy profil lub poprosiła o to kogoś własnie ta osoba z którą byłam w konflikcie. Ale to tylko przypuszczenie, faktem jest, że fałszywy profil został utworzony i wykorzystany do oszkalowania mnie.
  Zostałam ośmieszona i oszkalowana. Niestety mój fałszywy profil szybko zniknął z wyszukiwania, nie mogłam go zatem zgłosić do fb, nie wiem jednak, czy został całkowicie usunięty, czy tylko zdezaktywowany.
  Największym problemem jest to, że jestem osobą publiczną, wiceprezeską stowarzyszenia non profit, które prowadzi działalność charytatywną, zatem podszywanie się pode mnie może zostać wykorzystane do np. fałszywych zbiórek pieniężnych. Dysponuję screenami zarówno z opisywanej wiadomości messengerowej, jak i z fałszywego profilu.
  Nie jest to “uporczywe nękanie”, nie wiem zatem, czy podlega zgłoszeniu na policję. Jednak chciałabym nagłośnić sprawę z uwagi na niebezpieczeństwo oszustw finansowych oraz sprawdzić, czy konto zostało całkowicie usunięte, a nie jedynie dezaktywowane. Proszę o radę.
  Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadzwoń aby umówić wizytę search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close