Stalking w czasach Facebooka

Nękanie za pośrednictwem portali społecznościowych. Na czym polega nękanie na Facebook’u? Co grozi za podszywanie się na Facebook’u?

stalking nekanie Facebook wyrok art. 190a kodeks karny blog adwokat pomoc prawna Warszawa

Nękanie przez Facebooka, autor fot.: Tomasz Duma

Po wakacjach wracam z tematem bardzo na czasie, mianowicie o nękaniu przez  Facebooka. Przypadek stalkingu, który dziś opiszę jest bardzo powszechny i niestety dokuczliwy. Sprawa nękania przez FB trafiła do sądu i pokrzywdzony mężczyzna  doczekał się sprawiedliwości, choć dopiero po wielu latach.

Nękanie przez Facebooka

Ofiarą nękania przez FB w tym konkretnym przypadku był mężczyzna, trener jazdy konnej. Natomiast sprawcą nękania była kobieta,  instruktor jeździectwa i sędzia na zawodach jeździeckich. Poznali się w trackie pracy w 2012 roku.

Kobieta zauroczyła się kolegą po fachu i zaczęła do niego pisać wiadomości. Pokrzywdzony sam umieścił w Internecie numer telefonu komórkowego. Poza tym pokrzywdzony prowadził swój fanpage na Facebooku, więc kontakt z nim nie był utrudniony. Taki sposób nękania, wysyłanie wiadomości, należy do jednej częstszych form stalking, o innych formach przeczytasz tu: Nękanie – najczęstsze formy stalkingu.

Na początku kobieta „pisała w nich o astrologii, którą się interesuje i sugerowała, że sprawdziliby się jako para”. Pokrzywdzony był nimi zaskoczony i  stwierdził, że nie będzie reagował na nie. Liczył, że w ten sposób kobieta zniechęci się i przestanie pisać. Niestety się pomylił.

Nękanie przez FB – na czym polegało?

Od końca czerwca 2013 roku stalkerka wysyłała do pokrzywdzonego coraz więcej wiadomości. Nękała go przede wszystkim wiadomościami sms oraz poprzez Facebooka.  Jej działania były powtarzalne oraz rozciągnięte w czasie, poza tym wysyłała wiadomości zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach nocnych. Innymi słowy, jej działania były uporczywe. (Co to jest uporczywość, dowiesz się stąd: Uporczywe nękanie- ile musi trwać, aby uznać je za przestępstwo).

Kobieta pisała do pokrzywdzonego mimo braku odpowiedzi z jego strony. Zaczęła określać jego partnerkę słowem „dziwka”. Dodatkowo kierowała wiadomości za pośrednictwem fanpaga pokrzywdzonego i reagowała na pojawienie się na fanpageu nowych wiadomości czy zdjęć. I to w zaledwie kilka minut! Można się domyślić zatem, że obserwowała go w Internecie, każdy jego ruch.

Jak się bronić przed nękaniem przez FB?

Mężczyzna zablokował możliwość wchodzenia stalkerce na jego prywatny profil na portalu Facebook. I to było mądre posunięcie. 

Niestety pokrzywdzony popełnił w tej sprawie też kilka błędów, które prawdopodobnie sprawiły, że stalkerka zaczęła być coraz to bardziej namolna. Otóż zamiast trzymać się ustalonej na początku taktyki, że będzie kobietę ignorował i nie odpisywał na jej wiadomości, wszedł w interakcję z nią. Najpierw zażądał, by przestała do niego wypisywać. Potem hamulce puściły mu już całkowicie i  napisał jej dosadnie, by się „odpierdoliła”. Jak można się domyślać, to też nie przyniosło mu spokoju. Tracił cierpliwość wiele razy i wysyłał do niej wiadomość m.in. o treści „idź do psychiatry!”.

O tym, jak należy postępować ze stalkerem pisałam m.in. tutaj: Jak się bronić przed nękaczem? i zachęcam do lektury posta, bo ta metoda działa.

Co grozi za  nękanie przez FB?

Kobieta została oskarżona o to, że w okresie od czerwca 2013 r. do 24 czerwca 2014 r. uporczywie nękała M. T. (to inicjały ofiary). Nękanie polegało na tym, że wysyłała do niego wiadomości sms oraz wiadomości za pośrednictwem portalu Facebook. A ilość i treść tych wiadomości budziła u pokrzywdzonego uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia oraz istotnie naruszyła jego prywatność. Innymi słowy została oskarżona o przestępstwo z art. 190a§1 kk. 

Jak widać, za nękanie grozi odpowiedzialność karna. Osoba, która wysyła do innej wiadomości sms, czy przez Facebooka, jeśli te wiadomości są niechciane, może liczyć się z postępowaniem karnym przeciwko niej. Jak może przebiegać taka sprawa karna o nękanie przeczytasz tu: Jak przebiega sprawa o stalking?

Jeśli natomiast jesteś zainteresowany tym, ile kosztuje sprawa o nękanie, zapoznaj się z tym artykułem: Ile kosztuje sprawa o nękanie?

Jak udowodnić nękanie przez Facebooka?

W toku postępowania karnego przed sądem przeprowadzono wiele dowodów, w tym z zeznań pokrzywdzonego, świadków. Poza tym dowodami na nękanie przez FB były wydruki wiadomości i informacje od operatora sieci komórkowej wraz danymi transmisyjnymi. W tej sprawie karnej o nękanie odbyło się 5 rozpraw.

Oskarżona o nękanie przez FB kobieta broniła się tym, że pokrzywdzony chcąc zakończyć znajomość z nią, powinien był skorzystać z opcji blokowania numeru. Tego jednak pokrzywdzony nie zrobił. Sąd uznał jednak, że nawet jeśli pokrzywdzony nie zablokował numeru telefonu oskarżonej, by uzyskać dodatkowe dowody przeciwko niej, nie wyłączało to przestępności jej czynu.

Sprawa o nękanie przez FB – badanie przez biegłych psychiatrów

W sprawie został też sporządzona opinia psychiatryczna. Biegli stwierdzili m.in., że: „osobowość oskarżonej nosi cechy nieprawidłowe, które w głównej mierze przyczyniają się do tego, że opiniowana reaguje impulsywnie, jest w stosunku do siebie bezkrytyczna, dąży do zaspokojenia swoich potrzeb nawet kosztem innych”. Innymi słowy, oskarżona kreuje swój wizerunek w sposób życzeniowy i nierealistycznie zawyżony.

Biegli uznali, że oskarżona mogła kierować się motywacją opartą na potrzebie zaspokojenia swych pragnień miłosnych i romantycznych względem M. T. Biegli doszli do wniosku, że „w stanie zauroczenia pokrzywdzonym szczególnie silnie doszły do głosu mechanizmy wynikające z cech zaburzonej osobowości oskarżonej, a jej i tak obniżony krytycyzm zastąpiony został racjonalizowaniem i życzeniowym postrzeganiem ówczesnej rzeczywistości.”

Wyrok skazujący za uporczywe nękanie na Facebooku

Kobieta została uznana za winną popełnienia zarzucanego jej czynu z art. 190a § 1 kodeksu karnego. Ustalono jednak, że zachowaniem swoim oskarżona istotnie naruszyła prywatność M. T., nie wzbudzając przy tym u niego uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia.

Jaka kara za nękanie przez Facebooka?

Stalkerka została skazana na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności. Kara ta polega na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, w wymiarze 20 godzin w miesiącu.

Wiedz jednak, że za nękanie grozi kara pozbawienia wolności. Czyli za stalking może trafić do więzienia nawet na 8 lat, a gdy ofiara targnie się na swoje życie wskutek nękania, nawet na 12 lat. O karach za stalking pisałam tu: Co grozi za nękanie telefoniczne?

Poza tym oskarżona została zobowiązana do zapłaty na rzecz pokrzywdzonego kwoty 1000 zł tytułem nawiązki. Moim zdaniem to bardzo mało. Poza tym należy tu postawić pytanie o brak zadośćuczynienia za nękanie. Czy pokrzywdzony w ogóle domagał się dla siebie takiego „odszkodowania”? Pamiętaj, że za nękanie może otrzymać konkretną kwotę pieniędzy. O zadośćuczynieniu za nękanie przeczytasz tu: Zadośćuczynienie za uporczywe nękanie.

Kara ograniczenia wolności za nękanie przez Facebooka

Można zapytać dlaczego sąd orzekł tak niską karę, tj. tylko ograniczenie wolności, skoro za przestępstwo nękania przewidziana jest kara pozbawienia wolności? Otóż sąd wziął pod uwagę okoliczności łagodzące, uprzednią niekaralność. Sąd uwzględnił też fakt, że oskarżona nie jest osobą zdemoralizowaną i prowadzi ustabilizowany tryb życia, a wejście przez nią w konflikt z prawem miało charakter incydentalny.

Sad uznał zatem, iż kara pozbawienia wolności,  nawet z warunkowym zawieszeniem jej wykonania będzie w okolicznościach niniejszej sprawy nadto surowa.

Wyroki za nękanie

Inne wyroki w sprawach o stalking w Internecie znajdziesz tutaj: „Ktoś się podszywa pode mnie. Co robić?” oraz tutaj: „Stalker zmienił mi hasła do maila i Facebooka”

Wyrok skazujący wraz  z uzasadnieniem, który tu opisałam, można przeczytać tutaj: Wyrok za uporczywe nękanie.

 

 

Powyższe informacje stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji  i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania może ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych. W przypadku wątpliwości zapraszam do kontaktu.

Mogę Ci pomóc!

Ktoś Cię nęka? Policja nie reaguje, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wypełnij formularz, a zajmę się Twoją sprawą
logo Adwokat Barbara Szopa Duma

Wykonanie strony:  strony internetowe

Potrzebujesz pomocy w walce ze stalkerem?

Zostaw numer - oddzwonię i porozmawiamy o Twojej sprawie.