Jedną z najczęstszych form stalkingu, obok rozpowszechnianie oszczerstw, kłamstw i plotek o ofierze, są groźby lub użycie szantażu. Co grozi za nękanie i groźby?
Jedną z najczęstszych form stalkingu, obok rozpowszechnianie oszczerstw, kłamstw i plotek o ofierze, są groźby lub użycie szantażu. Zgodnie bowiem z badaniami na temat uporczywego nękania, o których pisałam m.in. tutaj: Uporczywe nękanie – najczęstsze formy stalkingu, ponad 49% wszystkich pokrzywdzonych przestępstwem z art. 190a kodeksu karnego było szykanowanych właśnie poprzez groźby. Co grozi za nękanie i groźby karalne? Dziś próba odpowiedzi na to pytanie.
Jak już wiele razy wspominałam na blogu, zachowanie sprawcy stalkingu polegające na uporczywym nękaniu może jednocześnie wyczerpywać znamiona innych przestępstw lub wykroczeń. W zależności od okoliczności może dojść do zbiegu stalkingu m.in. z:
Może też dojść do zbiegu uporczywego nękania z przestępstwem:
Zgłaszając przestępstwo nie musisz wskazywać konkretnych artykułów kodeksu karnego, nie musisz się na tym znać. Nikt nie może wymagać od ciebie podania, że zgłaszasz przestępstwo z paragrafu takiego, czy innego. Wystarczy, że swoimi słowami opiszesz sprawę, stan fatyczny. Jak zgłosić przestępstwo oraz gdzie, pisałam tu: Uporczywe nękanie – gdzie zgłosić?
Kodeks karny rozróżnia groźbę bezprawną i groźbę karalną. Dziś zajmujemy się na blogu tą drugą, czyli groźbą karalną.
Groźba karalna została ujęta w art. 190 kodeksu karnego. Zgodnie z paragrafem 1 kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Groźba karalna, podobnie jak stalking, jest ścigana na wniosek pokrzywdzonego.
Istotą groźby jest nie tyle skłonienie (zmuszenie) pokrzywdzonego do określonego postępowania wbrew jego woli. Ile wywołanie u niego stanu uzasadnionej obawy, że zapowiedziana krzywda może go spotkać (np. z chęci zemsty).
Jak widać z powyższego, za groźby karalne może grozić nawet kara więzienia. Podobnie jest z uporczywym nękaniem, za to przestępstwo również jest przewidziana kara pozbawienia wolności. Tyle, że zdecydowanie surowsza, bo aż 12 lat.
Szczegółowe kary za stalking opisałam tu: Co grozi za nękanie telefoniczne?
Poniżej podaję przykłady autentycznych sprawy o stalking i groźby, czyli takie sprawy karne, które w akcie oskarżenia zawierały jednocześnie dwa czyny.
Jeśli interesuje cię, jak wygląda taka sprawa karna w praktyce, to przeczytaj ten artykuł, w którym opisałam przebieg postępowania o uporczywe nękanie: Jak przebiega sprawa o stalking?
Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa stalkingu i użyto wobec ciebie gróźb, to pamiętaj, że dla bytu przestępstwa uporczywego nękania nie ma znaczenia, czy sprawca ma zamiar wykonać swoje groźby. Decydujące jest tu twoje subiektywne odczucie jako osoby zagrożonej. (Tak m.in. orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 12.12.2013 r., sygn. III KK 417/13).
Nie ma też znaczenia w jakiej formie ci grożono. Groźba może bowiem przybrać postać grożenia słowem (ustnie), pismem. A także gestem, np. przez przystawianie noża do gardła, zbliżanie się z otwartym ogniem do przedmiotów łatwopalnych. Lub jakimkolwiek innym zachowaniem. Pod warunkiem, że wynika z niego jasno, że sprawca chce wzbudzić w zagrożonym uzasadnioną obawę, że popełni przestępstwo na jego szkodę lub wobec jego osoby najbliższej.