Nękanie w Internecie

stalking, nękanie w sieci, w Internecie,
Nękanie (stalking) w Internecie

Nie ma miesiąca, aby w wiadomościach nie pojawiały się informacje o osobach nękanych w Internecie. Nic dziwnego, nękanie w Internecie  jest jedną z najczęstszych form stalkingu (Nękanie – najczęstsze formy stalkingu).

Aby  wiedzieć jak się chronić przed cyberprzemocą lub z nią walczyć, jeśli już cię dotknęła, trzeba uzbroić się w niezbędną dawkę wiedzy na ten temat. Dlatego z tego posta dowiesz się nie tylko tego, co kodeks karny mówi na temat nękania przez internet, co to jest cyberbullying, jakie są kary za nękanie w internecie, ale także gdzie zgłosić stalking internetowy.

Nękanie w Internecie

Polskie prawo karne nie rozróżnia przestępstwa nękania ze względu na środek, którym się posłużono do jego popełnienia. Nie ma zatem oddzielnie w kodeksie karnym przestępstwa nękania telefonami czy nękania w Internecie. Kodeks karny stanowi ogólnie, że przestępstwem jest uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej mające na celu wzbudzenie u niej uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia lub istotne naruszenie jej prywatności (art. 190a paragraf 1 kodeksu karnego).

Nękanie przez Internet – kiedy jest karalne?

Aby nękanie w Internecie zostało zatem uznane za przestępstwo stalkingu  wskazane w art. 190a paragraf 1 k.k. musi spełniać wszystkie znamiona tam opisane, tzn.:

 • nękanie w sieci musi być jest uporczywe (o tym, kiedy mam do czynienia z uporczywością nękania pisałam tutaj: nękanie- kiedy jest uporczywe);
 • nękanie w Internecie musi polegać istotnym naruszaniu prywatności lub na wzbudzeniu w pokrzywdzonym uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia.

Stalking internetowy – na czym polega?

Nękanie w sieci może przybrać różne formy; inwencja prześladowców nie ma granic. Dotychczas w swojej praktyce zawodowej spotkałam się, poza nękaniem za pomocą maili oraz  wiadomości na portalach społecznościowych, z następującymi czynami stalkerów:

Nękanie – podszywanie się pod kogoś

Bardzo częstą formą nękania w Internecie jest również podoszywanie się, na przykład na Facebooku. Proceder też może polegać na używaniu cudzego imienia i nazwiska i publikowaniu w jej imieniu różnych rzeczy, właśnie na FB. Dużo na ten temat pisałam tutaj: Podszywanie się pod inną osobę na Facebooku. Więc jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy mam do czynienia z przestępstwem podszywania się, zachęcam to lektury tamtego wpisu.

Nękanie w Internecie – rozpowszechnianie kłamstw

Jedna z bardziej “ciekawych” spraw, z którą się spotkałam w tym roku, polegała na rozsyłaniu przez stalkera negatywnych opinii o ofierze do jej potencjalnych pracodawców. Prześladowca wiedział po prostu na jakie stanowisko aplikuje jego ofiara i wielokrotnie oczerniał ją w mailach skierowanych do pracodawcy.

Cyberbullying –  co to jest?

W jednym z odcinków “Przyjaciół” (ang. “Friends”) zatytułowanym “Dwaj brutale” (ang. “The one with the bullies”) Chandler i Ross spotykają w kawiarni dwóch osiłków. Dochodzi między nimi do rozmowy, potem jeden z mężczyzn zabiera Chandlerowi czapkę, w końcu zabraniają bohaterom serialu przychodzić do kawiarni. Niby nie dzieje się nic złego, nie ma przemocy (jest tylko groźba pobicia), ale jednak Chandler i Ross obawiają się tych dwóch panów do tego stopnia, że postanawiają kawę pić tylko w domu. Na tym polega bullying.

Bullying jest po prostu formą agresji, często tylko słownej, uprawianej przez osoby pozbawione empatii, chcące zaimponować innym siłą. Dlatego agresor tak często działa przy publiczności. Bullying może polegać na obrażaniu czy zastraszaniu, ale także na naruszaniu nietykalności cielesnej. Ofiarami padają np. dzieci, poniżani przez silniejszych kolegów z klasy.

Cyberbullying tym się różni od bullying, że po pierwsze – jest uprawiany w Internecie, a po drugie – często jest anonimowy. Anonimowość daje stalkerowi poczucie bezkarności.

Jak widać, cyberbullying to po prostu nękanie  za pomocą środków technologicznych i Internetu (tylko jak zwykle ubrane w angielskie słowo…).

Kary za nękanie w Internecie

Za uporczywe nękanie w Internecie  grozi więzienie. Konkretniej za nękanie (wskazane w art. 190a paragraf 1 kodeksu karnego), jak i za podszywanie się pod inną osobę (wskazane w art. 190a paragraf 2 kodeksu karnego), grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

(Przed nowelizacją kodeksu karnego, czyli przed marcem 2020 roku kara była niższa. Za nękanie w Internecie groziło tylko 3 lata więzienia). Więcej o karach za stalking pisałam tutaj: Kary za stalking).

Nękanie przez internet – gdzie zgłosić?

Uporczywe nękanie możesz zgłosić zarówno w formie pisemnej (np. w zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa) lub ustnie do protokołu na policji. O tym jak i gdzie zgłosić nękanie pisałam m.in. tutaj: Nękanie – gdzie zgłosić? 

O Nękaniu w Internecie , w tym o kradzieży tożsamości wypowiadałam się dla portalu prawo.pl. Zachęcam do lektury całego artykułu: Za wpisy z cudzego konta na Facebooku można trafić do więzienia. 

Nękanie w Internecie – sprawa karna

Jeśli już zgłosiłeś zawiadomienie o przestępstwie nękanie, to pewnie interesuje cię, jak tak sprawa będzie dalej przebiegać. Scenariuszy jest wiele i są one zależne od sprawcy (czy łatwo go złapać, czy raczej będzie nieuchwytny), ale także od ciebie (czy będzie np. chciał zawrzeć ugodę ze stalkerem) i od prokuratora, na którego trafisz. Najczęstsze scenariusze sprawy o stalking opisałam tutaj: Jak przebiega sprawa o stalking?

Pamiętaj jednak, że bez względu na działania prawne, ważnym w sprawach o nękanie, jest twoje zachowanie. Twoja postawa wobec sprawcy ma ogromny wpływ na to, ile nękanie będzie trwało, a także na przebieg samego procesu. Jak reagować na stalking, jak się zachowywać, żeby nie nakręcać stalkera przeczytasz tutaj: Pomoc dla ofiar stalkingu (nękania) oraz tutaj: Odpisywanie stalkerowi- wpływ zachowania ofiary na wyrok

 1. m.dobrzyńska 30/04/2016 — 17:15

  witam, jestem prześladowana od 11 lat, coraz bardziej. Zgłosiłam do Prokuratury i…dostałam odpowiedź nie podjęcia śledztwa. Nie wiem co mam dalej zrobić, powoli mam dosyć życia.

  1. a z jakich przyczyn nie podjęto postępowania? Czy zna Pani uzasadnienie?
   Bez uzasadnienia trudno cokolwiek doradzić.

 2. Jakis czas temu mezczyzna na GG wyslal mi moje dane. Nadal sie boje lecz nic nie moge zrobic

 3. nękana na forum 22/01/2017 — 18:37

  A co z nękaniem anonimowym na różnych typu forach ??? Czy jeśli osoba ubliżająca i nękająca moją osobę jest anonimowa na forum również mozna to zgłaszać ? Czy jest szansa aby ukarać tą osobę? Proszę o odpowiedź i pomoc, gdyz systematycznie jestem oczerniana w sieci ( wraz z moją rodzin) i jedyną rzeczą jaką narazie robię jest zgłaszanie postów/ watków na temat mojej osioby do usunięcia.. a to jak walka z wiatrakami 🙁

  1. Tak, można zgłaszać prokuraturze czy policji również takie przestępstwa w sieci nawet jeśli nie zna Pani sprawcy. Przykładowo organy ścigania mogą się zwrócić do administratora danej strony www o adres IP, z którego wysłano obraźliwe treści. Ewentualnie, w zależności od zasobności portfela, można samemu zatrudnić detektywa biegłego w sprawach informatyki.

 4. Witam. Jestem nękany przez byłego pracodawce i osobe z jego rodziny. Wszystko zaczęło się w 2007 roku kiedy pracowałem u tego pracodawcy ,pewnego razu piłem wode było lato ,upały ,woda którą piłem była gorzkawa niestety dopiero po fakcie zorientowałem się w temacie. Wsypano mi do napoju tzw. “nieświadomke”. Skutki dziwne zachowanie ,brak apetytu ,zero snu ,ogromne pokłady energii. Pracodawca po tym zdarzeniu naopowiadał w okolicy ,że jestem chory. W lipcu 2007 zakończyłem współprace z tą firmą i póściłem to w niepamięć z myślą,że po zmianie firmy wszystko się unormuje. Niestety tak się nie stało padłem ofiarą natarczywego nękania ,które ciągnie się po dziś dzień. Poza tym mam pewność ,że zostałem również pomówiony w internecie ,łącznie z użyciem moich zdjęć,prawdopodobnie facebook . Niestety nie jestem sam w stanie znaleźć tych materiałów ,które zapewne są tam już od ładnych paru lat.Fałszywe informacje pod moim adresem rozprzestrzeniają się od 2015 roku w zastraszającym tempie. Jestem wytykany palcami ,ośmieszany publicznie,szkalowany. W 2014 miała miejsce nawet napaść w miejscu mojego zamieszkania na co mam świadków. Grożono mi już trzy razy śmiercią i mam na to dowody. Policja po kilku zgłoszeniach mnie wyśmiała.Dodatkowo brat byłej pracodawczyni oskarżył mnie o morderstwo i rozpowiadał, i rozpowiada to po ludziach. Co moge zrobić w tej sytuacji?Pomocy.

 5. A jeśli sprawca nękania jest obywatelem innego kraju (w tym wypadku USA)? Czy zgłaszanie do prokuratury w ogóle ma szanse na powodzenie?

 6. Czy można nazwać nękaniem, jeśli zablokowana osoba na wszystkich możliwych portalach społecznościowych i komunikatorach, chcąc uzyskać kontakt pisze do członków rodziny?

 7. witam od paru miesięcy mieszkam z mezem i jego bratem w 1 mieszkaniu po ich rodzicach my w 1 pokoju a brat w drugim brat meza nadużywa alkoholu i narkotykow od paru lat jeszcze za zycia ich rodzicow były interwecje policji i dzielnicowego byl na leczeniu odwykowym od alkoholowym i nic nie pomoglo i zeszłym roku byl zaszyty tez nie pomoglo przepil wszywke Brat meza nie daje nam spac puszczal muzyczke po 22.00 koledzy pijacy przychodzili po miedzy 22 a 6 do domu robil noclegownie z mieszkania nie dokłada się do oplat zglaszalismy do mopsu dzielnicowemu i jest zgłoszony do gminnej komisji odwykowej od 2017 zglosilismy z mezem o niebieska karte przychodzi pod wpływem alkoholu marudzi oswieca swiatlo papierosa odpala od kuchenki gazowej prowokuje do awantur lata z nozami po mieszkaniu wychodzi z mieszkania po 22.00 przychodzi ok 2,00 w nocy boimy się o swoje zycie nawet były tabletki uzywal po terminie które moj tesciu w chorobie uzywal od paru dni zamykamy pokoj na klucz spimy na czujce i nasłuchujemy czy nie zostawi kuchenki odkręconej a my z mezem pracujemy na zmiany

 8. nawet nie zostały załatwione sprawy spadkowe po ich rodzicach ze nie podpisze zadnych papierów bo nie chce zostać na ulicy jesteśmy zatraszeni sąsiedzi slysza ale nie chcą się wtracac może dojść do tragedii

 9. Witam mój problem polega na tym ,że ja nie wiem na jakiej stronie jestem ośmieszana prawdopodobnie znajomy stworzył moje sex konto ,że jestem prostytutką . Byłam na policji powiedzieli mi ,że muszę znać adres strony i koło się zamyka . Moje życie to walka z codziennymi spojrzeniami i śmiechem w moją stronę pluciem pod nogi . Co można w takiej sytuacji zrobić

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadzwoń aby umówić wizytę search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close