Czy nękanie, które trwało 15 dni można uznać za uporczywe? Co to jest uporczywość w rozumieniu art. 190a kodeksu karnego? Ile mu trwać nękanie, aby je zgłosić?

Kiedy można oskarżyć kogoś o stalking? Czy policja przyjmie twoje zawiadomienie o nękaniu, które trwało tylko kilka tygodni? Na te i inne pytanie odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Żeby można było postawić komuś zarzut uporczywego nękania muszą być spełnione przesłanki wskazane w art. 190a § 1 kodeksu karnego. Przypominam, że przepis ten stanowi, że kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Najtrudniejszą kwestią jest tu zazwyczaj określenie, czym jest uporczywość. Czyli przez jaki okres czasu i z jaką częstotliwością musi działać stalker, aby zajęły się nim organy ścigania. Zainteresowanych szczegółami odsyłam tutaj: Uporczywe nękanie- czyli ile musi trwać aby uznać je za przestępstwo. A w skrócie przypominam, że o uporczywym zachowaniu stalkera świadczą :
Jak łatwo zatem dostrzec, nie ma w polskim prawie karnym ścisłego określenia ile dni, tygodni czy miesięcy ma trwać nękanie. Lub też jak często zachowanie sprawcy ma się powtarzać, aby uznać to za przestępstwo stypizowane w art. 190a kk. Sądy orzekają bardzo różnie. Nie ma jednolitego stanowiska judykatury.
Aby oskarżyć o nękanie czasem wystarczą już 3 tygodnie i kilkanaście smsów czy telefonów od stalkera. Pamiętaj jednak, że dla stwierdzenia, że nękanie ma charakter uporczywy nie wystarczy samo określenie czasu trwania czynu i powtarzalność zachowań sprawcy. Trzeba mieć na uwadze jeszcze jego nastawienie, zamiar. Czy sprawca działa nadal, mimo, że pokrzywdzony prosił go o zaprzestanie kontaktów? A może kontakty te były celem realizacji uprawnień i mieściły się w granicach prawa. Przykładowo, sprawca chciał odzyskać swoje rzeczy lub dług?
Czasem wystarczy działanie sprawcy na przestrzeni tylko 2 tygodni, aby oskarżyć o stalking. Przykładem niech będzie wyrok, który zapadł w Sądzie Rejonowym w Częstochowie (wyrok z dnia 20 listopada 2015 r., sygn. akt XI K 390/14). Mianowicie stalking w tej sprawie trwał „zaledwie” 15 dni – od 12 do 27 czerwca 2013 roku. Sąd uznał, że pomimo tak krótkiego okresu, czyn sprawcy wypełniał znamiona przestępstwa z art. 190a § 1 k.k.
Sąd uznał tak mając na uwadze, że stalker wykonał wiele prób połączeń telefonicznych na prywatny numer tel. pokrzywdzonej. Aż 89 połączeń w ciągu owych 15 dni. Oskarżony nachodził pokrzywdzoną w miejscu pracy. Poza tym próbował pozyskać informacje na temat pokrzywdzonej od osób z którymi wspólnie pracowała. Podejmował te działania mimo wyraźnych i stanowczych sprzeciwów pokrzywdzonej.
Ta sprawa opisywana powyżej była nietypowa także z tego względu, że powodem stalkingu nie była nieodwzajemniona miłość, lecz – jak twierdził oskarżony- nieprawidłowości, jakich dopuściła się pokrzywdzona w sposobie doręczania mu przesyłek pocztowych. Obrona starała się wykazać w sądzie, że „co prawda oskarżony wykonywał połączenia telefoniczne kierowane do K. M. jednakże przyczyną tego było unikanie przez pokrzywdzoną kontaktów służbowych z oskarżonym. Oraz niedbałe doręczenie przesyłek pocztowych, a tym samym zaniechanie wypełniania przez K. M. obowiązków służbowych„.
Taka linia obrony okazała się nieskuteczna, w konsekwencji karą dla stalkera było 10 miesięcy pozbawienia wolności. Z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat tytułem próby. Na marginesie wskazuje, że apelacja od wyroku sądu I instancji została oddalona, więc wyrok jest prawomocny.
Inna sprawa, w której zapadł wyrok skazujący za czyn z art. 190a paragraf 1 kk mimo krótkiego, bo trwającego „zaledwie” kilka tygodni nękania, toczyła się np. przed Sądem Rejonowym w Rypinie. Zaledwie” ujmuję w cudzysłów, bo z perspektywy ofiary nie ma nękania, które by trwało krótko, każde nękanie jest zbyt długie. Otóż oskarżony stanął pod zarzutem stalkingu, który trwał od 13 lipca do 31 sierpnia 2016 roku.
I znowu można by mieć zastrzeżenia, czy działania w takim okresie czasu, bo 7miu tygodni, można uznać za „uporczywość”, gdyby nie okoliczność, że oskarżony wykonał wówczas do pokrzywdzonej 326 połączeń. Ponadto wysyłał do niej smsy. Co ciekawe oskarżony przyznał, iż wysyłał do żony smsy, wykonywał połączenia telefoniczne, mimo że wiedział, że żona nie chce z nim rozmawiać, nie chce, by do niej pisał, ale robił to jej na złość.
Kiedy więc można oskarżyć o stalking? Reasumując, zanim udasz się do organów ścigania aby zgłosić przestępstwo stalkingu, spróbuj najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie czy owo nękanie w twoim przypadku rzeczywiście jest uporczywe. W stwierdzeniu, kiedy można oskarżyć o nękanie, pomocne będą takie pytania.
O tym, jak może wyglądać sprawa o nękanie, przeczytasz tutaj: Jak przebiega sprawa o stalking?
Jako adwokat od kilkunastu lat pomagam pokrzywdzonym przestępstwem nękanie. Nie tylko udzielam porad, ale przede wszystkim reprezentuje ofiary przed organami ścigania i sądami, sporządzam wezwania do stalkerów. Jeśli potrzebujesz pomocy, umów się na konsultację ze mną. Udzielam także porad telefonicznych, jeśli nie możesz przyjechać do kancelarii: https://stalking.com.pl/umow-konsultacje/